Diskusie

Vytvoriť diskusiu

Slobodná matka

anonym, 14.10.2008 10:47

TESTY DNA

ahojte.potrebovala by som radu som slob.matka a otec dietata nnieje v RL.ked chcem aby my platil vyzivne tak navrh na sud musim dat ja??a vratia sa my tie peniaze ak sud ho urci za otca?dakujem

 • anonym autor
  14.10.2008, 23:13

  Radka pekný večer! ak nie je otec uvedený v rodnom liste, je naskôr nutné uznať otcovstvo, aby teda v rl bol uvedený a potom určiť výživné. Ak on s otcovstvom súhlasí, stačilo by aby prišiel s vami na matriku otcovstvo uznať, ale predpokladám, že ak to neurobil, tak to asi ani nemieni spraviť, preto je treba podať prostredníctvom odboru sociálnych vecí návrh na súd, o uznanie otcovstva, zároveň určenie výživného a tiež alikvotnej časti na detskú výbavičku. Len čím skôr vyhľadajte poradenstvo, ktoré je bezplatné, tak ako aj spísanie toho návrhu, na vašom príslušnom ÚPSVR odbore sociálnoprávnej ochrany a kurately, kde vám určite celý postup vysvetlia aj spíšu, a budú tiež prítomní na pojednávani v tejto veci na súde, ako zástupca dieťaťa.  nečakajte, lebo čas beží a dieťa má predsa nárok na "starostlivosť" aj zo strany otca, to výživné je to najmenej, čo mu môže on dať, a čo mu môže vlastne štát právnou cestou od otca zabezpečiť. po podaní návrhu budete predvolaní teda aj otec dieťaťa na pojednávanie súdu, a až v prípade, že tam nebude chcieť otcovstvo uznať, môže súd nariadiť ďalšie dokazovanie, teda krvnú skúšku, či DNA a pod. ak ho súd užná za otca, výživné určí od narodenia dieťaťa. to bude musieť otec doplatiť formou, akou mu súd nariadi, ak platiť nebude, aj na to sú metódy, ako výživné vymáhať, zase prostredníctvom sociálnych pracovníčok, ktoré vám budú vo všetkom radiť. držte sa, veľa pevných nervov, lebo aj keď ísť na súd v takej veci nie je vôbec nič hrozné, netreba sa báť, ale nervy pri vybavovaní výživného ženy vždy majú, neni sa im čo diviť, a všetko dobré!

 • anonym autor
  15.10.2008, 10:00

  dakujem velmi pekne..papier na sud mam prichystany ale naco mam ist na socialku??to nestaci dat len na sud???dakujem

 • anonym autor
  15.10.2008, 10:00

  dakujem velmi pekne..papier na sud mam prichystany ale naco mam ist na socialku??to nestaci dat len na sud???dakujem

 • anonym autor
  15.10.2008, 13:59

  pokial si si ten navrh na urcenie otcovstva napisala dobre, tak na socialku nemusis. staci to zaniest trojmo na sud do podatelne. ide len o to, ze oni ti to tam napisu zadarmo a zarucene spravne, tak ze potom uz nemusis nic doplnat. lebo ked tam nedas vsetky nalezitosti tak ta sud bude vyzyvat na doplnenie a je to vlastne strata casu. socialne pracovnicky ale aj tak pridu k tebe na pokec, lebo su ucastnikmi konania ako kolizny opatrovnik dietata.
  a vyzivne mozes ziadat az ked bude urcene otcovstvo, teda otec zapisany v rodnom liste, takze ta cakaju minimalne dve pojednavania, pokial otec otcovstvo neuzna dobrovolne.

 • anonym autor
  15.10.2008, 14:05

  pekný deň Radka, no ja som nevedela, že nejaký papier  máte, zrejme to je "žaloba" o určenie otcovstva, alebo nejaký iný? ja totiž okrem toho, že som teraz na MD pracujem na sociálnom, a žaloby o určenie výživného a taktiež návrhy na určenie výživného sme spisovali ženám my, nakoniec aj tak, či si to žena napíše sama a aj pošle, bude pracovníčka zo sociálky na súd predvolaná, aby dieťa zastupovala. niekedy sa stane, že žiadosti nie sú vypísané tak, akoto súd vyžaduje, a potom sa termín konania zbytočne predlžuje, lebo súd sa stále niečo dotazuje a pod. kľudne si návrh  môžete napísať aj sama, odoslať. je dôležité, aby oblsahoval všetky potrebné iniciálk,y t.j. vaše, dieťaťa, otca dieťaťa, presné adresy a presnú adresu zamestnávateľa otca. tá je dôležitá, ak ju neviete, napíšte neviem uviesť, ale tým sa  zase bude pojednávanie predlžovať, lebo to súd bude musieť zistiť. ja viem, že chodenie po úradoch, a teda po sociálke najmä teraz, keď máte dieťatko, nie je nič príjemné, sama som to absolvovala pri vybavovaní rodičáku a prídavkov, ale ak sa vám dá, myslím, že ich môžte navštíviť a oni vám kompetentne poradia. tiež nakoľko som už na MD dlhší čas, nemôžem tvrdiť, že moje rady sú stopercentné, lebo sa mnohé mohlo zmeniť, takže možno by vám poradili iný postup. v každom prípade, ak môžem poradiť, nečakajte a čím skôr dajte určiť otcovstvo, neskôr bývajú s tým komplikácie. nech sa vám darí, a nech vám drobček robí len radosť! inak teraz ma ešte napadlo, že zrejme ste v pracovnom pomere a materskú máte u zamestnávateľa, však, lebo ak by ste žiadali o dávku v hmotnej núdzi, pracovníčky sociálneho by vás na to upozornili a tiež žiadali najskôr doklad o aspoň podaní návrhu o určení výživného, až potom by sa zaoberali dávkou.

 • anonym autor
  15.10.2008, 14:06

  až teraz som si všimla fotečku, sté spolu náááádhernííí, bábo je kráásne!!!! blahoželám a prajem najmä zdravie a radosť !

 • anonym autor
  15.10.2008, 20:42

  mam toto:Navrh na urcenie otcovstva voci domnelemu otcovi a úpravu rodicovskych prav a povinnosti..je o dobry navrh???dakujem velmi pekne za rady :D

 • anonym autor
  16.10.2008, 15:07

  podla mna konanie o urcenie otcovstva je samostatne a na nom sa neupravuju prava a povinnosti k dietatu, ani sa neurcuje vyzivne. ale nemas co pokazit ani ak podas ten navrh co mas. maximalne ta sud vyzve aby si ho upravila.  pokial by oznaceny otec nechcel otcovstvo priznat dobrovolne. sud si vyziada znelacky posudok z odboru genetiky a urobia sa testy DNA. az na zaklade toho potom sud urci ze je otcom dietata a mozes ho dat zapisat do RL. a az potom mozes podat navrh na konanie o urcenie vyzivneho a upravu prav a povinnosti voci dietatu. ked uz bude zapisany v RL, lebo RL dietata davas spolu s navrhom na urcenie vyzivneho a upravu prav a povinnosti voci dietatu. teda uz som sa nejako zamotala, ani neviem ci som to napisala zrozumitelne :o)))

 • anonym autor
  16.10.2008, 19:37

  mam tych navrhov vela..tak neviem ktory mam dat..dalsi mam navrh na uznanie otcovstva k maloletemu dietatu suhlasnym vyhlasenim rodicov..ja som dilina take veci :s :shock:
  dakujem za vsetky rady fakt mi moc pomohli :D

 • anonym
  09.01.2011, 21:01

 • anonym
  09.01.2011, 21:05

  matka neuviedla otca do rodneho listu. dieta ma 2 roky. s otcom dietata nezije, lebo je alkoholik. on sa jej vyhraza ze chce dna testy na otcovstvo. moze to otec urobit aj bez suhlasu matky. ked neboli zobraty a otec nie je v rodnom liste?? dakujem

+ -
Príspevkov: 11