Diskusie

Vytvoriť diskusiu

Rodina

anonym, 20.05.2010 16:08

Priezvisko pre dieťa...

Ahoj mamičky, potrebovala by som poradiť ako mám postupovať keď chcem aby sa dieťa ktoré čakám volalo po svojom otcovi. Začnem od začiatku... Rok už nežijem so svojim manželom v jednej domácnosti, momentálne žijem so svojim partnerom s ktorým čakám dieťatko. Termín mám v auguste a rozvedená budem v júni a strašne by sme chceli aby sa dieťatko volalo po svojom otcovi len neviem ako mám postupovať aby sme sa k tomu dopracovali aby malá mala v rodnom liste meno svojho skutočného otca a nie môjho, zatiaľ ešte, manžela. Predbežné info ktoré mám je že sa to dá riešiť až po pol roku života dieťaťa a návrh na zapretie musí dať môj, potom už, ex. Neviem či by sa to dalo vyriešiť už pri narodení malej aby som sa potom nemusela zase vláčiť po súdoch. Ak poznáte podobný prípad alebo máte takú skúsenosť veľmi by ste mi pomohli ak by ste mi poradili.

 • anonym
  20.05.2010, 16:51

  Ak by si sa hned po rozvode vydala za svojho terajsieho partnera,tak bude mat jeho priezvisko.Ale musis to stihnut do porodu.a neviem,ci vlastne planujete sobas,v tomto pripade by musel byt velmi narychlo.Takto to riesila aj moja kamaratka.

 • anonym
  20.05.2010, 16:54

  no nie som si ista ale ak uz budes rozvedena v cese porodu tak by ti malo stacit len potrvdenie z matriky ze obaja chcete aby sa dietatko volalo po otcovi.Na matriku musite ist obaja a papiere ti daju hnes a nezabudni si ich zobrat do porodnice, leba ak zabudnes mas smolu.

 • anonym
  20.05.2010, 17:32

  Dieťa, ktoré sa narodí do 300 dní od právoplatnosti rozsudku o rozvode manželstva, nadobúda priezvisko, na ktorom sa rozvedení manželia dohodli pri uzavretí manželstva, ak nebolo právoplatne zapreté otcovstvo bývalým manželom matky dieťaťa.
  portal.gov.sk, Ústredný portál verejnej správy

 • mishelin0601
  20.05.2010, 19:04   To viem len mi nie je jasné to "právoplatne zapreté otcovstvo" či sa to dá aj pred pôrodom a či to musí byť len súdne alebo sa to dá aj na matrike.

 • mishelin0601
  20.05.2010, 19:05  Vydávať sa nebudem a ani nechcem je to úplná zbytočnosť.

 • anonym
  20.05.2010, 20:13

  Dieťa, ktoré sa narodí do 300 dní od právoplatnosti rozsudku o rozvode manželstva, nadobúda priezvisko, na ktorom sa rozvedení manželia dohodli pri uzavretí manželstva, ak nebolo právoplatne zapreté otcovstvo bývalým manželom matky dieťaťa. portal.gov.sk, Ústredný portál verejnej správy


  To viem len mi nie je jasné to "právoplatne zapreté otcovstvo" či sa to dá aj pred pôrodom a či to musí byť len súdne alebo sa to dá aj na matrike.


  Keďže dieťa po pôrode bude mať priezvisko po tvojom ex, tak musí podať na súd návrh na zapretie otcovstva do troch rokov, odo dňa, keď sa dozvedel, že jeho manželka, resp. bývalá manželka porodila dieťa.

 • anonym
  25.05.2010, 12:00  Podľa môjho názoru k tomu, aby narodené dieťa malo partnerove priezvisko nepotrebuješ byť vydatá a ani rozvedená. Stačí ak pôjdeš na matriku a otec dieťaťa, ktoré čakáš podpíše uznanie otcovstva a súčasne aj uvediete priezvisko dieťaťa. Keď sa dieťa narodí, predpokladám, že už budeš rozvedená a nie je dôvod, aby ste s novým partnerom zašli na matriku, kde uzná otcovstvo...Ale možno zákon o rodine je neúprostný a z otca si urobila nechtiac manžela aj ke´d si s ním už rok nesúložila a nežiješ s ním...

 • anonym
  26.05.2010, 19:20  Tvoj názor je síce logický, ale žiaľ nesprávny. Do 300 dná od rozvodu nie je možné určenie otcovstva súhlasným vyhlásením na matrike. Aj keby budúci bývalý preukázateľne žil posledných 10 rokov v Austrálii a ty na Sk, bude otcom dieťaťa narodeného do 300 dní od právoplatnosti rozsudku. Nemusíš čakať na narodenie dieťaťa, o zapretie otcovstva môžeš zažiadať aj sama (aj pred narodením dieťaťa). Možno do pôrodu aj stihneš vybaviť.

 • anonym
  31.05.2010, 11:53

  je to dobrá rada , len z opačnej brehu rieky...

 • anonym
  03.12.2011, 12:52

  Ahoj mishelin 0601, ako ste to nakoniec doriešili? Som v podobnej situácii.

 • anonym
  16.12.2011, 19:35

  Ahojte, som na tom podobne, s priatelom cakame babatko, s byvalym manzeloom nezijem uz rok a pol, v novembri nas konecne rozviedli, no pravoplatnost este nemam, pretoze to moj EX este neprebral. Vydavat sa este nechcem, a obavam sa ze moj ex bude robit problemy, tak ako natahoval rok aj rozvod. Ak ste zistili nejake informacie ako inak sa to da vyriesit, dajte vediet.

+ -
Príspevkov: 11