Diskusie

Vytvoriť diskusiu

Rodina

anonym, 31.10.2008 00:02

Alkoholik v rodině

Ahojte ženy nebo i muži,

bych vás chtěla poprosit o váš názor, zkušenosti, doporučení... Můj otec je alkoholik, pije už víc než 20 let. To byl taky důvod rozvodu s mojí matkou. V dětství o mě i sestru projevoval zájem jen výjimečně, radši se sám litoval a pil, takže vlastně ani jako můj otec nevystupoval. V pubertě jsem s ním začala navazovat takový spíš kamarádský vztah, ale od doby, co jsem se přestěhovala sem na Slovensko a vdala, tak jsem se s ním neviděla (4 roky). Všechna setkání s ním jsou pro mě psychicky náročná, nenašla jsem odvahu. Teď už máme s manželem 2letou dcerku - je to už otcovo 3. vnouče, ale ani jedno ještě neviděl, protože sestra kontakt s otcem odmítá úplně. Stále mě tíží na duši, jestli bych přece jenom neměla "tátu" třeba pozvat na návštěvu k nám, aby se aspoň seznámil se svým zetěm a vnučkou. Dělí nás 600 km, což není na návštěvu na skok, takže by u nás musel pár dní zůstat. Co si o tom myslíte? Já jsem taková měkota. Chtěla bych dát svému otci šanci jako dědovi, protože je citlivý, zábavný a milý (to zní ve spojení s alkoholismem fakt divně). Jenže na druhou stranu mám velký strach, že by to nemuselo dopadnout dobře. Nechci naši malou vystavovat zbytečným rizikům kontaktu s alkoholikem.

Předem díky, jestli se někdo zapojíte.

 • anonym autor
  31.10.2008, 06:45

  želám pekné ráno Radis ! Myslím, že je dobre, keď na otca napriek všetkým trápeniam, ktoré ste s ním prežili myslíš a chceš ho obdarovať aj pozornosťou a úsmevmi svojho dieťatka. myslím, že uvažuješ nad správnou vecou, ale tiež si myslím,že aj manžel má určite na to svoj názor, a ten je?..... ja by som otcovi šancu dala. je to predsa otec, dedo, ak ešte svoj spôsob života doposiaľ nezmenil...?! možno práve vaše stretnutie a tvoj prvý krok mu otvorí  cestu za lepším?!... nebála by som sa rizika vystavovať malú kontaktu s alkoholikom. máš určite chápavého manžela, ktorý je chlap na pravom mieste a spolu ochránite svoje dieťatko. myslím, že nebude ani treba.... poraď sa s manželom a podľa mňa: daj otcovi šancu! želám vám, aby ak sa tak rozhodnete, boli vaše všetky stretnutia s dedkom tie úžasné pre dcérku aj pre vás, veď píšeš, že otec je aj citlivý a milý. veľa šťastia a pekných chvíľ, zdravia a lásky vám želá Ivana.

 • bubu2
  31.10.2008, 14:16

  no ja mám opačnú skúsenosť. ja som šancu dala, ale ten dotyčný človek ma sklamal a sklamáva ďalej. rodina nie je pre tú osobu doležitá. citujem Ľudovíta Štúra: opilec má rád iba svoj gágor.
  možno to vyznie pesimisticky, poznám aj prípady, keď naozaj vnúča otvorilo alkoholikovi v rodine oči a prestal, v mojej rodine to ale žial neplatí :*-(

 • anonym autor
  31.10.2008, 14:32

  súhlasím s Bubu. u nás to bolo podobne, ja som šancu dala, nie jednu, bolo ich viac,ale už viem, že to bolo mrhanie časom a citmi. ja žiadnemu alkoholikovi neverím a ani nikdy nebudem. už by som taká hlúpa nikdy nebola, že by som si naivne myslela, že raz bude mať aj iné prednosti a nedajboh aj dodrží slovo... otca som navždy z môjho okruhu blízkych vylúčila. nechcem o ňom nič vedieť...

 • darsynka
  06.01.2009, 09:50

  Ahojte,

  smutna tema,ale bohuzial sa tyka aj mna.Vy ste mali aspon sancu,vylucit ho zo zivota,bohuzial ten moj tatko sa vylucit neda,lebo je tazke pre maminu,aby sa s nim rozviedla,kedze sa ho boji a boji sa aj o nas,deti.Tak radsej zije v dennodennom strachu o seba a sestru/ja tam uz nebyvam/ a denne ide potichu domov z roboty a sledovat potichu cez okno,ze aky je.A potom v noci aj do tretej nespat,lebo ma svoje opilecke prejavy.Ale mama sa mozno pomaly odvazi dat ziadost o rozvod,lebo zo 7 dni je jeden triezvy aj to len preto,lebo vie ze v sobotu prideme s malymi a tym sa zase poriadne venuje,ale co z toho,ze zbytok rodiny ho nenavidi,vratane mna.
  Nase jedine zelanie je jeho odchod na druhy svet,aj ked je to surove a mozno ma odsudite za to,ale on si nezela nic ine pre nas,hlavne mamu,ktoru nadovsetko milujem a je mojou najlepsou kamaradkou.
  Mozno,ze ked mu das sancu,sa zmeni,poznam jedneho co sa zmenil ale co z toho,ked 20 rokov robil rodine zle,myslite ze ho teraz maju radi aj ked nepije a je vzorny otec a dedo?

+ -
Príspevkov: 4