Diskusie

Vytvoriť diskusiu

Partnerský vzťah

anonym, 06.01.2011 15:33

skolka

Ahojte mamicky. Viete mi povedat, ako je to so skolkou? Chcem dat synceka do skolky ako 2,5 roc. na 4 hodinky. Ako to potom bude s rodicovskym prispevkom? Ja chcem zostat este ten pol roka doma v pripade, ze by si nezvykol, popr. byval chory. Dakujem za odpovede a pekny sviatocny den prajem:flowers:

 • sandras
  06.01.2011, 15:40

  akonáhle je dieťa v školke, hoci aj len na 4 hodiny, nárok na RP matke zaniká a ma narok len na Príspevok na starostlivosť, čo je presné preplatenie nákladov za školku - poplatok a stravu.

  Ja som tiež davala syna v 2,5 roku a okamžite mi RP vzali. Preto som subežne nastupovala do roboty, kedže  doma sedieť zadarmo som nemohla.

 • anonym
  06.01.2011, 16:22   

  Presne tak, takze ak si mozes dovolit ostat doma bez peniazkov od statu, tak ostan, drobec iste chyti nejaky ten virus... Potom uz ale nacisto budes odkazana na manzela/priatela, proste niekoho, kto Ti pomoze s financovanim Tvojho polroka doma...

 • anonym
  06.01.2011, 17:12

  Ale po novom može matka pracovať aj dať dieťa do školky, nie? Mˇože si vybrať čo chce poberať, či som to zle pochopila?

 • sandras
  06.01.2011, 17:20

  Matka po novom môže pracovať, ale v tom čase musí dieťaťu napr. zabezpečiť opatrovanie v rámci rodiny, alebo nejakú opatrovatelku .... ale všetko si treba overiť na UPSVaR.

  Na poberanie RP musí matka splniť tzv. podmienku "riadnej starostlivosti" o dieťa .

  Riadna starostlivosť o dieťa je osobná starostlivosť poskytovaná dieťaťu rodičom v záujme fyzického vývinu a psychického vývinu dieťaťa. Riadnou starostlivosťou sa zabezpečuje najmä primeraná výživa dieťaťa, hygiena dieťaťa a dodržiavanie preventívnych prehliadok dieťaťa.

  Podmienka riadnej starostlivosti o dieťa sa považuje za splnenú aj vtedy, ak

  a) dieťa je zo zdravotných dôvodov v ústavnej zdravotnej starostlivosti najviac 90 po sebe nasledujúcich dní,  (napríklad dieťa je v nemocnici)

  b) dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom navštevuje najviac štyri hodiny denne materskú školu, zariadenie sociálnych služieb alebo iné obdobné zariadenie,  ( toto sa týka napríklad detí starších ako 3 roky, ktorých maminy su na predlženej MD zo zdrav. dôvodov dieťaťa)

  c) dieťa navštevuje najviac štyri hodiny denne materskú školu  alebo iné obdobné zariadenie, ak jeho rodičia alebo osamelý rodič, ktorý je slobodný, rozvedený, ovdovený, sú občania s ťažkým zdravotným postihnutím alebo  (teda týka sa iba detí takto "znevýhodnených" rodičov)

  d) rodič počas štúdia na strednej škole alebo na vysokej škole alebo počas vzdelávania a prípravy na vstup na trh práce podľa osobitného predpisu zabezpečí riadnu starostlivosť o dieťa druhým rodičom dieťaťa alebo inou plnoletou fyzickou osobou , (napr. mamička je študentka a kym je v škole, stará sa babka alebo otecko)

  e) rodič počas práce vykonávanej na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru zabezpečí riadnu starostlivosť o dieťa druhým rodičom dieťaťa alebo inou plnoletou fyzickou osobou .  (napr. mamina pracuje na dohodu a za ten čas sa o dieťa stará niekto iný z rodiny)

  Inak, medzi nami, ja by som dieťa mladšie ako 3 roky do školky len tak nedávala, pokial by som nemusela.Na kolektív by som ho radšej zvykala niekde v materskom centre. U mna to bolo take komplikované, lebo u nas berie školka len v septembri, dieťa mam februárove, takže ak by som ho nedala od septembra, bola by som vo februári musela dať v robote výpoved, lebo by som ho nemala kam dať :-(  Našťastie u nas to prebehlo super, dieťa si zvyklo rýchlo a ani nejaké strašné choroby nemáva, takže da sa to zvládnuť.

 • monči
  12.01.2011, 13:04

  podľa tejto stránky môžeš dať dieťa do škôlky,pracovať a zároveň poberať rodičovský.svoju otázku môžeš skúsiť položiť sem,vyzerá to tak,že tam odpovedajú ženy,ktoré sa tomu rozumejú a venujú

  http://moje.hnonline.sk/node/4314?page=1

 • Mona028
  14.02.2011, 14:33

  Ja som to tak mala ešte "po starom", lebo  pred troma rokmi to tak ešte bolo, ale s tým,kedže ja som podla "starého zákona", tak ja som nemala narok ani na príspevok na jasle, iba na rodičovský príspevok aj v prípade jaslí. Začala som pracovať skôr, takže som dala dieťa načas do jasiel, ale iba asi 5 krat v mesiaci a dostavala som rodičovský príspevok,potom ostal doma so svokrou a až doteraz som dostavala popri práci aj rodičovský príspevok, v januári dovršil tri roky, tak nastupil do škôlky,presne od jeho troch rokov, 14.januára. Vyplatia mi ešte alikvotnu časť RP, ale pracujem už 1,5 roka, čiže som poberala aj plat aj príspevok. Po novom je to tak,že môžeš takisto poberať plat aj príspevok, ak ti bude niekto dieťa opatrovať, napr.svokra alebo mama. Ak ho daš do jasiel alebo škôlky, tak ti štat prispeje do výšky poplatku za škôlku či jasle pre dieťa do troch rokov, ale RP už nedostaneš.

+ -
Príspevkov: 6