Škola v bielom - vzdelávanie v nemocničných školách

Redakcia | 21. Mar 2024
Škola v bielom - vzdelávanie v nemocničných školách

Škola v bielom je škola, ktorá má trošku iný ako bežný režim. Má aj inú atmosféru a žiakov, ktorí prichádzajú na vyučovanie v papučkách.

Vypočujte si podcast MAMA a ja

Počúvajte podcast MAMA a ja:

Škola v bielom je škola pre hospitalizované deti, aby nevypadli zo vzdelávacieho procesu

Je to špecifické vzdelávanie, ktoré sa prispôsobuje liečebnému režimu žiakov a nie raz vyučuje pedagóg priamo pri lôžku malého pacienta. 

„Snažíme sa rôznymi tvorivými aktivitami aj cez arteterapiu deti nielen vzdelávať, ale aj odpútať ich od choroby a ťažkých emócií a deti sú za to vďačné. Tešíme sa, že nám chodia pohľadnice a pozdravy od detí a ich rodičov, hoci už ubehlo aj päť rokov od času ich pobytu v nemocnici. Niektoré deti sa cyklicky vracajú kvôli svojej diagnóze a už s nimi máme silné citové väzby,“ konštatuje Mária Niková, predsedníčka občianskeho združenia Moje šťastné dieťa, špeciálna pedagogička v nemocničnej škole.

 

V podcaste Škola v bielom sa dozviete:

  • Čo je škola v bielom
  • Ako funguje v praxi vzdelávanie hospitalizovaných detí
  • Prečo je dôležité, aby deti nevypadli zo vzdelávacieho procesu
  • Liečebný a vzdelávací proces obohatený o arteterapiu a ergoterapiu v škole v bielom

Za tento rozhovor ďakujeme aj nášmu partnerovi Nadácii Volkswagen Slovakia, ktorá sa dlhodobo aj prostredníctvom projektu Naša inkluzívna škola venuje podpore inklúzie a inkluzívneho vzdelávania, ktorého víziou je, aby malo každé dieťa prístup k možnostiam na svoj individuálny rozvoj a vzdelávanie.

 

Milý rodič, staň sa členom Klubu MAMA a ja buď tak súčasťou komunity, ktorá má prednostný prístup k najnovším informáciám a produktom, ktoré ti uľahčia rodičovstvo.