Pravdy a mýty o popôrodnej psychóze

Redakcia | 13. May 2020
Pravdy a mýty o popôrodnej psychóze
foto: redakcia

Ľudový výrok "spustilo sa jej mlieko a udrelo jej to do hlavy" je nutné vyvrátiť.

Vypočujte si podcast BEZ MAKE-upu

Odoberajte podcast BEZ MAKE-upu zadarmo:

MUDr. Denisa Mészárosová  nám odborným a zároveň zrozumiteľným spôsobom vysvetlí psychické stavy ženy po pôrode a uvedie mnohé mýty a pravdy o popôrodnej depresii či laktačnej psychóze  na pravú mieru.

Psychika mamičiek v období, keď privedú na svet svoje bábätká, je ovplyvnená mnohými hormonálnymi aj telesnými zmenami. Vnímanie tejto novej etapy života  je väčšinou sprevádzané pocitom šťastia, osobného naplnenia, radosti ale tiež aj obrovskou záťažou pre niektoré ženy, či už fyzickou ale hlavne tou  psychickou. Čo sa to s nami vlastne deje, prečo sa to deje a ako máme túto situáciu riešiť? Aj na tieto otázky odpovie MUDr. Denisa Mészárosová. 

 "U ženy po pôrode sa zvyšuje hladina prolaktínu v hypofýze. Predpokladám, že na základe tohto vznikol pojem laktačná psychóza a pritom je neopodstatnený, pretože sa zistilo, že ženy, ktoré trpia popôrodnou psychózou ( laktačnou psychózou), majú presne také isté hormonálne zmeny ako ženy, ktoré sú zdravé a ktoré takýmito ťažkosťami netrpeli ani pri ďalších popôrodných obdobiach netrpia", hovorí MUDr. Denisa Mészárosová, majiteľka súkromnej psychiatrickej ambulancie PSYCHOSALUS v Bratislave.