Univerzitná nemocnica L. Pasteura

Rastislavova 43, Košice

Hodnotenie:

Gynekologicko – pôrodnícke oddelenie 
2gynpor@unlp.sk
www.unlp.sk

Predpôrodná príprava

Toto oddelenie zatiaľ neposkytuje psychoprofylaktickú prípravu pre tehotné. Budúce mamičky a ich partneri majú možnosť prehliadnuť si pôrodnú sálu pred pôrodom. Ak si chce žena urobiť pôrodný plán, je potrebné ho prísť konzultovať ešte pred pôrodom. Pri pôrode akceptujú otca dieťatka, mamku alebo priateľku (prítomná môže byť iba jedna osoba).

Vo všetkých košických pôrodniciach sa za doprovod platí poplatok 30 €. Doprovod môže s matkou ostať hneď po príchode na pôrodnicu, po narodení dieťatka ostať podľa potreby. Závisí to od počtu a stavu pacientiek na pôrodnej sále. Klystír aj holenie odporúčajú všetkým rodičkám.

Pôrod

Miestnosť určená na prvú dobu pôrodnú je spoločná pre všetky prítomné rodičky. K dispozícii majú závesné lano, posteľ, prípadne fit loptu. Sprchovať sa môže žena neobmedzene dlho. Taktiež sa môže voľne pohybovať v priestoroch pôrodného traktu, či poprosiť vyškolenú pôrodnú asistentku o masáž. Príjem tekutín a stravy je podľa odporúčania lekára.

Na druhú a na tretiu dobu pôrodnú sa rodička musí presunúť do inej miestnosti. V tejto nemocnici majú klasickú pôrodnú sálu s oddelenými pôrodnými boxmi. Poloha počas druhej doby pôrodnej je tu zatiaľ možná iba jedna: ľah na chrbte s nohami vo vyvýšenej, gynekologickej polohe. Pri pôrode je obvykle pri rodičke tím štyroch ľudí. Lekára si matka môže vybrať len zo zamestnancov pôrodnice. V prípade želania matky, môže pôrod odviesť aj pôrodná asistentka. Odborníci z iných zdravotníckych zariadení môžu byť prítomní iba ako doprovod.

O možnosti použiť prostriedky na tlmenie bolesti informujú každú rodičku už v predpôrodnej ambulancii, ktorú pacientka navštevuje mesiac pred pôrodom. Epidurálna analgézia je dostupná všetkým ženám. Methylergometrin resp. oxytocín dávajú len tým ženám, ktoré majú predpoklad ku komplikáciám.

V tejto pôrodnici je systém práce s dieťatkom po pôrode flexibilný, závislý na zdravotnom stave dieťatka a na želaniach matky. Bábätko po pôrode matke ukážu alebo položia na brucho. Potom ho buď odnesú alebo ešte nahé prikladajú k prsníku na prvé prisatie. Po cca 10 minútach odnášajú na prvé vyšetrenia. Sprevádzajúca osoba môže ísť s bábätkom do vedľajšej miestnosti. Po meraní, vážení a oblečení je dieťatko striedavo pri matke a na termolôžku.

Po pôrode

Na šestonedelí sú rooming in izby. Dieťatko môže mama kedykoľvek zveriť do starostlivosti zdravotných sestier. Používa sa tu i systém rooming in len počas dňa, na noc dieťa odvezú na novorodenecké oddelenie.

Dojčenie je výrazne podporované najmä písomnými materiálmi na nástenke, aj skriptami na čítanie pre všetky mamičky. Pred, aj po každom dojčení si mamička môže dieťatko odvážiť, na novorodeneckom oddelení vážia deti 1x denne, kvôli kontrole množstva vypitého mlieka. K dispozícii majú ručnú odsávačku.
Robia sa u odbery pupočníkovej krvi.

Po splnení WHO/UNICEF kritérií plaketa BFH udelená v roku 2005.

V tomto zariadení majú dve nadštandardné izby, s hotelovým zariadením, ktoré majú osobitné sociálne zariadenia, chladničku, televízor, varnú konvicu, prebaľovací pult. Ostatné izby na oddelení majú sprchy a WC spoločné pre všetky rodičky. V izbách nie sú pomôcky pre starostlivosť o bábätko. Dieťatko kúpu na novorodeneckom oddelení.

Návštevy žien priamo na izbe sú dovolené iba na jednolôžkových izbách. Ostatní sa musia uspokojiť s vyhradeným spoločným priestorom. Návštevné hodiny sú neobmedzené. Je možné, aby v prípade cisárskeho rezu bol doprovod v blízkosti sekčnej sály, aby videl narodenie dieťaťka. Po sekcii môže byť so svojím bábätkom aj na rooming in izbe „ak sa na to mamička bude cítiť“.

Ceny: 

 Sprevádzajúca osoba pri pôrode  30 €
 Epidurálna analgézia  150 €
 Nadštandardná izba na odd. šestonedelia  24 €

Štatistické údaje:

 Počet pôrodov ročne cca  1080
 Plne dojčených detí pri odchode z pôrodnice  neuvedené
 Počet dní strávených v pôrodnici    4
 Sekcie  31%
 Epiziotómie (nástrih hrádze)  85%

Za vyplnenie dotazníka a poskytnutie informácií ďakujeme MUDr. Ladislavovi Rosochovi, primárovi Gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia.

Spracovala PaedDr. Dagmar Baluchová

Našli ste chybu v texte? Napíšte nám na: admin@mamaaja.sk