NsP Vranov nad Topľou

M. R. Štefánika 187/177 B, Vranov nad Topľou

Hodnotenie:

Predpôrodná príprava

Na oddelení sa robia kurzy predpôrodnej prípravy pre budúce mamičky a ich sprevádzajúce osoby. Kurzy organizuje certifikovaná pôrodná asistentka Mgr. Daniela Chorcholičová (telef. číslo: +421904209097).

Prehliadka pôrodnej sály a oddelenia je možná kedykoľvek počas pracovných dní (s vedúcou sestrou alebo manažérkou dennej zmeny). Pri pôrode môže sprevádzať rodičku aj viac osôb (aj pri cisárskom reze). Nekladú sa žiadne podmienky. Zatiaľ mali max. 2 osoby pri 1 rodičke. Klystír a holenie nevykonávajú rutinne, iba po dohode s rodičkou.

Pôrod

Počas 1. doby pôrodnej môže rodička prijímať nápoje a pohybovať sa v miestnosti určenej na 1. dobu pôrodnú. Má k dispozícii sprchu. V ponuke je aj aromaterapia, muzikoterapia a hydroterapia. K dispozícii je fitlopta a karimatka na cvičenie.

K pôrodu si môže rodička vybrať pôrodníka aj pôrodnú asistentku – zo zamestnancov nemocnice. Počas samotného pôrodu je najviac využívaná poloha v polosede. Analgetiká a iné lieky sa počas pôrodu podávajú vždy po dohode s rodičkou. Rodičky môžu využiť aj epidurálnu analgézu a inhalovanie analgetickej zmesi Entonox.

Po pôrode

Dieťaťko je po porôde mamičke ukázané, položené na bruško. Dve hodiny po pôrode zostáva mamička na pôrodnej sále. Sprevádzajúca osoba môže zostať s ňou. Odber pupočníkovej krvi je možný.

Klasické trojlôžkové izby majú štandardné vybavenie. Vo väčšine izieb je aj televízor. V týchto klasických izbách je bunkový systém - WC, sprcha. Na oddelení šestonedelia sú aj 2 jednolôžkové a 2 dvojlôžkové nadštandardné izby zariadené nábytkom, chladničkou a rýchlovarnou kanvicou. Tieto izby majú vlastné sociálne zariadenie. V ponuke je aj ubytovanie pre sprevádzajúce osoby. Na celom oddelení je rooming-in systém. Na izbách funguje wifi pripojenie na internet. Na požiadanie je možné rodičke požičať tablet.

Na oddelení je laktačná poradkyňa, ktorá pravidelne edukuje mamičky v oblasti dojčenia. Laktačná poradkyňa môže na požiadanie navštíviť mamičku aj v domácom prostredí po prepustení z pôrodnice. Odsávačky sa nepožičiavajú.

Detičky sa vážia raz denne. Keďže nemocnica je držiteľom titulu „Baby friendly hospital“, detičky sa nedokrmujú. V prípadoch, keď sa nedostaví laktácia, rozhoduje o umelej výžive lekár-neonatológ. V prípade vážnych komplikácií sú deti prevážané na špecializované pracoviská v Humennom, Prešove, Košiciach.

Návštevy na oddelení sú denne od 14.00 do 16.00 hod. Na nadštandardných izbách sú návštevy neobmedzene. 

Ceny: 

 Sprevádzajúca osoba pri pôrode 25 €
 Nadštandardná izba - jednolôžková / deň  14 €
 Nadštandardná izba - dvojlôžková (obsadenie 2 pacientkami) / deň  10 €
 Nadštandardná izba - dvojlôžková (obsadenie 1 pacientkou) / deň  20 €
 Zľava pre zamestnancov nemocnice a ich rodinných príslušníkov pri ubytovaní na nadštandardnej izbe  50%
 Zľava pre poistencov zdravotnej poisťovne Dôvera pri ubytovaní na VIP izbe Dôvery  50%

 Štatistické údaje:

 Počet pôrodov ročne 2015 924
 Plne dojčených detí pri odchode z pôrodnice 99 %
 Počet dní strávených v pôrodnici po prirodzenom pôrode  4
 Sekcie 2015  37 %
 Epiziotómie (nástrih hrádze)  43 %

Podľa poskytnutých údajov z Vranovská nemocnica a.s. spracovala PaedDr. Dagmar Baluchová.

Našli ste chybu v texte? Napíšte nám na: admin@mamaaja.sk

Fotogaléria