NsP Trstená

Mieru 549/16, Trstená

Hodnotenie:

Hornooravská nemocnica s poliklinikou Trstená

nsp.trstena.sk

Predpôrodná príprava


Naša pôrodnica úzko spolupracuje s viacerými občianskymi organizáciami, ktoré usporiadúvajú predpôrodné kurzy, napr. Dupajda. Súčasťou týchto kurzov je aj prehliadka nášho oddelenia. Prehliadku pôrodnej sály a šestonedelia umožňujeme v rámci predpôrodných kurzov, ako aj individuálne. Je pre nás veľmi dôležité, aby sa mamička zoznámila s prostredím, kde privedie na svet svoje bábätko.

Naše mamičky si väčšinou želajú prítomnosť jednej osoby pri pôrode. Je len na nich, kto to bude. Pokiaľ by si mamička želala viac početný doporovod, je to po dohode možné. V rámci predpôrodného poučenia mamičku vždy podrobne poučíme o možnostiach klystíru a holenia. Vysvetlíme jej výhody a nevýhody tohto postupu. Je potom už len na mamičke, ako sa rozhodne.

Pôrod

Pokiaľ pôrod prebieha fyziologicky, to je nerizikovo, je, samozrejme, rodičke umožnený dostatočný pohyb, ako aj prísun energie. Rodička má k dispozícii počas prvej doby pôrodnej sprchu, posteľ, fit loptu. Naším cieľom je, aby pôrod prebiehal čo najprirodzenejšie a aby sa rodička cítila ako doma. Sme veľmi radi, keď s nami rodička komunikuje a nebojí sa vysloviť svoje priania. Vždy sa snažíme pre každú mamičku urobiť maximum, tak, aby pri zachovaní maximálnej bezpečnosti boli naplnené aj jej predstavy.

V našej pôrodnici v záujme čo navyššej odbornosti odvádza pôrod vždy lekár. Náš tím nepovažuje za etické prijať extra platbu za pôrod, nakoľko príjmame pravidelný plat a takýto postup podľa nášho názoru vedie ku zníženiu objektivity pri rozhodovaní počas pôrodu.

Na pôrodnej sále máme polohovateľnú posteľ, na ktorej nastavujeme polohu, ktorá žene počas pôrodu najviac vyhovuje. Epidurálna analgézia je k dispozícii rodičkám 24 hodín denne. Tiež sme naše služby rozšírili o inhaláciu rajského plynu. A musíme dodať, že je to u nás veľmi žiadaná a úpešná metóda tlmenia bolesti. Ostatné liečivá počas pôrodu používame na základe medicínskych indikácií.

Po pôrode

Dieťaťko je po porôde mamičke, samozrejme, ukázané a položené na bruško. Je to v prípade, pokiaľ sa jedná o zdravého novorodenca a vždy, pokiaľ si to mamička želá, realizujeme bonding.

Mamička ostáva 2 hodiny po pôrode na pôrodnej sále, kde ju intenzívne monitorujeme. Sprevádzajúca osoba a bábätko ostávajú pri nej. Samozrejme, za podmienky, že to nie je riziko pre ňu ani pre novorodenca. Všetci naši lekári realizujú odber pupočníkovej krvi.

Návštevy prebiehajú denne od 10.00 do 18:00 h. Okrem klasických izieb si má možnosť mamička vybrať aj nadštandardnú izbu so samostnaným sociálnym zariadením, televízorom, chladničkou. Pokiaľ sú akékoľvek problémy s dojčením, sú naše novorodenecké sestry ochotné vždy mamičke v tomto náročnom období poradiť. K dispozícii sú mamičkám tiež špeciálne školené laktačné poradkyne.

Detičky sú vážené po každom dojčení. Tento spôsob slúži hlavne nám, aby sme mali prehľad o dávke materského mliečka a o tom, ktorej mamičke treba ešte pomôcť pri dojčení. Samotnú pôrodnú hmotnosť bábätka však určujeme každý deň ráno pri rannej vizite. Pokiaľ to nie je nevyhnutné, detičky nedokrmujeme.

Novorodencov v prípade vážnych komplikácií po konzultácii väčšinou prevážame na Neonatologickú kliniku do Univerzity nemocnice v Martine.

Ceny:

 Doprovod pri pôrode  24 €
 Epidurálna analgézia  61 €
 Nadštandardná izba - jedno/dvojlôžková  8 € / 4 € za deň 

Štatistické údaje:

 Počet pôrodov ročne cca  1000
 Plne dojčených detí pri odchode z pôrodnice  93 %
 Počet dní strávených v pôrodnici po prirodzenom pôrode 3 - 4 dni
 Sekcie  17 %
 Epiziotómie (nástrih hrádze)  30 %

Za poskytnutie informácií ďakujeme p. primárovi MUDr. M. Tholtovi a p. Dr. Turňovej. Spracovala PaedDr. Dagmar Baluchová.

Našli ste chybu v texte? Napíšte nám na: admin@mamaaja.sk