NsP Topoľčany

Pavlovova 17, 955 20, Topoľčany

Hodnotenie:

www.nsptopolcany.sk
038/5351681
038/5351321

Pred pôrodom

Do pôrodnice sa môže mamička prísť pozrieť ešte pred pôrodom. Akceptujeme aj pôrodné plány, je vhodné prísť ich dopredu prekonzultovať. Pôrodnica poskytuje aj predpôrodnú prípravu. Počas návštev poradní pre tehotné môžu ženy využiť bezplatnú prehliadku pôrodnej sály a šestonedelia.

Pôrod

K pôrodu si môže žena zavolať jednu blízku osobu, vo výnimočných prípadoch, a ak to podmienky dovoľujú, aj dve. Sprevádzajúce osoby môžu so ženou ostať hneď po príchode do pôrodnice a po pôrode ešte dve hodiny na sále. Ak má matka objednanú nadštandardnú starostlivosť, prítomnosť nie je časovo obmedzovaná. Aj v prípade sekcie môže byť sprevádzajúca osoba v blízkosti matky, no nie na operačnej sále.

Po poučení rodičky o podaní klystíru a holenia má právo rodička súhlasiť alebo odmietnuť holenie i klystír. Pri pôrode do vody je podmienkou.

Počas prvej doby pôrodnej môže zdravá matka prijímať tekutiny, pohybovať sa v priestoroch pôrodného traktu, môže využiť masáž na špeciálnom pôrodnom lôžku. Môže si vybrať: posteľ, fit lopty, rebriny, prehrávač s hudbou, aromolampu, karimatky, žinenky, príp. iné podložky vhodné na pohyb na zemi. K dispozícii je aj sprcha, pôrodná stolička, polohovateľné pôrodné kreslo, pôrodný vak a vaňa. Žena môže aj rodiť vo vode alebo do vody. Na oddelení takto doteraz odrodilo viac ako 700 rodičiek.

Na začiatku pôrodu je rodička sledovaná na čakateľskej izbe spoločnej pre všetky ženy, potom sa presúva na pôrodnú sálu. V Topoľčanoch majú aj oddelený pôrodný box (určený len jednej rodičke), zabezpečujúci súkromie. Poplatok sa zaň neplatí. Je zariadený ako klasická, vymaľovaná pôrodná sála. Počas pôrodu je možné stlmiť tam svetlo. Partner má na sedenie k dispozícii kreslo.

Počas pôrodu sa žene a dieťaťu venuje pôrodník, pôrodná asistentka, neonatológ a novorodenecká sestra.

V prípade nutnosti, môže pôrod odviesť samostatne pôrodná asistentka. Rodička má právo výberu atestovaného pôrodníka. Pokiaľ pôrodník nie je v službe, tak iba s jeho súhlasom. Aj zdravotník z iného zariadenia (obvodný lekár, zdravotná sestra, pôrodná asistentka) môže byť pri pôrode prítomný, ale iba ako doprovod. Nebude pôrod viesť, zasahovať doň a zároveň neponesie žiadnu zodpovednosť. Za prítomnosť vybranej osoby pri pôrode sa platí 16,80 Eur.

Poloha počas pôrodu je obvyklá najmä v ľahu alebo v sede či polosede, ale rodička si môže polohu podľa svojich potrieb vybrať a počas druhej doby pôrodnej ju aj meniť. Ďalšou možnosťou je, že personál rodičke polohu odporučí a tá ju môže ale nemusí počas druhej doby pôrodnej meniť.

O možnosti podávania liekov, analgetík, entonoxu a anestetík personál informuje každú ženu po príchode do nemocnice. Medikamenty podporujúce sťahovanie maternice v tretej dobe pôrodnej aplikujú preventívne len tým rodičkám, ktoré majú predpoklad ku komplikáciám. Ak si rodička želá, podajú jej ich, resp. po vysvetlení sa sama môže rozhodnúť či chce alebo nechce. V pôrodnici vykonávajú aj odber pupočníkovej krvi.

Po pôrode

Dieťa po narodení, po základných vyšetreniach, zostáva 2 hodiny pri matke, medzi tým je priložené k prsníku na prisatie. Vyšetrenia prebiehajú priamo na pôrodnej sále, kde môže byť aj prítomná sprevádzajúca osoba. V prípade želania matky, aj na jej bruchu. Novorodenca bezprostredne po pôrode prikladajú k prsníku matky na prvé dojčenie. Naše zariadenie má certifikát Baby Friendly Hospital, to znamená, že podporujeme prirodzenú výživu a vedieme ženy k tomu, aby dojčili.

Izby na šestonedelí sú typu rooming-in, to znamená, že deti sú od príchodu z pôrodnej sály s matkou, ktorá sa o ne učí samostatne starať pod dozorom novorodeneckej sestry. V prípade potreby, matka kedykoľvek môže dieťa zveriť do starostlivosti novorodeneckej sestre. Všetky izby majú prebaľovací pult a vaničku.

Tzv. VIP izby sú štyri, v ich priestoroch majú manželskú posteľ, mikrovlnnú rúru, televízor, chladničku, rýchlovarnú kanvicu, farebné posteľné oblečenie a elektronickú váhu pre dieťa, prebaľovací kút. Izby majú samostatné sociálne zariadenie.

Ostatné izby sú zariadené v tzv. bunkovom systéme – všetky izby sú dvojlôžkové. Obsahujú postieľky pre novorodenca, prebaľovací pult, vaničku na kúpeľ novorodenca a elektrickú váhu. Sú navzájom po dve izby spojené hygienickým zariadením, čiže maximálne štyri rodičky majú spoločnú sprchu a WC.

V oblasti dojčenia poskytuje novorodenecké oddelenie tieto služby: kvalifikované poradenstvo vyškolených sestier, písomné materiály všetkým rodičkám, písomné podklady na nástenke. Okrem toho rodičky môžu kedykoľvek zatelefonovať do pôrodnice a poprosiť o radu a na oddelení sú k dispozícii ručné odsávačky, aj odsávačka elektrická na odstávanie súčasne z oboch prsníkov. Deti nevážia každý deň, iba v prípade medicínskych indikácií. Ak je nutné dieťa dokrmovať, používajú striekačku alebo fľašu. Na dokrmovanie sa používa hypoalergénne umelé mlieko.

Po cisárskom reze sa prikladá novorodenec k prsníku matky po 2 hodinách od operácie a ak si to rodička želá a jej zdravotný stav i stav dieťaťa to dovoľuje, môžu byť stále spolu.

Návštevy sú denne od 14:00 do 16:00 hod. vo vyhradenom priestore. Pokiaľ je rodička z iného okresu, individuálne je jej umožnená návšteva v inom čase. Na VIP izbách môže byť sprevádzajúca osoba /manžel, priateľ, matka.../ počas celého pobytu rodičky na izbe.

Matky sa na oddelení môžu navštevovať medzi sebou na izbách.

Ceny:

 Poplatok za výber pôrodníka, podmienený jeho súhlasom  165,90 €
 Doprovod pri pôrode, max.1 osoba      16,80 €
 Epidurálna analgézia (24 hodín denne dostupná) 
 Je potrebné o ňu dopredu požiadať
 150 €
 Podanie Entonoxu  40 €
 VIP izba hotelového typu, s kompletným hygienickým zariadením,
 mikrovlnka, chladnička, televízor, samovarná konvica,
 elektrická váha pre novorodenca, telefón, prebaľovací kút pre novorodenca,
 pobyt s rodinným príslušníkom
 33 € / noc
 VIP izba na gynekológii so samostatným hygienickým zariadením,
 chladničkou, televízorom, mikrovlnkou 
 16,66 € / noc
 Nadštandardná izba na gynekológii pre 2 pacientky, s chladničkou,
 televízorom, mikrovlnkou  
 9,9 € / noc
 Prepichnutie náušníc dieťaťu a ich navlečenie  6,6 €

Štatistické údaje:

 Počet pôrodov (rok 2015)   548
 Plne dojčených detí pri odchode z pôrodnice  80%
 Odchod zdravej matky z pôrodnice  Na 4. deň
 Sekcie  50 %
 Epiziotómie (nástrih hrádze)  28 %

Údaje poskytol pán primár MUDr. Tibor Čaradský dňa 17.02. 2016.

Spracovala PaedDr. Dagmar Baluchová

Našli ste chybu v texte? Napíšte nám na: admin@mamaaja.sk