NsP Svidník

Sovietskych hrdinov 2, Svidník

Hodnotenie:


http://sk.svetzdravia.com/

primár GPO: zuzana.magdziakova@svetzdravia.com,

054 / 78 60 305 

Pred pôrodom

Priamo v nemocnici nájdete v rámci predpôrodnej prípravy cvičenie, besedy, prednášky premietanie videa. Informácie poskytujú na číslach 054/78 60 247 alebo 054/78 60 348. Taktiež záujemcom ukážu dopredu pôrodnicu. Prijmú aj vypracovaný pôrodný plán. Je dobré priniesť ho pred pôrodom na konzultáciu.

Ako doprovod si rodička môže so sebou priviesť kohokoľvek z rodinných príslušníkov, alebo osobu pre ktorú sa sama rozhodne. Priestor dovoľuje maximálne jednu sprevádzajúcu osobu. Podmienkou je, aby doprovod absolvoval aspoň jedno sedenie predpôrodnej prípravy. Na sále môže ostať až do konca štvrtej doby pôrodnej (cca dve hodiny po pôrode).

Klystír odporúčajú všetkým rodičkám, ak však matka vytrvale odmieta, vyhovejú jej. Holenie odporúčajú všetkým ženám.

Pôrod

V tejto nemocnici zatiaľ nemajú skúsenosť, resp. nemali požiadavku od žiadnej mamičky, aby ju pôrodom sprevádzala len pôrodná asistentka alebo niekto z iného zariadenia. Lekára si však rodička vybrať môže. Ak s tým súhlasí, príde kedykoľvek. Jednej rodičke poskytujú počas samotného pôrodu starostlivosť dvaja až traja odborníci.

Prvá doba pôrodná je časom, keď sa žena môže voľne pohybovať v priestoroch pôrodného traktu a neobmedzene sa sprchovať. Taktiež môže poprosiť vyškolenú pôrodnú asistentku o masáž a prijímať nápoje. Nie však konzumovať tuhú stravu. Používať sa dajú aj rôzne pomôcky. Majú tu posteľ, sprchu, loptu, prehrávač s hudbou, podložky na zem, pôrodnú stoličku.

Miestnosť na prvú dobu pôrodnú nie je spoločná pre všetky rodičky. Na druhú a ďalšie doby pôrodné sa žena presúva do inej miestnosti. V tejto nemocnici je zatiaľ len klasická pôrodná sála, ale s oddeleným pôrodným boxom.

V tomto zariadení sa už stretli s týmto polohami druhej doby pôrodnej: ľah na chrbte a na boku, polosed. Taktiež je možné vyskúšať si tu pôrod na pôrodnej stoličke. Polohu si rodička vyberá sama a môže ju podľa svojho priania aj meniť.

Lieky tu paušálne neodporúčajú, ponúkajú radšej iné formy zmiernenia bolesti,. Podporujú hydroterapiu, masáže, aromaterapiu, muzikoterapiu a pod. Ak si matka želá epidurálnu analgéziu, je možná, ak o ňu dopredu požiada. Táto služba je spoplatnená.

Medikamenty sťahujúce maternicu a pôsobiace proti krvácaniu z maternice aplikujú preventívne všetkým rodičkám. Ak by však matka vytrvalo odmietala, vyhovejú jej. Okrem toho, ako alternatívnu metódu podpory sťahovania svalstva maternice, prikladajú dieťa k prsníku. V tomto zariadení robia aj odbery pupočníkovej krvi.

Po pôrode

Dieťatko matke po pôrode podľa stavu položia na brucho matke,priložia k prsníku, ukážu a odnesú na novorodenecký kútik na základné vyšetrenia - odmerať, odvážiť a obliecť. Doprovod môže dieťatko sprevádzať. Počas dvoch hodín kedy je matka ešte na sále, je dieťa umiestnené na novorodeneckom kútiku. Novorodenci, ktorí majú ťažkosti, sa prekladajú na vyššie špecializované pracovisko.

Ak chce byť matka po sekcii so svojím bábätkom musí byť jej zdravotný stav aj stav dieťatka stabilizovaný. Doprovod nemôže byť počas samotného zákroku, cisárskeho rezu, prítomný pri rodičke.

Potom sa rodička presunie na roooming in izbu, na oddelenie šestonedelia. Bábätko bude ešte 6 hodín na pozorovaní na novorodeneckom oddelení. Ak si mamička potrebuje oddýchnuť alebo urobiť niečo iné, môže ho zveriť do starostlivosti sestier. Šestonedelie disponuje klasickými izbami so spoločným WC a kúpeľňou. Každá z izieb má pult na prebaľovanie dieťatka, mobilnú postieľku pre dieťa, chladničku, skrinku na uloženie osobných vecí a televízor.

Rodičky sa môžu ubytovať aj na nadštandardných izbách. Na jednej z nadštandardných izieb je umožnený pobyt blízkej osoby počas celej hospitalizácie. Tie majú individuálne sociálne zariadenia, nový nábytok, väčšie úložné priestory, prebaľovací pult, mobilnú postieľku pre dieťatko, televízor, chladničku, kanvicu na vodu...

 

Novorodencov dokrmujú podľa potreby na striekačku alebo lyžičku. Mamám vždy poradia kvalifikované sestry (matky sa môžu informovať aj z domu). Taktiež majú na oddelení spracovanú nástenku o dojčení. Deti vážia každý deň. Kvalifikované sestry poradia každej matke ako správne dojčiť, starať sa o hygienu novorodenca, ako aj o hygienu v šestonedelí.

Pre návštevy sú vyhradené návštevné hodiny.

Ceny:

 Príprava na pôrod, jedno sedenie  4 €
 Doprovod pri pôrode 1 blízkej osoby  25 €
 Epidurálna analgézia (nutné dopredu požiadať)  100 €
 Nadštandardná izba, jednolôžková  14 €
 Nadštandardná izba, dvojlôžková  7 €
 Napichnutie ušníc dieťaťa  6,6 €

Štatistické údaje:

 Počet pôrodov r. 2015  346
 Plne dojčených detí pri odchode z pôrodnice  95%
 Počet dní strávených v pôrodnici (bez komplikácií)  4-5
 Sekcie  20-30 %
 Epiziotómie (nástrih hrádze)  neuvedené

Na základe informácií poskytnutých MUDr. Zuzanou Magdziakovou, primár gyn. por. oddelenia.

Spracovala PaedDr. Dagmar Baluchová.

Našli ste chybu v texte? Napíšte nám na: admin@mamaaja.sk