Ľubovnianska nemocnica, n.o.

Obrancov mieru 3, Stará Ľubovňa

Hodnotenie:

Adresa a kontakt

Adresa: Obrancov mieru 3, Stará Ľubovňa, 064 01

Kontakt: stefan.kozuskanic@nspsl.sk

               helena.mikova@nspsl.sk

               052/43 17 229

Pred pôrodom

V tejto pôrodnici robia predpôrodnú prípravu formou cvičenia, besedy a videoprojekcie pre oboch rodičov v rozsahu šiestich stretnutí.  Na prehliadku pôrodnice je možné ísť spoločne s partnerom

Predpôrodný kurz vedie laktačná poradkyňa, gynekológ - pôrodník - v závislosti od témy stretnutia.

Cena za predpôrodný kurz: 2 Eurá

Doprovod pri pôrode

Pôrodný plán sú schopní akceptovať, je vhodné konzultovať ho ešte pred pôrodom. Pobyt s rodičkou povolia sprevádzajúcej osobe hneď po príchode na oddelenie. Samozrejme, za predpokladu, že pôrod je „rozbehnutý“. Priestor pôrodnice umožňuje matke mať pri sebe aj dve osoby.

Akceptujú partnera, mamu, či niekoho ďalšieho z rodiny, priateľku. Sprevádzajúca osoba musí mať hygienické návleky a odev. Vhodná je účasť na psychoprofylaktickej príprave. Ostať s rodičkou na sále môže sprevádzajúca osoba ešte cca dve až tri hodiny po pôrode.

Cena za doprovod: 15 Eur

Rutinné postupy

Klystír a holenie odporúčajú všetkým rodičkám. Pri oboch týchto procedúrach akceptujú odmietnutie rodičkou. Nástrih hrádze, podľa informácií poskytnutých pôrodnicou, nevykonávajú. 

Pôrod

Pôrodnica pripúšťa možnosť výberu personálu, pôrod s pôrodníkom z iného zariadenia je vecou dohody. Tiež nie je možné rodiť iba s pôrodnou asistentkou.

Počas prvej doby pôrodnej v tomto zariadení povoľujú prijímať nápoje, ale nie konzumovať tuhú stravu. Rodičky sa môžu voľne pohybovať v priestoroch pôrodného traktu a neobmedzene sa sprchovať.

Ženy môžu používať rôzne pomôcky. Majú tu posteľ aj sprchu, loptu, prehrávač na hudbu, podložky na zem a pôrodné kreslo.

Priestory, operačná aj pôrodná sála, boli kompletne zrekonštruované v roku 2001. Dobudovali tu aj pooperačné a nadštandardné izby. Priestor na prvú dobu pôrodnú nie je spoločný pre všetky mamičky.

Na druhú a tretiu dobu sa rodička presunie do pôrodnej sály, kde sú oddelené pôrodné boxy. Sú zariadené ako typické sály na pôrod, dá sa tam urobiť prítmie. Sprevádzajúca osoba si môže oddýchnuť v kresle.

V priemere sa o zdravú matku starajú počas pôrodu 3 – 4 odborníci. Pod dohľadom lekára, je možné, ak si to rodička želá, aby jej pôrod odviedla pôrodná asistentka. I lekára si ženy môžu vybrať. O prítomnosť odborníkov odinakiaľ zatiaľ nebol záujem, ale vedenie pôrodnice v tom nevidí žiaden problém. Všetko je vecou dohody.

O možnosti podávania analgetík informujú každú ženu po príchode do pôrodnice. Epidurálna analgézia je bežná a možná 24 hodín denne.

Cena za epidurál: 90 Eur

Polohu počas druhej doby pôrodnej vám personál odporučí, ale dá sa podľa potrieb a možností danej situácie zmeniť. Dá sa zaujať poloha v ľahu na chrbte, ľah na boku, polosed, sed, s nohami opretými vyššie alebo nižšie ako panva. Mamička rodí na polohovateľnom kresle.

Methylergometrin alebo oxytocín aplikujú preventívne všetkým rodičkám, ktoré majú predpoklad ku komplikáciám. O odber pupočníkovej krvi môžete požiadať aj v tomto zariadení.

Narodenie bábätka

Dieťa po narodení mamičke priložia k prsníku. Všetky vyšetrenia potom prebiehajú v tej istej miestnosti, kde prebehol pôrod, resp. tak, že na bábätko rodička vidí.

Počas štvrtej doby pôrodnej je rozhodnutie, kde bude dieťatko, na matke (po poučení). Či už s ňou a sprevádzajúcou osobou na pôrodnej sále alebo pod dohľadom personálu. Na šestonedelí sú rodičky s dieťatkom počas dňa. V noci sa deti prevážajú na novorodenecké oddelenie.

V tejto nemocnici môže byť sprevádzajúca osoba aj počas sekcie niekde v blízkosti. Po 24 hodinách sú ochotní premiestniť rodičku na rooming in izbu, ak si to bude želať. Komplikované prípady novorodencov sa premiestňujú do Popradu.

Izby na šestonedelí

Nadštandardné izby sú so samostatným sociálnym zariadením. Dá sa tam pustiť rádio alebo televízor, zavolať návštevu. K dispozícii je chladnička, kreslo, potrebné veci pre bábätko a balkón. Takéto izby sú na oddelení dve.

Cena za nadštandard: 10 Eur

Ostatné sú klasické, so spoločnými toaletami a sprchami. Nemajú vaničku a prebaľovací pult. Detičky z týchto izieb prebaľujú a kúpu sestričky alebo mamky na novorodeneckom oddelení. Na izbe sú zvyčajne 3 až 4 mamičky.

Podpora dojčenia

Čo sa dojčenia týka, zdravotníci poskytujú matkám informácie na nástenke, v rámci písomných podkladov pre všetky ženy a kvalifikovanými radami vyškolených sestier. Na novorodenecké oddelenie môžu matky kedykoľvek zatelefonovať a poradiť sa.

Pred a po dojčení vážia len rizikové alebo neprospievajúce deti. Na oddelení majú ručné odsávačky. Novorodencov, ak je to nutné, prikrmujú odstriekaným alebo pasterizovaným materským mliekom. Predčasne narodené deti aj hypoalergénnou formulou. Bábätká prikrmujú pomocou striekačky.

Návštevy

Ak je rodička na nadštandardnej izbe môže návšteva ísť priamo k nej a v podstate kedykoľvek. Pre ostatné izby je vyhradený spoločný priestor a návštevné hodiny v čase 13,00 – 15,00 hod.

Ceny:

 Predpôrodná príprava 2 hod.  1 €
 Doprovod pri pôrode, max. 2 osoby  15 €
 Epidurálna analgézia 90 €
 Nadštandardné izby na oddelení šestonedelia - cena za noc pre matku a dieťa  10 €

Štatistické údaje:

 Počet pôrodov ročne  cca 990
 Plne dojčených detí pri odchode z pôrodnice  cca 99 %
 Počet dní strávených v pôrodnici po spontánnom pôrode  3 – 4 dni
 Počet dní strávených v pôrodnici po sekcii  5 – 6 dní
 Sekciecca 280
 Epiziotómie (nástrih hrádze)  neuvedené

Údaje aktualizované: február 2017

Spracovala: PaedDr. Dagmar Baluchová, Mgr. Martina Pašková

Našli ste chybu v texte? Napíšte nám na: admin@mamaaja.sk