FNsP Skalica

Koreszkova 9, Skalica

Hodnotenie:

tel: 034/69 69 111
fax: 034/664 55 63
e-mail: sekretariat@nspskalica.sk
www.nspskalica.sk

Predpôrodná príprava

Predpôrodná príprava je organizovaná na našom pracovisku školenou pôrodnou asistentkou. Kurzy sa konajú 1x týždenne v utorok od 8.30 – 10.30 hod. Bližšie informácie žiadajte na telefónnom čísle 0918 717 849 (p. Rybnikárová).

Pôrodnicu rodičom ukážeme po dohode, podmienkou je, samozrejme, voľná pôrodná sála. Pôrodný plán môže rodička priniesť so sebou pred pôrodom do poradne na našu ambulanciu. Po konzultácii s lekárom na ambulancii dohodneme podrobnosti.

Pôrod

K pôrodu si žena môže vybrať maximálne jednu sprevádzajúcu osobu. Podmienkou je, aby aspoň raz absolvovala poučenie pred pôrodom, v osobitných prípadoch poučenie podáme aj tesne pred pôrodom. Dôležitou podmienkou pre sprevádzajúcu osobu je dobrý zdravotný stav, akútne prebiehajúce respiračné ochorenie je prekážkou účasti pri pôrode.

V prípade sekcie nie je možné, aby bol partner prítomný pri operácii. Môže však byť prítomný pri dieťatku hneď po jej ukončení - pri novorodeneckom boxe. Klystír odporúčajú všetkým rodičkám, ak však žena odmieta, vyhovejú jej. Holenie odporúčajú všetkým rodičkám.

Žena počas prvej doby pôrodnej môže piť – po dohode s ošetrujúcim personálom, väčšinou na začiatku prvej doby, pohybovať sa kdekoľvek v rámci pôrodnej časti oddelenia, sprchovať sa, kedykoľvek má záujem, používať fit lopty na uľavenie od bolesti. Sú 2 miestnosti, kde ženy absolvujú prvú dobu pôrodnú – jednu dvojlôžkovú a jednu trojlôžkovú. Sprevádzajúca osoba môže byť s rodičkou aj v tejto miestnosti, podmienkou je obsadenie len jednou osobou. Na ďalší priebeh pôrodu sa rodička premiestňuje na spoločnú pôrodnú sálu.

V tejto pôrodnici sa rodí v ľahu na chrbte, polohu pri pôrode upravujeme aj podľa želania rodičky tak, aby jej čo najviac vyhovovala (polohovateľné pôrodné lôžko). O jednu rodičku sa starajú dvaja až traja zdravotnícki pracovníci.

Ak je pôrod nekomplikovaný, môže žena požiadať o to, aby ho samostatne viedla pôrodná asistentka. Výber pôrodníka je možný. Zdravotníka zamestnaného v inom zariadení si ako sprievodcu k pôrodu môže žena vybrať, ale dotyčná osoba ho nemôže viesť. (Nutnosť individuálnej konzultácie s primárom oddelenia). Cudzí zdravotník môže byť prítomný, ale do pôrodu nezasahuje, nediagnostikuje, ale ani nenesie zodpovednosť.

Informácie o analgetikách a ich prípadnom využití dostane každá žena po príchode do pôrodnice. Medikamenty „na tretiu dobu pôrodnú“ sa podávajú, len ak je to medicínsky indikované. V tejto nemocnici robia odbery pupočníkovej krvi. K tlmeniu pôrodných bolestí sa využíva epidurálna analgézia a inhalácia entonoxu.

Novorodenec putuje po narodení matke na brucho automaticky alebo podľa želania rodičky. Ešte nahé dieťa má možnosť sa prisať sa k prsníku. Cca po 15 minútach absolvuje základné vyšetrenia a merania v tej istej miestnosti, ako leží matka. Počas štvrtej doby pôrodnej je novorodenec sledovaný na observácii novorodeneckého oddelenia. Ak sa vyskytnú vážne komplikácie, dieťa je prevezené na vyššie odborné pracovisko do Bratislavy alebo do Trnavy.

Popôrodná starostlivosť

Dieťa je po pôrode ošetrené a prinesené rodičke. Ak nebolo priložené k prsníku hneď po pôrode, prikladá sa vtedy. Následne je odnesené na krátku dobu na pozorovanie a vyšetrenie lekárom. Nasleduje kontinuálny pobyt s matkou - rooming in izbe. To platí aj pre matku s dieťaťom po cisárskom reze. Ak to ich stav dovoľuje, môžu byť spolu. Pult na prebaľovanie a vanička pre dieťa sú spoločné vždy pre dve izby. Tiež hygienické zariadenia sú spoločné pre dve izby, s výnimkou nadštandarnej izby, kde je samostatné.

Na nástenke, na oddelení šestonedelia sú podklady o správnom dojčení. Poradenstvo poskytujú aj vyškolené sestry. Na oddelení si môžu matky požičať ručné odsávačky. Deti sa dokrmujú materským mliekom s použitím striekačky. Aj po príchode domov sa v prípade potreby môžu telefonicky obrátiť na personál so žiadosťou o radu.

Návštevy prebiehajú priamo na nadštandardnej izbe alebo v návštevnej miestnosti denne od 14.00 do 19.00 hod. Matky sa môžu navštevovať na izbách navzájom.

Nadštandardná izba jednolôžková (sprcha, WC, televízor, chladnička a rýchlovarná konvica, polohovateľná postel, prebalovací pult, možnosť návštev na izbe) Záujem o nadštandardnú izbu treba hlásiť pri príjme na oddelenie.

Ceny:

 Sprievodca pri pôrode  30 €
 Epidurálna analgézia (ponúkajú ju všetkým rodičkám)  100 Eur/ prac. doba
 Epidurálna analgézia (ponúkajú ju všetkým rodičkám)  150 Eur/ mimo prac. doby
 Inhalácia entonoxu (tzv. rajský plyn)  50 Eur
 Nadštandardná izba jednolôžková  20 Eur 1. noc / 15 Eur každá ďalšia
 Výber pôrodníka  150 Eur/ prac. doba 
 Výber pôrodníka  200 Eur/ mimo prac. doby

 

Štatistické údaje:

 Počet  pôrodov za rok (v priemere)  700
 Plne  dojčených detí pri odchode z pôrodnice  96 %
 Počet dní strávených v pôrodnici (bez komplikácií)  4 - 5
 Sekcie (v priemere)  29 %
 Epiziotómia, nástrih hrádze (v priemere)  60 %

Na základe informácií poskytnutých MUDr. Petrom Budinským (zástupca primára), spracovala PaedDr. Dagmar Baluchová.

Našli ste chybu v texte? Napíšte nám na: admin@mamaaja.sk