FNsP Nové Zámky

Slovenská 11/A, Nové Zámky

Hodnotenie:

www.nspnz.sk

tel: 035 / 691 21 97 – 360

http://www.nspnz.sk/odd-gyn.html
http://www.nspnz.sk/odd-nov.html

Predpôrodná príprava

Pôrodnica odporúča predpôrodnú prípravu:
pani Mária Kalmanová 0903 575 409 a
PhDr. Eleonóra Veresová 035/64 08 500.

Pôrodnicu je možné si pozrieť ešte pred pôrodom u pani Kalmanovej. Pôrodný plán je akceptovaný, podľa aktuálneho stavu rodičky a plodu. Pri príjme na pôrodnú sálu rodička konzultuje pôrodný plán so službukonajúcim lekárom.

Pred pôrodom 

Na pôrodnú sálu môže rodičku sprevádzať jedna osoba, podľa želania rodičky ktokoľvek. Nie je to síce podmienkou, ale odporúčajú sprevádzajúcej osobe absolvovať aspoň predpôrodnú prípravu. Po príchode do pôrodnice môže ostať s rodičkou po kontrole, v závislosti od vaginálneho nálezu, stavu rodičky a dieťaťa.

Po pôrode je možné ostať na pôrodnej sále dve hodiny, na nadštandardnej izbe neobmedzene. Aj počas cisárskeho rezu môže byť osoba sprevádzajúca matku na pôrodnej sále, nie však v operačnom trakte. Klystír odporúčajú všetkým rodičkám, ak však žena odmieta, vyhovejú jej. Holenie pubického ochlpenia je povinné pre všetky rodičky.  

Pôrod

Počas prvej doby pôrodnej môže žena požiadať o masáž pôrodnú asistentku. Ďalej je možné voľne sa pohybovať v priestoroch pôrodného traktu, neobmedzene sa sprchovať a používať rôzne pomôcky: posteľ, veľké lopty, prehrávač s hudbou, sprcha, pôrodná stolička. Miestnosť na prvú dobu pôrodnú je spoločná pre všetky rodičky. V ďalšej fáze pôrodu sa rodička presúva do inej miestnosti.

O rodičku sa v priebehu pôrodu stará zdravotnícky personál, v priemere 2 – 3 osoby, o novorodenca ďalšie 1 – 3 osoby podľa stavu dieťaťa. Zatiaľ nebola požiadavka zo strany rodičiek, aby ich pôrod viedla pôrodná asistentka, ale v prípade nekomplikovaného pôrodu je možné o to požiadať. Takisto kedykoľvek k rodičke príde, po obojstrannom dohovore, vybraný lekár z kliniky. V pôrodnici je aj samostatná pôrodná sála určená na pôrod s doprovodom.

Žalúziami je možné počas dňa stlmiť svetlo. K dispozícii je pôrodná stolička a lopta. Rodí sa v polohe v ľahu na chrbte s vyvýšenými nohami alebo v polosede. Poloha je menná, s možnosťou pôrodného stola. Personál rodičke polohu odporučí.

Informácie o analgetikách či anestetikách dostáva rodička po nástupe kontrakcií. Preventívne sa aplikujú lieky podporujúce sťahovanie maternice v 3. dobe pôrodnej. Ak ich rodička odmieta a nemá žiadne komplikácie, personál rešpektuje jej rozhodnutie. O odber pupočníkovej krvi, pupočníkového tkaniva a placenty môže rodička požiadať kedykoľvek, aj bez predošlej uzavretej zmluvy.

Po pôrode

Zdravý novorodenec je po pôrode zväčša položený matke na brucho a potom je odnesený na prvé ošetrenie a zabalenie do perinky. Potom dieťa ostáva vedľa matky. Ak stav novorodenca vyžaduje intenzívne sledovanie po pôrode, odnáša sa na neonatologickú kliniku. Matka je o danej situácii informovaná. Po cisárskom reze matka dostane na rooming – in dieťa na druhý deň. Ak si to želá a je schopná sa oňho samostatne postarať.

Dieťa je na dojčenie prinášané matke podľa jeho požiadaviek. Na šestonedelí sa dieťa k matke na rooming – in izbu dostane vtedy, keď to zdravotný stav oboch dovoľuje. Všetky izby majú vaničku a prebaľovací pult. Pre klasické izby sú spoločné sprchy a toalety.

Nadštandardná izba a pooperačná izba, pre rodičky po cisárskom reze, majú vlastné sociálne zariadenie. Nadštandardná izba má rozťahovacie kreslo pre sprevádzajúcu osobu, televízor, chladničku, telefón a varnú kanvicu. Taktiež je tam jedálenský stôl so stoličkami a, samozrejme, zariadenie pre novorodenca.

Vyškolené sestry poskytujú kvalifikované poradenstvo aj písomné materiály všetkým rodičkám. Písomné podklady sú i na nástenke. Na oddelení využívajú termolampu na uvoľnenie resp. povzbudenie laktácie. Mamičky môžu kedykoľvek zatelefonovať do pôrodnice a poprosiť o radu. Novorodenci sa dokrmujú len ak je to nutné a len na ordináciu lekára, materským mliekom z banky alebo umelou výživou.

Šestonedieľky môžu návštevy prijímať v aule pred oddelením alebo na nadštandardnej izbe, kedykoľvek počas dňa. Sme jedným zo šiestich perinatologických centier na Slovensku, najkritickejších pacientov zvážame z celého Nitrianskeho a Trnavského kraja. Na webovej stránke nemocnice je množstvo cenných údajov o gynekologicko-pôrodníckej a neonatologickej klinike. Rodičia si tam nájdu ordinačné hodiny aj fotografie nadštandardnej izby, oddelenia, fotografie lekárov a sestier.

Ceny:

 Sprevádzajúca osoba pri pôrode, max 1 osoba  24 €
 Epidurálna analgézia  bezplatne
 Nadštandardné izby na oddelení šestonedelia - cena za noc pre matku a dieťa   33,19 €
 Nadštandardné izby na oddelení šestonedelia - cena za noc pre otca dieťaťa   16,60 €

Štatistické údaje: 

 Počet pôrodov (rok 2015)   1118
 Plne dojčených detí pri odchode z pôrodnice     88 %
 Odchod zdravej matky z pôrodnice po fyziolog. pôrode  na 4. deň
 Odchod zdravej matky z pôrodnice po cisárskom reze  na 5.deň
 Sekcie   46,51 %
 Epiziotómie (nástrih hrádze)   31,48 %

Za poskytnutie informácií ďakujeme Gyn.-pôr.klinika Nové Zámky.

Spracovala: PaedDr. Dagmar Baluchová

Našli ste chybu v texte? Napíšte nám na: admin@mamaaja.sk