Nemocnica Alexandra Wintera n.o.

Winterova 66, Piešťany

Hodnotenie:

tel: 033/79 55 239 

Predpôrodná príprava

Nemocnica v Piešťanoch prípravu na pôrod neorganizuje, ale odporúča rehabilitačné zariadenie v Hoteli Atóm - telefonické kontakty: 0907 225 181 alebo 0904 363 862.

Pôrodnicu je možné pozrieť si ešte pred pôrodom v prítomosti pôrodnej asistentky počas dňa – je vhodné informovať sa o dostupnosti na tel. čísle 033/7955239. Pôrodné plány akceptujú, ale je vhodné prísť ich prekonzultovať ešte pred pôrodom.

Pôrod

Jedna blízka osoba môže rodičku sprevádzať počas pôrodu. Akceptujú partnera, mamu či iných rodinných príslušníkov a priateľku rodičky. Je vhodné, aby sprevádzajúca osoba pred tým absolvovala predpôrodnú prípravu. Môže sprevádzať rodičku na pôr. sále pred pôrodom, počas pôrodu a môže ostať ešte dve hodiny po pôrode. Prípadne aj dlhšie, ak je rodička ubytovaná na nadštandardnej izbe.

V tejto pôrodnici na vyprázdnenie pred pôrodom odporúčajú ženám glycerínové čípky, ak si rodička želá klystír, nemajú problém aplikovať jej ho. Holenie pubického ochlpenia odporúčajú len v opodstatnených prípadoch.

Počas prvej doby pôrodnej sa žena môže voľne pohybovať v priestoroch celej pôrodnice. K dispozícii má tieto pomôcky: posteľ, veľké lopty, prehrávač s hudbou, aromolampa, sprcha. Miestnosť na prvú dobu pôrodnú je spoločná pre všetky prítomné rodičky.

Pôrodná sála disponuje dvoma pôrodnými, polohovateľnými posteľami , ktoré sú oddelené posuvnou stenou, tak aby bola zabezpečená intimita rodičky. Všetky rodičky sú počas prvej a druhej doby pôrodnej monitorované kardiotokograficky (sledujú sa ozvy plodu a kontrakčná činnosť maternice.) Počas pôrodu sa o ženu stará lekár a pôrodná asistentka.

V tomto zariadení nie je možné požiadať o to, aby pôrod viedla pôrodná asistentka. Lekára je možné si vybrať, príde k pôrodu kedykoľvek po osobnom dohovore.

Polohu druhej doby pôrodnej odporúča rodičke personál.

Poloha sa počas druhej doby pôrodnej môže meniť - odporúčajú rôzne varianty ľahu a sedu:

  • ľah na chrbte s nohami v gynekologickej polohe, vyvýšené
  • ľah na chrbte s nohami dole, resp. v rovine s telom
  • polosed
  • sed s nohami v gynekologickej polohe, na podpierkach
  • sed s nohami pri tele, nevyvýšenými, v rovine s panvou
  • sed s nohami opretými nižšie ako panva

O možnosti podania epidurálnej analgézie a liekov tíšiacich vnímanie bolesti personál informuje každú rodičku po príchode do pôrodnice. Lieky podporujúce sťahovanie maternice v tretej dobe pôrodnej aplikujú pravidelne všetkým rodičkám. Ak by ich však žena odmietala a nemala žiadne komplikácie, nepodajú jej ich.

Po porodení zdravého novorodenca matke ukážu, na jej žiadosť je môžné priloženie na telo matky a k prsníku. Následné meranie, váženie a základné vyšetrenia novorodenca sa vykonávajú na novorodeneckom oddelení, kde môže ísť aj sprevádzajúca osoba rodičky. V tomto zariadení robia aj odbery pupočníkovej krvi. Počas štvrtej doby pôrodnej je novorodenec umiestnený striedavo pri matke a na termolôžku. V prípade vážnych komplikácií sa dieťa preváža do FN Trnava.

Po pôrode

Na oddelení šestonedelia sú izby typu rooming in, ale matka môže v prípade potreby zveriť dieťa do starostlivosti detských sestier. Tie novorodencov aj prebaľujú a kúpu na novorodeneckom oddelení. Aj matka po cisárskom reze môže byť so svojím dieťaťom na rooming in izbe. Sociálne zariadenia na oddelení šestonedelia sú spoločné. Nadštandardná izba ich má samostatné. Okrem sprchy a WC má aj bidet, chladničku, televízor, varnú kanvicu, mikrovlnnú rúru.

Dojčenie je podporované kvalifikovaným poradenstvom vyškolených sestier, rodičky môžu kedykoľvek zatelefonovať do pôrodnice a poprosiť o radu. Na oddelení sú k dispozícii ručné odsávačky. Deti vážia pred a po každom dojčení, kvôli kontrole množstva vypitého mlieka. Ak je to potrebné, novorodenci sú dokrmovaní glukózou a po troch dňoch hypoalergénnym kravským mliekom. Na prikrmovanie používajú fľaše.

Návštevné dni: Denne od 15,00 – 17,00 v spoločnom, na to vyhradenom priestore. Kedykoľvek počas dňa na nadštandardnej izbe. Ženy sa môžu navzájom navštevovať na izbách.

Pôrodnica má v pláne spustiť aj facebookovú stránku našej pôrodnice , ktorá bude mamičky informovať o možnostiach pôrodu v našom zariadení , odporúčania a bude slúžiť aj ako poradňa pre tehotné.

Ceny:

 Doprovod pri pôrode  20 €
 Epidurálna analgézia  85 €
 Prepichnutie uší novorodenca na náušnice  10 €

Štatistické údaje:

 Počet pôrodov (rok 2015) 768
 Plne dojčených detí pri odchode z pôrodnice  80 %
 Odchod zdravej matky z pôrodnice  4 - 5 deň
 Sekcie  33 %
 Epiziotómie (nástrih hrádze)  80 %

Za poskytnutie údajov ďakujeme primárovi gyn. – pôr. oddelenia NAW Piešťany MUDr. Ladislavovi Glesovi.

Spracovala PaedDr. Dagmar Baluchová

Našli ste chybu v texte? Napíšte nám na: admin@mamaaja.sk