Gynekologicko-pôrodnícke odd. Bánovce nad Bebravou

Hviezdoslavova 23/3, Bánovce nad Bebravou
Tel.: 038/ 76 24 202
E-mail: gynekologia@nemocnicabn.sk
Hodnotenie:

Tel: 038/ 76 24 202, 038 / 76 24 111
E-mail: gynekologia@nemocnicabn.sk

www.nemocnicabn.sk

Pred pôrodom

Psychofyzickú prípravu vykonávajú pôrodné asistentky s certifikátom, priamo v budove nemocnice. Je na samotnej mamičke, kedy začne tieto lekcie navštevovať. Pôrodnica to odporúča už od 4. mesiaca tehotenstva, až do ukončenia gravidity. Taktiež len na rodičke záleží, koľkokrát sa prípravy zúčastní. Rodička vyplatí jednorázový poplatok 10 Eur bez ohľadu na počet návštev. Príprava sa koná každý pondelok o 12,00 hod v priestoroch na 1. poschodí nemocnice.

Otcovia sa môžu zúčastniť každý prvý pondelok v mesiaci. Informácie j možné získať u p. Melcerovej č.t. 0908247479 alebo na odd. 038/7624201. V rámci psychofyzickej prípravy sa robí prehliadka pôrodnice, na ktorej sa zúčastňujú aj osoby sprevádzajúce rodičku k pôrodu. Ak rodička predloží pôrodný plán s požiadavkami a je reálny, je potrebné to prekonzultovať ešte pred pôrodom.

Sprevádzajúca osoba platí poplatok 10 Eur. Priestor je ale malý, zmestí sa tam maximálne jedna sprevádzajúca osoba. Odporúča sa jej absolvovať aspoň jedenkrát predpôrodnú prípravu. Ostať s mamičkou môže hneď po príchode do pôrodnice, ak má (mamička) pravidelnú pôrodnú činnosť. Po pôrode môže sprevádzajúca osoba ostať ešte dve hodiny, počas štvrtej doby pôrodnej. Pokiaľ je pacientka na nadštandardnej izbe a dovoľuje to jej zdravotný stav, môžu spolu ostať aj dlhšie.

V tomto zariadení podávajú klystír len čistou vodou, bez pridaných medikamentov. Pokiaľ pacientka chce, môže si ho urobiť aj samostane , doma, pred hospitalizáciou. Vo všeobecnosti ho odporúčajú všetkým rodičkám, ak však žena odmieta, vyhovejú jej. Holenie odporúčajú taktiež všetkým rodičkám, ale pokiaľ matka odmietne, vyhovejú jej.

Pôrod

Pri jednom pôrode v tejto nemocnici asistujú zväčša títo odborníci: pôrodník a pôrodná asistentka. V prípade potreby príde ešte aj sestra z oddelenia. O bábätko sa postará sestra z novorodeneckého oddelenia, prípadne „novorodenecký“ lekár. Umožňujú aj výber konkrétneho lekára, ak s tým on sám súhlasí. Pôrodné asistentky tu neodvádzajú pôrody samostatne. Lekár alebo sestra z iného zariadenia môžu byť pri pôrode iba ako doprovod.

Počas prvej doby pôrodnej môže rodička prijímať nápoje, voľne sa pohybovať v priestore pôrodného traktu, neobmedzene sa sprchovať a používať rôzne pomôcky. Taktiež je možné požiadať pôrodnú asistentku o masáž. K dispozícii majú tieto pomôcky: posteľ, lopty, prehrávač s hudbou, aromolampu, sprchu, rebriny.

Miestnosť na prvú dobu pôrodnú je spoločná pre všetky rodičky. Na druhú dobu pôrodnú majú 2 samostatné pôrodné boxy, oddelené stenou, zariadené ako klasická pôrodná sála, kde partner môže sedieť na stoličke. Rodiť sa dá v polohe na chrbte, len tak to dovoľujú možnosti pôrodného stola. Personál rodičku poučí, odporučí jej polohu. Tá sa počas druhej doby pôrodnej nedá meniť.

Informácie ohľadne liekov tlmiacich bolesť podávajú už po príchode do pôrodnice všetkým rodičkám. Medikamenty na tretiu dobu pôrodnú aplikujú preventívne všetkým ženám. Ak by však rodička odmietala a nemala ŽIADNE komplikácie, nepodajú jej ho.

Po pôrode

Personál dieťatko položí hneď po pôrode matke na bruško, po chvíli odnesie neďaleko nej. Aj sprevádzajúca osoba môže byť v blízkosti bábätka. Potom, podľa jeho stavu, je buď pri rodičke alebo na termolôžku. V prípade, že dieťatko má vážne komplikácie, prevážajú ho do FN v Trenčíne.

Čo sa týka dojčenia, pacientka je poučená o vážení dieťatka pred a po dojčení a pre svoju vlastnú kontrolu ho môže vážiť po každom dojčení. Inak deti vážia 1x denne + podľa potreby. Pokiaľ má mama materské mlieko a bábätko si nevie chytiť prsník, tak mu podávajú materské mlieko od matky, lyžičkou. Ak nie je materské mlieko, tak podávajú hypoalergénne dojčenské mlieko, tiež lyžičkou. Na oddelení pracujú vyškolené sestry. Pripravili i nástenku o dojčení.

Na oddelení šestonedelia sú izby typu rooming in, ale mamka môže dieťa v prípade potreby kedykoľvek zveriť zdravotným sestrám. Všetky izby sú vybavené prebaľovacím pultom aj vaničkou. Nadštandardné izby majú vlastné sociálne zariadenie, ostatné „sociálky“ sú spoločné pre dve a viac izieb.

Za poplatok 15 Eur za noc, si môže matka užívať výhody nadštandardnej izby vybavenej novým nábytkom, elektricky polohovateľnou posteľou, chladničkou, televízorom a elektrickým ohrievačom. Partner môže byť na izbe celý deň. Vtedy zaplatí za stravu. Ak chce ostať aj na noc, musí si taktiež zaplatiť poplatok 15 Eur.

Návštevy môžu prísť rodičku pozrieť do vyhradeného priestoru alebo do nadštandardnej izby. Rozvrh návštevných hodín je:
PO – PI: 15,30 – 16,30 hod.
SO – NE: 14,00 – 16,00 hod.

V prípade potreby je možné prísť na návštevu aj v inom čase. Mamičky sa môžu medzi sebou navštevovať aj na izbách.

Aj po pôrode cisárskym rezom sa môže žena už v nemocnici starať o bábätko a mať ho na rooming in izbe za podmienky, že to dovoľuje zdravotný stav matky i dieťaťa.

Ceny:

 Psychofyzická príprava počas tehotenstva 10 €
 Epidurálna analgézia  120 €
 Nadštandardné izby na oddelení šestonedelia, cena za noc pre matku a dieťa  15 €
 Doprovod pri pôrode, max. 1 osoba  10 €

Štatistické údaje:

 Počet pôrodov ročne cca - oproti roku 2014 nárast o 144 pôrodov  480
 Plne dojčených detí pri odchode z pôrodnice  95 %
 Odchod zdravej matky z pôrodnice - po fyziologickom pôrode  4.deň
 Odchod zdravej matky z pôrodnice - po cisárskom reze  6.deň
 Sekcie  28,2 %
 Epiziotómie (nástrih hrádze)  75 %

Informácie poskytol MUDr. Ján Kurilla, primár odd. gyn.-pôr.


Spracovala PaedDr. Dagmar Baluchová


Našli ste chybu v texte? Napíšte nám na: admin@mamaaja.sk