FNsP J.A.Reimana

Jána Hollého 14, Prešov

Hodnotenie:

Gynekologicko pôrodnícke oddelenie II.
www.fnsppresov.sk

Predpôrodná príprava

Pracovisko usporadúva kurzy prepôrodnej prípravy pre tehotné, ale aj ich sprevádzajúce osoby. Sú vykonávané v priestoroch oddelenia pod dohľadom Bc. Ľudmily Rosnerovej tel. 0905 530 708. Prehliadka pôrodnej sály a oddelenia šestonedelia je ženám umožnená, jednak v rámci predpôrodnej prípravy a tiež individuálne na žiadosť mamičky a jej partnera, alebo inej sprievodnej osoby. Rodičku môže pri pôrode zvyčajne sprevádzať jedna osoba. Klystír/ holenie - je to individuálne, nie je to pravidlom, holenie vykonávame len v mieste možnej epiziotómie.

Pôrod

V priestoroch pôrodnej sály je izba pre I. dobu pôrodnú, kde má rodička možný voľný pohyb, pomôcky, ako je fit lopta, rebriny, sprchovací kút. Všetky tieto alternatívy môže využívať za asistentcie sprievodnej osoby i pôrodnej asistentky. Je možnosť vybrať si k pôrodu lekára, či pôrodnú asistentku. Ak je to lekár z neštátneho sektoru, musí mať zmluvu s nemocnicou. Počas samotného pôrodu je odporúčaná najčastejšie poloha na chrbte, ale rodička má na výber všetky možné alternatívy. Názory na túto polohu sú rozporuplné. Najprv to bola jediná možná poloha pri pôrode bez toho, aby sa bralo do úvahy niečo iné.

Na druhej strane, ak si ju žena zvolí sama a dieťatku sa v nej darí dobre, postup pôrodu nie je ani touto polohou ovplyvnený. S touto polohou treba každopádne rátať, ak sú nutné lekárske zásahy, ktoré sa nemôžu vykonávať v inej polohe. Druhou najčastejšou polohou je poloha v polosede. Môže v nej rodička zotrvať počas celého pôrodu. Pri nej sa umožňuje využitie gravitácie, zväčšuje rozmery panvového vchodu a zlepšuje okysličenie bábätka. Zároveň je to aj odpočinková poloha, ak pri nej asistuje blízka osoba, prináša aj emocionálnu podporu. Podanie epidurálnej analgézie je na tomto oddelení možné počas celých 24 hodín, na základe zmluvy s anesteziológom

Po pôrode

Novorodenec je matke a sprievodnej osobe ukázaný hneď po pôrode , ak si to mamička vyžaduje, je jej uložený aj na jej brucho a prikrytý termofóliou. Mamička po pôrode ostáva dve hodiny na pôrodnej sále , kde pri nej može byť aj sprievodná osoby počas celej doby. Odber pupočníkovej krvi je možný.

Nadštandardné izby sú dostupné. Na oddelení je nadštandardná izba, ktorá je plne vybavená. Má WC, sprchu, umývadlo, nýbytok, TV a chladničku, prebaľovací box. Jednoposteľové izby, kde je WC, umývadlo a TV. Tieto izby majú spoločné úplne zrekonštruované sprchy. Ďalšie izby sú dvojposteľové, ktoré sú bez poplatku, každá má vlastné WC a umývadlo. Na všetkých izbách sú nové postele, nočné stolíky a ostatné vybavenie.

Na oddelení neonatológie sú k dispozícii odsávačky, ktoré mamičkám požičajú. Laktačné poradenstvo vykonáva pôrodná asistentka, ktorá sa venuje len tejto aktivite, je vyškolenou laktačnou poradkyňou a zároveň na tomto oddelení robí predpôrodnú prípravu. Ale, samozrejme, vykonávajú laktačné poradestvo aj sestry z neonatológie, ktoré majú kurz laktačného poradentva.

Novorodenci sa vážia po každom dojčení, vážia si ich matky, ktoré majú deti na roomingu. Na oddelení majú k tomu prístupnú digitálnu váhu, kde si môžu kontorolovať hmotnosť svojho bábätka. Ak je potrebné, sú deti dokrmované materským mliekom (na neonatologickom oddelení je miečna banka). V prípade vážnych komplikácií je dieťatko prevezené do Perinatologického centra, ktoré sídli priamo v nemocnici.

Návštevy sú povolené na izbe pacientky, pokiaľ je na jednolôžkovej izbe. Ak sú pacientky na dvojlôžkových izbách, návštevy sú vo vstupnej hale, aby sa mamičky navzájom neobmedzovali v prípade dojčenia, či iných potrebných aktivít.

Ceny: 

 Sprevádzajúca osoba pri pôrode 20 €
 Epidurálna analgézia 100 €
 Nadštandardná izba - jedno/dvojlôžková  22 € / deň

Štatistické údaje:

 Počet pôrodov ročne cca 1250
 Plne dojčených detí pri odchode z pôrodnice 80 %
 Počet dní strávených v pôrodnici po prirodzenom pôrode  4 - 5 dní
 Sekcie  30 %
 Epiziotómie (nástrih hrádze)  45 %

Za poskytnutie informácií ďakujeme Mgr. Ľubici Staroňovej, vedúcej pôrodnej asistentke.

Spracovala: PaedDr. Dagmar Baluchová

Našli ste chybu v texte? Napíšte nám na: admin@mamaaja.sk

 

 

Fotogaléria