Je naozaj potešujúce, že stále viac mamičiek (i oteckov) je ochotných doma variť čerstvú stravu a dennodenne premýšľať, čo je pre dieťa zdravé a čo nie. Podľa tvrdenia WHO, výživa až z 80-tich percent rozhoduje o celkovom zdraví jedinca, gény ho ovplyvňujú len z 20-tich percent. Aká je teda správne výživa pre dojča? Základom výživy malých detí je, aby boli dojčené. Príkrmy podávané po 6. mesiaci majú byť domáce, skutočné jedlo, charakterizované hravosťou a rozmanitosťou. Na pomoc sme vám pripravili zbierku receptov pre deti od 6 mesiacov do 2 rokov. Nájdete ich tu viac ako 200 – tradičných, ale aj tzv. moderných. Všetky recepty, ktoré v knihe nájdete, môžete pripraviť rýchlo a taktiež si môžete byť istí, že použité suroviny a príprava sú v súlade s odporúčaniami odborníkov. Dobrú chuť, drobček! Viac informácií..
Zavádzanie príkrmov a jednorazové podanie malého množstva potravy je rozdiel!
Zavádzanie príkrmov (komplementárnej výživy) má svoje pravidlá. Dieťa potrebuje pre svoj šťastný a zdravý vývoj nielen lásku, citové zázemie, každodennú starostlivosť, oblečenie, kočík a všetko ostatné, ale predovšetkým dobrú a pre každý vek primeranú správnu výživu.
Čo je imunotolerančné okno?
V posledných desaťročiach dochádza k nárastu alergických ochorení. Odporúčania, ktoré matky dostávali donedávna, smerovali k tomu, aby možné alergény vyradili z jedálnička počas tehotenstva, dojčenia a tiež, aby ich zaraďovali do stravy svojim deťom čo najneskôr. No výskyt alergických ochorení stúpal. Prečo tomu tak je, objasňujú viaceré teórie. Jednou z možností efektívnej prevencie je navodenie orálnej tolerancie (cez ústa). Orálnu toleranciu ovplyvňuje veľmi veľa faktorov - genetická výbava, zrelosť črevnej sliznice, množstvo a druh podaného antigénu, súčasné dojčenie popri jeho podaní. Podľa tejto teórie náš imunitný systém nereaguje v útlom veku tak intenzívne na podanú stravu, ale akoby ju iba registroval, resp. čiastočne bol k nej "slepý a hluchý". Toto je možné docieliť len v období raného detstva, kedy je imunitný systém dieťatka ešte "naivný", "nepoškvrnený". Veľmi skorý, ako aj veľmi neskorý kontakt organizmu s alergénmi môže viesť k tomu, že táto orálna tolerancia nevznikne. Odborníci uvádzajú existenciu imunotolerančného okna medzi 17. až 26. týždňom života dieťaťa.
Kniha je veľmi dobre a prehľadné spracovaná. Rýchlo a ľahko v nej nájdete inšpiráciu čo variť pre svojho drobca. Veľmi dobrá pomôcka pre novopečených rodičov, ktorí sa nevedia "vysomáriť" v tomto zložitom období a zorientovať sa v tom, čo dieťa naozaj potrebuje.
Kniha je krásne graficky spracovaná, je v nej naozaj veľké množstvo receptov aj z úplne bežných surovín, ale aj z takých ako quiona, pšeno - čiže nájde soi pre seba každý. čo je však najlepšie, keď ju otvoríte s tým: " čo teraz budem variť ?", určite nájdete pre drobca taký recept, že máte tie suroviny v chladničke a špajzi. Okrem toho je tu veľa praktických rád, ktoré mi tak chýbali pri staršom synovi. Zhrnula by som to tak, v tejto knihe je všetko čo potrebuje čertstvá i skúsenejšia mamina, aby mohla ponúknuť drobcovi to najlepšie papanie :)
Pacilo sa mi ze v knihe je naozaj obrovske mnozstvo receptov.Je z coho vybearat ked budete doma rozmyslat co z tej chladnicky ci spajze vybrat a uvarit babetku :) Co je super-je tam vela takej tej beznej klasiky ale aj dost "novodobych" receptov napr. s quinou,pohankou,avokadom... Ja varim z knihy mojmu drobcovi kazdy den a stale som vela z toho nevyskusala.. Davam plny pocet bodov!!!!!!