Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Prerusovany spanok v noci

    , Autor: l.sufliarsky

    Dobry den,

    nakolko ma nas doktor dovolenku, chcel by som overit nasledovny stav 3 mesacnej dcerky.
    Je dojcena, obcas musime dokrmovat (priemerom 1x denne zatial). V obdobi 2 mesiacov mala velmi dobry nocny spanok, cca 2-3 budenia na kojenie. Odvtedy sa za 3-4 tyzdne stav zhorsil, budenie kazde 1,5-2h v noci, nie vzdy na kojenie, ale na ukludnenie. Niekedy takto kumulativne za noc prebdie 2-3h, ked sa ju nedari upokojit - myka a hadze telom, hlavickou a to ju zobudi. Riesili sme koliky a stolice - davame pravidelne masaze a probiotika, takze s tym by problem nemal byt. Rovnako ju trapil reflux, ale zda sa nam, ze ten mal ine prejavy/symptomy. Cez den vydrzi byt hore max. 1.5h, potom nasleduje cca 45min. spanok. (priemer)

    Poprosim o radu, ci je toto stav, ktory by sme mali riesit; pripadne akym smerom sa ubrat...
    Na manzelku je to velka zataz, hlavne pocas noci.
    Velka vdaka.
    S pozdravom,
    L. Sufliarsky

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Na to žiadna stopercentná ani univerzálna rada neexistuje.
    Neviem, či mamička nepije kávu, to by teda nemala, pretodieťa nespí, ani veľa obilninovej kávy.
    Ak má reflux, čo má takmer polovica detí, tak ju po kojení netreba hojdať, hajkať natrisa len nechať odgrgnúť a uložiť do zvýšenej polohy / hlavička vyššie, podložiť predné nohy postieľky/. Netreba ju pri uspávaní hojdať, hajkať.
    Inak toto sú normálne prejavy dieťatka v tomto veku, žekže nie je to choroba, netreba to hneď riešiť s lekárom, iste sa treba o tom mieniť v poradni