Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Chôdza na špičkách

    , Autor: Marcela_Balejová_0725073731

    Dobrý deň, vážená pani doktorka.
    Mám 10mesačné bábätko, dievčatko. Dávam ju do chodítka, aj v ohrádke sa hrá. Ohrádku sme vybrali veĺkorozmernú. Keď sa stavia na nohy v ohrádke, alebo keď ju pridržiavam pri pokusoch o chôdzu stále sa stavia na špičky. Kontroly u ortopédia boli v poriadku. Topánočky ešte nenosí. Doma jej občas dám topánočky, a väčšinu času je bez ponožiek. Máme začať cvičiť, alebo ako napraviť v jej veku chôdzu. Ďakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Okamžite vyhoďte chodítko!!!!!! Už najmenej 20 rokov všade hovoríme, že to nie je pomôcka vhodná pre zdravé dieťa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    To, že sa stavia na špičky je pri začiatku chôdze normálne. Zhoršuje to práva chodítko, lebo sa vlastne len odráža vôbec sa neučí chodiť ! Zdravé dieťa sa má postaviť spontánne aj začať chodiť samo. Chodítko zakladá aj problém s chrbtom vo vyššom veku!!!!!!!!!!!!!!
    Občas jej môžete dať vhodné topánočky, keď začne viac stáť a chodiť okolo ohrádky alebo nábytku.