Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • vigantol

    Dobrý ddeň, mám ročnú dcéru a v poradni mi pani doktorka povedala, že mám naďalej dávať Vigantol 2 kv, a v lete ešte 1 kv. Ešte je to potrebné, a dokedy sa má dávať, neublíži jej to.Myslela som, že je to dôležité, len prvý rok.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Vigantol 2 kvapky denne je potrebné dávať do 18 mesiacov bez ohľadu na ročné obdobie. Tento vitamín je veľmi dôležitý pre mnohé procesy v ľudskom tele, pre rastúci organizmus zvlášť. V našich podmienkach je priordzeného vitaminu D málo, preto ho odporúčame všetkým deťom do puberty podávať v zime od novembra do marca. Vo gorme vitaminu D 800 jednotiek denne/ čo sú presne dve kvapky/ alebo ako rybí tuk, v lekárni dostanete niektorý prípravok. Správne dávkovanie a správne podávanie dieťaťu v žiadnom prípade neublíži, práve naopak, pomôže mu to. Pravdou je, že vitamín sa dá aj predávkovať, preto ho treba užívať presne podľa indikácie, vo vyššie spomínanom množstve. Pozor na rôzne preparáty, ponúkane aj reklamou, ktoré môžu vitamin D obsahovať, aby ich dieťa nebralo viac druhov a mohlo sa vitamínom D predávkovať.