Cesnak
, Autor: Registrovaný používateľJe možné dávať 2-ročnému dieťaťu roztlačený cesnak v lyžičke medu ako preventívu, keď sú teraz všade tie chrípky? Ďakujem za odpoveď
Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.
Poradna uzavretá.
Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.
Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.
Je možné dávať 2-ročnému dieťaťu roztlačený cesnak v lyžičke medu ako preventívu, keď sú teraz všade tie chrípky? Ďakujem za odpoveď
Nie, sú na to iné prostriedky.Cesnak dráždi sliznicu žalúdka.
Dobrý deň, veľmi pekne by som Vás chcela poprosiť o rady. Moja 17 mesačná dcérka pekne jedávala všetko, ale teraz asi dva mesiace nechce. Kúskami zeleniny na obed sa nakŕmi, ale polievku úplne odmieta. Najhoršie je, že odmieta aj kúsky mäsa. Ak nejaký kúsok spapá, tak ju napne. Snažím sa jej ho podávať aspoň v polievke, ale to zje tak 3 lyžičky a viac nie. Ako často by mala mäso konzumovať a asi aké množstvo? Odmieta všetky druhy mäsa.
Ďalej sa chcem opýtať, či je nutné, aby mala úplne každý deň 100g jogurtu. Papá aj syry a ešte stále jej dávam aj mliečne kaše. Niekedy sa stane, že nechce aj tri dni po sebe jogurty. Vtedy sa jej snežím dávať aspoň tú kašu.
A ešte by som sa chcela opýtať, čo môže spôsobovať olupovanie (zádery) u naj na prštekoch na rúčkach. Niekedy nemá žiadne a niekedy aj na troch prštekoch na oboch rúčkach naraz. Riešila som to aj s našou pani doktorkou a povedala, že jej to mám natrieť framikoinovou masťou. Natrela som, ale to nepomohlo.
Ďakujem veľmi pekne
Záderky môže spôsobovať suchá koža, niekedy je toakoby rodové, príčinu nevieme. Určite by som jej nedávala framykoin, sú tam antibiotiká, neviem prečo to dávať, keď zápal nemá. Odporúčam večer natrieť prstíky infadolanom.
Jogurt vôbec nemusí denne, ak jej nechutí tak vôbec nemusí jogurty. Mliečna kaša a mlieko dva alebo trikrát denne úplne stačí, v tomto veku až do troch rokov má byť mlieko ako samostatná porcia umelé,. formula.
Deti v tomto veku občas odmietajú niektoré jedlá hlavne nové. Snažte sa spraviť vždy kvalitnú polievku a aj keď tam bežne mäso nevaríte, skúste v hocijakej polievke uvariť cca 50 gramov mäsa, pretlačiť cez cesnakový lis a dať do polievky / trebárs aj zemiakovej/. Mäso by malo dieťa mať 5 až 6 x týždenne.
dobry den, chcela by som sa Vas opytat a teda uistit, ci robim dobre, ked 2 rocnej dcerke davam skoro kazdy den zjest maly strucik cesnaku bud na chlieb alebo nastuham cerstvy do polievky ktoru celu zje a este ci je spravne, ked jej asi od augusta davam kazdy den vyzivu z cernic jahod a jablk ktoru cerstvu vzdy rozmixujem. teraz mam toto ovocie v mraznicke a ozaj jej ho davam kazdy den, hlavne tie cernice aj po 6 kuskov a este teraz som zacala davat aj cierne ribezle do toho. cele mi to nechce, tak jej to vzdy zmixujem ako vyzivu. nebude to jej telicku uz proti srsti, kazdy den to iste ovocie, a aj ten cesnak? neublizi jej to na traviaci system, kedze cesnak je dost tazky na zaludok? dakujem za radu, mozno je to zvlastna otazka, poytat sa ci je spravne davat kazdy den ovocie, ked vsade sa pise ze ano, ale ja to chcem vediet, ci si jej telo neurobi niekdy na to uz averziu ked to ma kazdy den to iste, hlavne tie cernice...dakujem
Cesnak by som do troch rokov nedávala, naozaj obsahuje dráždivé látky.
Ovocie nech papá ako jej chutí a ktoré jej chutí. Základom ovocia by malo byť jablko, hruška, marhuľa, broskyňa a ostatné sú en doplnkové. Myslím, že keby jej to celkom nechutilo, tak by ho nekonzumovala / napr. tie černice. /
Dobrý deň pani doktorka,
neviem, či sa dobre obraciam na Vás s týmto problémom, ale skúsim. Mám dcéru, bude mať vo februári 3 roky a mám taký problém, ktorý sa týka jedenia. Viem, že asi väčšina rodičov má presne opačný problém. Dcéra má stále veľkú chuť do jedla už vlastne odkedy sa jej začali dávať príkrmy a je to na nej aj patrične vidieť – má veľké bruško, zadok, stehná. Meria 100 cm a váži 20 kg a stále pýta jesť. Váhu si drží rovnakú asi od dvoch rokov, vtedy mala dokonca 22 kg a potom schudla na 20. Sú také dni, kedy pýta papať nonstop a pritom toho zje dosť veľa – dopapá napr. raňajky polku rožka s maslom a džemom, potom asi po 10 až 15 min. raňajkuje ešte s manželom hrianky s cesnakom, syrom a rajčinami – toho zje ešte oveľa viac, hneď na to zje 2 medovníky a vzápätí povie, že je veľmi hladná a stále takto dokola. Všetci, komu to povieme, sa na tom smejú a vravia že to je dobré, že jej takto chutí jesť, ale ja aj s manželom sme z toho už zúfalí, keď celé dni len počúvame ako je hladná a chce papať a to je hladná najmä ako ona hovorí na jogurtík, oblátku, medovník a všetko možné sladké, ale keď nie je to, tak ani ostatným nepohrdne. Papá aj ovocie a zeleninu, chodíme každý deň na prechádzky, snažíme sa obmedzovať sladkosti v čo najväčšej miere, ale je to veľmi náročné, stále dokola každý deň s ňou musíme „bojovať“ a dohadovať sa, ba v poslednej dobe, keď sa nám narodilo druhé dieťa, sa toto ešte stupňuje. Nevieme, či nemá náhodou nejaký problém s metabolizmom, príp. nejaký iný, veď to predsa nemôže byť normálny stav, že je stále hladná.
Ďakujem pekne za odpoveď a prajem pekný deň.
Je podstatne vyššia aj ťažšia ako je priemer pre jej vek. V každom prípade by som sledovala jej hmotnosť a výšku každé tri mesiace, sledovala jej psychomotorický vývoj / či nie je nejaké zaostávanie/ a podľa potreby konzultovala jej stav s neurológom alebo endokrinológom. Ale to naozaj len v prípade, že vaša lekárka usúdi, že niečo nie je v poriadku. Mám aj ja také dievčatko,ktoré veľa papalo, chvíľu aj hodne priberalo, ale behom niekoľkých mesiacov sa situácia stabilizovala a všetko je v poriadku. Je potrebné hlavne sledovať parametre a príjem potravín.
Dobrý deň, mám dilema okolo výživy môjho 10-mes. dieťaťa. Všade sa uvádzajú rôzne rady, recepty pre dojčatá, niekde aj isté zoznamy vhodných potravín alebo úpravy. Avšak nikde to nieje kompletné, preto mám v otázke výživy niekoľko „dier“, otázok, ktorými si niesom istá. Isteže väčšinu vecí dáva matka dieťaťu ako uzná za vhodné, ale sú aj potraviny, pri ktorých nechcem riskovať.
Chcela by som vás teda poprosiť, či by ste mi k jednotlivým potravinám/zložkám (nižšie uvedené)mohli uviesť, od akého veku je to vhodné konzumovať. Prípadne pri niektorých nejednoznačných aspoň do akej miery organizmu škodia a čo môžu dieťatku spôsobiť.
A ešte jedna otázka ohľadom výživy – keď je niekde uvedené, že potravina je „nevhodná“ pre určitú vekovú kategóriu znamená to, že dieťa vôbec potravinu nesmie zjesť pretože by ho to mohlo vážne ohroziť, alebo je to len kvôli tomu aby sme sa vyhli možným alergiám a menším ťažkostiam?
-Ryby (morské, sladkovodné)
-kravské mlieko + výrobky (syry, smotana, bryndza...)
-mäso (ktoré druhy)
-zelenina ako: rajčiny, paprika, kapusta, cvikla
-červené ovocie (jahody, maliny, černice...)
-citrusy
-tropické ovocie (ananás, mango, kiwi..)
-soľ a cukor! (odkedy už nezaťažujú pečeň?)
-koreniny (pepř, paprika, kari, škorica...)
-cesnak, zázvor
-prídavky ako ocot,kypriaci prášok, konzervanty..
-čisté kakao (kakaový bôb je predsa zdravý)
-pečivo (je tam veľa prid. látok, kvasnice atď)
-celé vajcia (žltko+bielko)
-orechy, gaštany, zrniečka,luskoviny, sója...
-hrozno a iné bobule
-hríby
Ak je nevhodná určitá potravina, je to dané jej zložením / napríklad údeniny spôsobom spracovania a použitej tzv. mäsiarskej soli/ a nie je vhodné podávať ju deťom do určitého veku
ryby oba druhy v našom teritoriu od jedného roka
kravské mlieko ako mliečna porcia až po treťom roku, dovtedy len formula, do varenia bežná smotana, mlieko po roku, tvaroh a čerstvé syry po roku, tavené syry po druhom roku, bryndza po treťom roku, zrejúce syry typu camembert po šiestom roku
mäso všetky druhy, čerstvé, bravčové nie mastné, zverina z dobrého zdroja, veterinárne skontrolovaná, riadne varená
zelenina po roku bežná, vždy podľa churi a záujmu o konzumáciu u dieťaťa
červené ovocie po roku, sledovať reakciu, podobne ako citrusy a tropické plody. U detí s alergiou alebo pozitívnou rodinnou anmnézou na alergie / hlavne potravinové/ až po treťom roku
soľ nezaťažuje pečeň ale obličky, solíme od roka, cukor tiež nezaťažuje obličky, nie je vhodné ho podávať veľa, ale bežne sa môže od roka, do roka by sa mohol tiež, ale nie je čo sladiť.
koreniny bylinkové a nepálivé od roka, pálivé v dospelosti
cesnak po treťom roku / ak je vo váre, nekonzumuje sa od roka/ fašírka, strukoviny/, zázvor najskôr po treťom ideálne až šiestom roku,aj neskôr, je pálivý
prídavky v malej miere po roku pri prechode na roidnnú stravu, ale veľmi opatrne!
kakao po roku v koláčiku, ale nedávať čokoládu, najlepšie do troch rokov
jednoduché pečivo po roku / niekedy aj do roka, pozor na zabehnutie/, celozrnné, tmavé až po piatom roku
celé vajce po roku
orechy a podobne po roku u nealergických detí, ale pozor na vdýchnutie, musia byť primerane upravené, aby ic dieťa nevdýchlo
hrozno od roka/ niekedy aj pred rokom/ ale ošúpané bez jadierok, podobne aj iné bobule
hríby najskôr po šiestom roku života
Dobrý deň,
nie som síce mamička, som tatko, ale tiež mám problém týkajúci sa dieťaťa.
Mám 2-ročného syna a v poslednej dobe mu strašne smrdia nohy. je to taký dusivý zápach po cesnaku, čo je zaujímavé, lebo vzhľadom na moju alergiu naň, v našej domácnosti sa cesnak ani nepoužíva, ani nevyskytuje. Mladý je doma s mamkou, takže sa mimo domova nestravuje. Hygiena je dodržaná, umývame mu nohy viackrát denne (aj medzi prstami). Pokožka nôh je zdravá, bez sfarbení, opuchov, stvrdnutí atď. Ponožky strieda - niekedy aj 3-4 za deň.
Ďakujem za odpoveď.
Smrad je vždy spôsobený prítomnnosťou a činnosťou baktérie a potu.. Baktérie sú všade okolo nás, na nás aj v nás. Odporúčam po umytí nožiek / aj viackrát denne/ natrieť nožku prípravkom excipial deo forte, nohy sa budú menej potiť.
Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: