raňajky
, Autor: Registrovaný používateľDobrý deň, aké sú vhodné raňajky okrem mlieka pre ročné dieťa? Môže už také dieťatko kupovanú šunku? Ďakujem za odpoveď.
Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.
Poradna uzavretá.
Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.
Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.
Dobrý deň, aké sú vhodné raňajky okrem mlieka pre ročné dieťa? Môže už také dieťatko kupovanú šunku? Ďakujem za odpoveď.
Ročné dieťa môže na raňajky dostať chlebík s maslom, s džemom, s medom s čerstvým syrom. Bežnú bravčovú šunku neodporúčam, pretože je slaná a masná.
Dobrý deň pani Doktorka, prosím, poraďte mi, aké vitamíny, minerály, alebo omega-3, a ďalšie by som mala dávať môjmu synčekovi, ktorý je veľmi vyberavý a pestrú stravu zďaleka nemá zabezpečenú. Presne 1 deň pred 3. narodeninami začiatkom októbra odložil mliečko z NUTRILONu 4, ktoré sme mu dávali každé ráno a večer. Odvtedy ma trápi, že sa čoskoro ocitneme v situácii, že nebude mať dostatok potrebných vitamínov. Ovocie a zeleniny vôbec neje. Odmieta aj pečivo (napr. chlieb, rožok, atď.). Je ochotný piť iba vodu - ani mlieko nechce. Ani kaše nemôžu prísť do úvahy, ale ani jogurty. Zatiaľ má normálnu váhu (cca. 16 kg, a je 100 cm vysoký). Každý deň je skoro to isté: na raňajky Yogollino detský vanilkový puding a ovocné pyré HAMI, na obed mäsový vývar bez mäsa so cestovinami alebo karfiolovú polievku (ale stáva sa, že niekoľko dní odmieta aj polievku) a ako hlavné jedlo buď cuketové cestoviny (príkrm HIPP) alebo vyprážaný syr (raz za čas prijíma aj kuracie syrové fašírky), na olovrant vanilkový tvarohový dezert Maťko a čokoládový ryžový chlebík, na večeru 4 plátky morčacej šunky a 2 plátky ementálskeho syra, alebo občas aj langoš so syrom, poprípade lunchmeat s chlebom (iba v takejto forme je ochotný jesť chlieb, keď na to dávame lunchmeat, ale to nechcem často). Nátierky, omáčky, a iné nemôžu prísť do úvahy. Je senzitívny na formu, farby, tvar jedla, taniera a príborov (boli sme na psychologickom vyšetrení, kde mu stanovili autistické črty). Boli sme aj na gastroenterologickom vyšetrení, všetko bolo v poriadku podľa ultrazvuku brucha (vrátane refluxu). V školke tiež odmieta jesť, preto mu každý deň balím jedlo podľa vyššie uvedeného. Ovocie a zeleniny pozná, s radosťou sa s nimi aj zahrá, ale nechce ich ani ochutnať. Výživové doplnky by mali byť v tekutej forme, pretože ani cukríky neviem doňho dostať. Vopred ďakujem za Vašu odpoveď.
Jeho vybersvosť súvisí s jeho psychickým nastavení a autistickými črtami. Veľa zmeny s tým, kým nebudete s psychológom a inými odborníkmi na poruchy kognitívnych funkcií nespravíte. Treba riešiť základný problém,potom sa bude riešiť aj príjem potravy. Ak by ďalej akceptoval Nutrilon, tak bysom sa k nemu vrátila, ale len jeden maximálne 2x denne.
Vitamíny v tekutej forme dostať vitamin C aj B komplex, vitamin D . V zime by bol vhodný rybí olej,dostať aj s príchuťou.
Dobrý deň,
Čítam že tu máte veľa podobných tém ale nenašla som svoju odpoveď.
Mám dcérku má 8 mesiacov, od narodenia plné dojčena,od 6 mesiaca prvé príkrmy.
Začali Sme mať problémy s tvrdou stolicou od toho 7 mesiaca. Každý deň má tvrdu stolicu, oná sa vykaka ale strašné pritom tlačí , niekedy je až červená , stále ak vidím že jej to ide príliš ťažko pomôžem jej rektalnou lebo nechcem aby sa tak trápila. ( Ale stále niečo vykaka aj samá) každý deň máme ten istý cyklus to je raňajky kašička Sunar inu nechce ( pridávam do nej slivkovu šťavu.), mliečko, zeleninu a kuracie mäsko, mlieko , výživu jablkovú ,zeleninu, mlieko.. zatiaľ vsetko na pyré lebo nechce jesť väčšie kúsky, a polievky mi vôbec neje odmieta to jesť.. ovsené vločky zatiaľ nechcela ale skúšam jej dávať... Vypije skoro celú fľašu 125 ml vody alebo harmančekovy čaja plus mlieko... probiotiká berie každý deň a aj ja beriem aby to malá v mlieku.. Konzultovala som to aj s lekárkou ktorá mi odporučila zmäkčiť stolicu podávaním slivkovej šťavy a harmančekovym čajom no zatiaľ nám to nepomohlo. Skúšam teda u vás či mi vieto niečo odporučiť.
Ták isto nám idú zubky dve už máme tie bolí v pohode ale teraz nám idú 5 náraz a už ich vidno úplne na konci e neprerezali sa ešte..v nocí je veľmi nespokojná. Dávam jej gelik a nurofen syrup ale nepomáha je niečo iné čo by jej pomohlo na zúbky?
Ďakujem
Nurofen sirup pokiaľ nemá teplotu nie je prečo dávať!!!!!!!!!!!Gély pri prerezávaní tiež neodporúčam, lebo môžu alergizovať. prerazávanie zúbkov býva niekedy ťažké, ale treba to pretrpieť.
Solica po zavední príkrmov sa zmení, jej farba, konzistencia aj frekvencia. Určite neodporúčam pomáhať rektálnou rúrkou. Ani neodporúčam harmančekový čaj, ako vidíte aj tak nepomáha.
Podávajte probiotika, zo stravy vyraďte ryžu a ryžovú kašu, ani mrkva nech nie je vždy v mäsosozelnienovom príkrme, maximálne raz dvakrát týždenne. Dieťa nemá v tomto veku konzumovať nijakú polievku. Má mať ráno kašu alebo mlieko, dopoludnia ovocie, na obed mäsovozelneinový príkrm, odpoludnia mlieko / neskôr po deviatom mesiaci napríklad jogurt/ pred kúpaním mliečnu kašu, pred spaním ešte niektoré deti chcú mlieko alebo sa nakojiť. Podávajte prevarenú ochladenú vodu podľa chuti dieťatka, nie viac ako 200 ml denne.
Dobry den, potrebovala by som poradit moj 18 mesacny syncek, ako mal siestu chorobu a aj do toho alergiu na lieky tak prestal jest, zje na ranajky gris, potom na obed styri lyzicky polievky a potom nechce jest maso , ostatne polievky ako su vyvar, mliecne a aj zaprazene polievky, nechce jest zemiakovu kasu, rybu pecenu, vyprazenu, maso na stave, uz odmieta aj chleba na vajci, potom je iba uz o siestej, lebo ked vstasne tak nechce nic, uz sme skusili aj vitaminy na chut do jedla pediakit a nepomohol tak vas prosim o radu, dakujem
18 mesačné dieťa nemá papať vyprážané jedlá!!!!!!!!!!
Neviem akú mal alergiu.
Neviem ako dlho je od choroby.
Dieťa všeobecne pri ochorení ale aj v rámci rekonvalescencie menej papá. Netreba ho do jedla nútiť, podávať mu primeranú stravu v primeranom čase. Ak by odmietanie jedla trvalo viac ako 2-3 týždne po chorobe, treba sa poradiť s lekárom. Môže byť chudokrvné.
Dobrý večer mám osem mesačnú dcérku ktorá je na umelom mlieku mám taký problém že ona nechce piť vôbec už som asi 10 mliek vimenila a vFy to isté že má obdobie mesiac čo pije a papa a potom zas nič ale aj tak ona za svojich osem mesiacov ešte nevipila že napr 150ml ona vždy len 30 alebo 60 ml..teraz má váhu 6,80 a to aj preto lebo minulej mesiac krásne papala mlieko nie vôbec cez deň nič len v noci píla mlieko aleaspon papala ale teraz zas nič moc ...poradíte mi niečo ...prosím vás ...som už zúfalá ..mlieko jej robím každú chvíľu že skúšam že či vipije ale odmieta to ..ona ľúbi strašne voduu tu by píla aj čelí deň ..neviem no ..keď bola menšia de povedala že má reflux ale podľa mňa už nemá
Podstatné je, či dobre papá ostatné jedlo, už viac ako tri mesiace by mala mať bez mlične príkrmy hlavne mäso, zeleninu, ovocie, obilninu a mliečnu kašu. Ak papá mliečnu kašu, nemusí piť mlieko vôbec, dávajte jej ju na ranajky aj večer. Piť by mala okolo 200 ml vody denne, určite nie sladké čaje. Zhodnoťte to, koľko vlastne vypije AI veľa pije aj veľa ciká, treba navštíviť lekára a riešiť to s ním.
Od deviateho mesiaca môže aj jogurt, takže bude mať ďalšie jedlo s mliečnou bielkovinou a vápnikom. v každom prípade musí aj denne mäso, keď nemá mlieko, je tam aj vápnik aj bielkoviny.
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Dcéra má 4r. Stolicu má tak raz za 3,4 dni. Stolicu má mäkkú a svetlo hnedú .. pije dosť tekutín ... Je dosť vlákniny ..
Pravidelne raňajky obed olovrant večeru ... Jedlo neodmieta je dosť ... Napriek tomu má stolicu raz za 3,4 dni dávam pozor aby nejedla nič čo upchava ... Je jogurty, vločky, jablka, piškóty, aj slivkový kompót aj tak nič ... Brucho má mäkké a nesťažuje sa že ju bolí ... Boli sme u dr. Dala nám kúpiť glycerinove čipky po nich niekedy má stolicu .... Keď vidím že už tretí deň nešla tak dávam čípok ... No neviem je to v poriadku alebo mám žiadať o nejaké vyšetrenie ? Za odpoveď vopred ďakujem
Ak nemá ťažkosti, bolesti bruška, stolica je formovaná nie je mohutná a trvrdá, nemá krv v stolici, po vyprázdnení si nesťažuje na bolesti v oblasti konečníka tak je pravdepodobne pre ňu táto frekvemcia vypráízdňovania primeraná. V každom prípade dodržiavajte takú proti zápchovú diétu ako to robíte a podávajte aj dostatok tekutín a tiež sú vhodné probiotiká. Ak by začala mať nejaké ťažkosti, treba navštíviť vášho lekára, prípadne aj chirurga. Dôležité je aj to ako dlho to trvá, či to má od narodenia alebo len posledné obdobie. Ak je to dlhodobé, možno by bolo chirurgické vyšetrenie vhodné už teraz.
Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: