Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Ako znova naučiť na fľašu?

    Dobrý deň, mám taký problém, naše tri deti mali minulý týždeň črevnú chrípku, starší dvaja to celkom dobre zvládli, najmenšia 17-mesačná horšie, bola skoro dehydrovaná, našťastie ju ešte kojím, tak sme neskončili na infúziách. No kojila som ju už iba v noci a poobede a večer pred spaním, cez deň pila čajík z fľašky. Ale pri tej chorobe sa jej urobil aj soor v ústach, čo ju asi dosť bolelo a možno si to nejako spojila s fľašou alebo ju to pri pití z fľašky bolelo viac, neviem, no odvtedy odmieta fľašu a tak len kojím celý deň. Keď som ju prvýkrát odúčala od kojenia, tak som ju trocha nechala vysmädnúť a potom vypila aj čaj, ale teraz sa bojím takýchto pokusov, keďže je ešte stále taká chudučká po chorobe, ktorá skončila ani nie pred týždňom. Skúšala som inú fľašu, lyžičku, pohárik, nič nefunguje, tak neviem, či stačí len skúšať, kým niečo z toho nezaberie alebo by ste mi vedeli poradiť nejaký trik, ako ju znova naučiť piť aj niečo iné, ako materské mlieko. Inak mlieka mám dosť, myslím, že potrebu tekutín má pokrytú, už aj po chorobe dobre papá, no ale predsa 17-mesačné dieťa nechcem už len kojiť a už mi dochádzajú všetky nápady. Ďakujem za radu.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Určite sa naučí znovu piť, ale ešte skúste slamku. Tiež zistite, či je dutina ústna v poriadku, hlavne či ste vyliečili soor, môže ju pusinka naozaj bolieť. Ak by nechcela ešte piť, tekutiny naozaj potrebuje, dávajte jej polivkovou lyžicou vodu. Alebo ešte je možné, dostať do nej tekutinu striekačkou.