Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
10,724 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Očkovanie MMR

  , Autor: Simka

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či sa môže očkovať MMR vakcínou skôr ako bude presne dovŕšený 15. mesiac veku dieťaťa? Syn bude mať 21.1. 2018 vek 15 mesiacov a termín na očkovanie máme 6 dní predtým. Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Očkovanie sa prevádza v pätnástom veku dieťaťa, čo je podľa niektorých výkladov vlastne už medzi štrnástym a pätnástym mesiacom. V zásade je toto očkovanie možné po dovŕení 12 mesiacov / len určitou vakcínou/ąle podľa nášho očkovacieho kalendára sa aplikuje v 15 mesiaci veku.

Podobné otázky

 • Očkovanie mmr

  , Autor: franulka

  Dobrý deň. Dcérka bola pred 4 dňami očkovaná na MMR v 15 mesiacoch. Lekárka nám povedala, že reakcia na očkovanie sa môže dostaviť v podobe horúčky 8 až 10 dní po očkovaní. Avšak dozvedela som sa, že ak spolu s horúčkami sa dieťatko aj vysype a má na tele vyrážky. Moja otázka znie, či medzi reakciu patrí len horúčka alebo teda horúčka s vysypanim sa, že čisto horúčka to vraj nemôže byť. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Reakcia nemusí byť viditeľne žiadne. alebo má dieťatko teplotu až horúčku alebo má okrem horúčky / alebo aj bez nej/ červenú vyrážku na celom tele. Niekedy má aj zväčšené uzlinky na krku. Pri horúčke treba dávať lieky od teploty, s vyrážkou netreba robiť nič a uzlinky sledovať, ak by trvali viac ako 14 dní je vhodné konzultovať lekára. Dôležité je vedieť, ža ak je reakcia akákoľvek!!! dieťa nevylučuje žiadne vírusy do prostredia a nikoho neohrozuje, nie je infekčné!!!!!

 • Posunuté očkvanie MMR

  , Autor: Tulipan

  Dobrý deň pani doktorka. Chcela by som Vás poźiadať o konzultáciu. Syn (o 2 mesiace bude mať 3roky) mal posunuté očkovania z dôvodu chorôb svojich, alebo ochorení v rodine. Ešte stále neabsolvoval očkovanie MMR. Viem, že deti by mali byť zaočkované najneskôr do 18.mesiaca. Je to pevná hranica, alebo len odporúčaná? Nebude problém, keď bude zaočkovaný v takomto "vysokom" veku? Ďakujem Vám za odpoveď a želám pekné leto.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Má byť zaočkovaný čo najskôr ako sa dá! Horná hranica očkovania touto konkrétnou vakcínou nie je stanovená. Treba mysliť na to, že ochorenie na osýpky, ktoré sú súčasťou vakcinácie je veľmi závažné ochorenie s možným úmrtím alebo trvalými následkami. Odporúčam preto v najbližšom možnom termíne očkovanie realizovať. Upozorňujem, že soplíky, mierne zahlienenie nie je kontraindikáciou očkovania!!!!!!!

 • MMR

  , Autor: Tana

  Dobrý deň,
  písala som Vám pred rokom, keď sme odchádzali do USA, ohľadne očkovania MMR. Dcéra mala prvé očkovanie MMR vakcínou Priorix na SLovensku. V USA sme ju museli dať zaočkovať druhou dávkou, mala 5 rokov, vakcína mala označenie MMR II (našla som na nete, že ju vyrába firma Merck).Táto vakcína sa zrejme na SLovensku nepoužíva. Záznam mám aj v našom očkovacom preukaze a dostali sme aj očkovací preukaz v USA. Doktorka mi povedala, že v jedenástom roku možno bude musieť byť opäť preočkovaná na Slovensku, ale že to potom musí overiť na hygiene. Nechcem, aby ju opäť očkovali. Je možné tieto dve vakcíny takto kombinovať, aby boli účinné? Alebo je nutné ju znova očkovať vakcínou Priorix na Slovensku? Bojím sa nežiadúcich účinkov a preto by som to chcela odmietnuť. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Nemusíte odmietnuť, vaše dieťa je už očkované MMR vakcínou dvakrát, takže má kompletné očkovanie proti týmto ochoreniam / mumps, osýpky, ružienka/ a viackrát očkované nepotrebuje byť. Vakcíny od rôznych výrobcov sú v tomto prípade zameniteľné a očkovanie ktoroukoľvek vakcínou sa počíta za splnené.
  Očkovanie MMR ako aj všetky ostatné očkovaia majú v rôznych krajinách rôzne intervaly, rôzne očkovacie kalendáre sú, preto máte z USA toto očkovanieuž hotové, podľa ich kalendára. Očkovanie však aj u nás platí. Takže posledná veta: dieťa je riadne zaočkované, v jedenástom roku života očkované nebude!!!!!!!!!!!!!!

 • Ockovanie MMR

  , Autor: zaza8080

  Dobry den.Chcem sa opytat ohladom odstupu ockovania a uzivania ATB. 13.6.douzivame klacid pre atypicku pneumoniu,dnes sme ukoncili augmentin pre otitidu.10.7.ideme do Polska na dovolenku. Rada by som absolvovala ockovanie u 15 m syna pred dovolenkou.Je mozne po 2 tyzdnoch od douzivania dvojkombinacie ATB zaockovat? Aby sme mali nejaky cas na prip.reakciu,alebo radsej odlozit po dovolenke.Dakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Očkovanie a užívanie antibiotík až tak veľmi spolu nesúvisí, niekedy sa očkuje aj počas užívania antibioík, keď sa beú dlhdobo, reventívne.
  Očkujeme vžd zdravé dieťa. Teda ak lekár zhodnotí, že vae dieťa je už zdravé, nie je žiadna kontraindikácia očkovania, dieťa môže byť zaočkované v akomkoľvek intervale po dobratí antibiotík. Ak išlo o závažné ochorenie, čo u vás pravdepodobne išlo, je samozrejme vhodné očkovať až po uplynutí doby rekonvalescncie, čo je pravdepodobne po takomto infekte tých 14 dní a potom je možné očkovať. Reakcia na toto očkovanie je o 5 až 11 dní, takže je vhodné ho naplánovať tak, aby reakcia neprišla práve počas dovolenky.

 • mmr medzi hexavakcinu

  , Autor: sysa

  Dobrý den,

  mám dcérku 2r. a 2m. S očkovaním sme začali neskôr a momentálne má za sebou dve dávky hexavakcíny a tretia ju čaká v júli. Chcem sa spýtať či je možné a správne keby bola teraz teda cca 4 mesiace po druhej dávke hexy očkovaná mmr? A následne by cca 2 mesiace po mmr dostala tretiu dávku hexy. Nie je to riskantné vstupovať do procesu tvorby protilátok z neživej vakcíny práve živou vakcínou mmr?. Aj vzhľadom na to že by po mmr bola opäť aplikovaná neživá hexavakcína. Bol by taký postup správny. Ak je to možné, stretli ste sa už s tým? Zaočkovanie mmr teraz zvažujem práve kvôli osýpkam čo sa teraz vyskytujú v europe ale v žiadnom prípade nechceme nič riskovať a ak je to čo i len trochu riskantné alebo neodskúšané radšej dokončíme očkovanie hexou a až potom dáme mmr. Mám na to totiž názory dvoch pediatrov a sú úplne odlišné. Jeden tvrdí že kľudne sa to môže a druhý že v žiadnom prípade sa to nesmie. Dakujem.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Je úplne lege artis, teda podľa pravidiel, ktoré platia zaočkovať medzi druhou a treťou dávkou hexavakcíny MMR. Správne ste sa rozhodli, že ste očkovať začali a treba ho aj dokončiť ako najskôr sa dá. ochorenie na osýpky / ale aj ostatné dve choroby/ je závažné, môže byť dokonca smrteľné alebo mať neovpylvniteľné závažné následky a v sčasnej epidemiologickej situácii v je dôležité, aby dieťa bolo proti nim zaočkované. Po očkovaní MMR môže dostať ďalšie očkovanie najskôr o 4 týždne, ideálne o 6 týždňov.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: