Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • mmr medzi hexavakcinu

    , Autor: sysa

    Dobrý den,

    mám dcérku 2r. a 2m. S očkovaním sme začali neskôr a momentálne má za sebou dve dávky hexavakcíny a tretia ju čaká v júli. Chcem sa spýtať či je možné a správne keby bola teraz teda cca 4 mesiace po druhej dávke hexy očkovaná mmr? A následne by cca 2 mesiace po mmr dostala tretiu dávku hexy. Nie je to riskantné vstupovať do procesu tvorby protilátok z neživej vakcíny práve živou vakcínou mmr?. Aj vzhľadom na to že by po mmr bola opäť aplikovaná neživá hexavakcína. Bol by taký postup správny. Ak je to možné, stretli ste sa už s tým? Zaočkovanie mmr teraz zvažujem práve kvôli osýpkam čo sa teraz vyskytujú v europe ale v žiadnom prípade nechceme nič riskovať a ak je to čo i len trochu riskantné alebo neodskúšané radšej dokončíme očkovanie hexou a až potom dáme mmr. Mám na to totiž názory dvoch pediatrov a sú úplne odlišné. Jeden tvrdí že kľudne sa to môže a druhý že v žiadnom prípade sa to nesmie. Dakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Je úplne lege artis, teda podľa pravidiel, ktoré platia zaočkovať medzi druhou a treťou dávkou hexavakcíny MMR. Správne ste sa rozhodli, že ste očkovať začali a treba ho aj dokončiť ako najskôr sa dá. ochorenie na osýpky / ale aj ostatné dve choroby/ je závažné, môže byť dokonca smrteľné alebo mať neovpylvniteľné závažné následky a v sčasnej epidemiologickej situácii v je dôležité, aby dieťa bolo proti nim zaočkované. Po očkovaní MMR môže dostať ďalšie očkovanie najskôr o 4 týždne, ideálne o 6 týždňov.