Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Ovcie kiahne

    , Autor: fil

    Dobry den, pani doktorka.
    Po dlhom uvazovani sme dali takmer 4-rocneho syna zaockovat proti ovcim kiahnam. Tohto roku v aprili mali v skolke kiahne, ale on ich nedostal. Ockovany bol pred tyzdnom prvou davkou. Sestricka povedala, ze o pol roka mame zavolat a bude ockovany druhou davkou. Nie je to neskoro? Myslela som si, ze druha davka sa picha skor po prvej.
    Ak by sa teraz stretol s kiahnami, tato prva davka ho vobec neochrani? Nebude mat ochorenie aspon miernejsi priebeh?
    Mame este 14-mesacnu dcerku, ktora ma byt ockovana v oktobri, ju chceme dat tiez aj proti kiahnam, uz mame kupenu vakcinu. Ak by syncek dostal kiahne skor ako bude ona zaockovana, moze sa a ma vyznam zaockovat narychlo aj ju i ked s nim najskor pride do styku? Velmi pekne dakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Druhá dávka očkovania proti kiahňam sa podáva o šesť týždňov až šesť / aj viac/ mesiacov po prvej dávke. Asi mesiac po očkovaní už dieťa má protilátky proti tomuto ochoreniu, ktoré ho chránia asi na 85 percent,. Zvyčaj aj ak ochorie po jednej dávke, býva priebeh mierny, samozrejme podanie druhej dávky nie je potrebné.
    Očkovanie po kontakte s nákazou má význam do 72 hodín po kontakte. Treba vedieť, že jedinec je infekčný už 48 hdoín pred výsypom prvej vyrážky, takže po výsype vyrážky, ak boli deti stále v kontakte je už čas len 24 hodín na tzv. postexpozičné očkovanie. Môže zabrániť ochoreniu alebo zmierniť jeho priebeh.