Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Rotavírusová hnačka

    Dobrý deň,

    mám 2 mesačnú dcérku. Pri poslednej návšteve detskej lekárky sa ma pýtala. či chcem dať zaočkovať malú proti rovavírusovej hnačke. Chcela by som sa Vás spýtať, či je to potrebné, aké sú vedľajšie účinky očkovania a aká je úspešnosť neochorenia v prípade neočkovania.
    Ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Nerozumiem poslednej vete. Dieta, ktoré je očkované, neochorie, dieta ¨,ktoré nie je očkované ochorie. Ochorenie je pomerne časté, hlavne v zimných mesiacoch, štatisticky to neviem presne byjadrit, pretože často mnohé hnačky nie sú presne dokázané, že boli spůsobené ttýmto vírusom, vzhladom na to, že nie vždy sa vyšetruje. Sú častejšie tito hnačky ako si myslíme. Čím je dieta mladšie, tým je pravdepodobnejšie, že pri ochorení skončí v nemocnici. U nás na neho deti neumierajú, na rozdiel od krajín tretieho sveta, kde je úmrtie týmto spůsobené, časté.
    Očkovanie nemáva vedlajšie účinky, podáva sa do pusinyk Ojedinele sa objavia dve tri riedke stolice. Ani kojenie pred ochorením nechráni.