Poradňa pediatra

odbornik2
10,418 otázok , odbornik2

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Maltofer

  , Autor: Adyka

  Dobry den. Mojmu 6 mesacnemu synovi vcera na hematologii predpisali zelezo (maltofer 11 kvapiek 3x) na zaklade hemoglobinu 107. Spodna hranica je 110. Stav zeleza ani neskumali. Maly je velmi zaplakane dieta uz od narodenia a viem co robi zelezo. Bojim sa, ze to bude este horsie. Mam mu to zelezo napriek tomu davat alebo mu dokazem zelezo upravit aj stravou. Uz je aj zeleninu a aj maso. Pytam sa len kvoli tomu, ze tie hodnoty su hranicne a na zapchy a hnacky z uzivania ma upozornili az v lekarni. Dakujem krasne za odpoved.

  Odpovedá: odbornik2

  DIeťa má podľa výsledku chudokrvnosť, nepíšete ďalšie výsledky ale pravdepodobne z nedostatku železa. Preto je liečba železom potrebná. Samozrejme neviem ďalšie súvislosti, či bol predčasne narodený, mal žltačku atd.
  Určite by som maltofer užívala, je nepokojný, plačlivý možno práve preto, že je chudokrvný.
  Odporúčma pridať aj pyridoxin 1/2 tbl denne a štvrť acidum folicum denne.
  Maltofer je potrebné psrávne užívať, nikdy nezapíjať mliekom ani čajom, ani nepdováť najmej hodiun pred a po podávaní mlieka. Zapíjať len vodou.

Podobné otázky

 • Anémia

  , Autor: 1zelenoocko2

  Dobrý večer, mala by som prosím takúto otázku . Syn 4,5 ročný má už dlhodobo problém s nedostatkom železa v krvi. Dlhodobo bral kvapky Maltofer. Spôsobovali mi bolesti brucha a aj z tohto dôvodu som hľadala nejaké prírodné riešenie. A preto už asi vyše 3 mesiacov mu dávam Spirulinu a chlorellu. Teraz som mu dala skontrolovať krvný obraz a oproti minulému má takéto hodnoty.
  Hemoglobín predtým 122 - teraz 131
  železo S predtým 15,66 - teraz 4,92
  železo CVK-S predtým 39,7 - teraz 60,41
  Hemoglobín ide hore, to som rada. Ale nerozumiem tým skratkám železa. čo znamenajú? aký je v nich rozdiel? To železo S mu kleslo o dosť veľa, je to zle? A to druhé železo CVK mu išlo zasa o dosť hore. Má už skoro hraničnú hodnotu, nie je to už priveľa? Neviem či je to zmena k lepšiemu alebo horšiemu. Vopred Vám ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: odbornik2

  S chlorellou by som bola veľmi opatrná, môže zaťažiť obličky a výťažnosť železa nie je nijak významná. Čo je spirulina neviem, ale ak je to. rastlinný produkt, tiež tam výťažnosť železa bude minimálna. Železo v krvi je S železo a je nízke, aj to čo tam bolo sa vstavalo do hemoglobínu, ktorý sa zvýšil aCVK hovorí o metablozme železa, ktorý je vysoký, železo sa vpravuje do hemoglobínu.
  Určite by som podávala železo, pretože ho treba dopniť v sére, dieťa stále anému má, len jej hovoríme latentná, teda na hemoglobíne a krvnom obraze nie je zjavná. Dávka železa je v tomto prípade nižšia, 2_3x denne 5 kvapiek. Je potrebné železo, eda maltofer srávne podávať: nie s liečnymi výrobkami, nie bezprostredne s jedlom nezapíjať čajom a už vôbec nie mliekom. Zapiť čistou vodou alebo ovocou šťavou.

 • Chudokrvná

  , Autor: eva1963

  Dobrý deň, vnučka má malo železa , má 3 roky hodnota Fe 2,7 dostala sirup Maltofer každých 12 hod 3 ml. Chcela by som sa spýtať aké vitamíny by boli dobré na lepšie vstrebávanie železa. Č som hľadala všade píšu niečo iné bolo to C, B6 a kyselina listová môžete mi poradiť? Vopred ďakujem za odpoveď .

  Odpovedá: odbornik2

  Kyselina listová a pyridoxin je súčasťou liečby chudokrvnosti. Nenpísali ste však, či je to len znížené železo/ to je latentná, skrytá chudokrvnosť/ alebo je aj chudokrvná. /teda má znížené červené krvinky, hemoglobín a hematokryt/. Ak je len nedostatok železe, postučuje užívanie maltoferu, nesmie ho však konzumovať, teda zapíjať čajom ani mliekom, ani najmenej dve hodiny pred a po podaní maltoferu by mlieko ani mliečne výrobky nemal konzumovať. Zapíjať čistou vodou alebo zriedenou ovocnou šťavou. Samozrejme mala by konzumovať plnohnotnú stravu, cca 200 až 250 gramov mäsa za týždeň, ovocie, zeleninu a vyváženú, zdravú, racionálnu výživu.

 • Maltofer

  , Autor: Ingeborg

  Dobrý deň pani doktorka,
  chcela by som sa spýtať, kedy sa robí kontrolný odber na zistenie hladiny železa v krvi po dobratí kvapiek Maltofer, aby neboli výsledky skreslené. Je možné ho robiť hneď na druhý deň po dobratí Maltoferu alebo je potrebný nejaký časový odstup od ukončenia liečby? Za vašu odpoveď vopred ďakujem.

  Odpovedá: odbornik2

  Odber je potrebné robiť najskôr o 14 dní po dobratí Maltoferu. Pri liečbe maltoferom je hladina železa daná pravdepodobne užívaním a vstrebávaním lieku a nie je obrazom metabolizmu železa v organizme.

 • stolica

  , Autor: rusalka30

  Pěkný den prajem. Moja 2 rocna dcera užívá maltofern kvoli zelezu. Okrem toho je hrozne zly jedat pediater na to vravi že vizera dobře tak je isto len trucovita. Nedalo nám to a šli smě sukromne na sono. Tam lékařka vyslovila podozrenie na potravinovu alergiu, že nech najprv vysadime mliecne potom pšeničné a uvidime. Dcera malá od mala stále kasovite stolice co smě pripisovali neustálému zubkovanie, ktore začalo v 3 mesiacoch a skončilo ako 1,5 rocnej. Ale stolice bolí stále riedke až kým smě nezačali dávat rastlinne nápoje. Od vtedy sa jej změnila stolica na tvarne cierne od maltoferu. Aj papat začala o nieco lepsie nie vela ale lepsie. 1 krát denně jej dáváme um aby smě úplně nevylucili mliene. Ale už asi tuz má inu stolicu. Kus má tvarny cierny a potom za tým ide spenena zlta stolica. Ako ked som ju dojcila taká prazenica. Na bolest sa nestazuje. Stolica nieje objemna je raz max dva krát denně. Co to podlá vás mohlo sposobit. Chcem ist samozřejmě aj pediatrovi ale zaujímá má aj další názor.

  Odpovedá: odbornik2

  Neviem, ako môže lekár po sono vyšetrení vysloviť podozrenie na potravinovú alergiu. Možno ste sa s ňou podrebnejšie rozprávali a preto toto podozrenie vyslovila. Z vašich informácií by som ja nikdy žiadne podozrenie na potravinovú alergiu nevyslovila a už vôbec by som dieťaťu v tomto veku nenasadzovala diétu bez mlieka a pšenice / alebo akejkoľvek inej obilniny obsahujúcej lepok/! Takéto diéty je potrebné vždy zvážiť a nasadiť ich až po podrobnom vyšetrení a sledovaní ako dieťa na jednotlivé zložky potravy reaguje.
  Vo veku vašej dcérky ešte iné ako umelé mlieko, formulu ako samostatný mliečny nápoj nemal piť.!!!!
  Tmavá, tuhšia stolica je určite z užívania maltoferu.
  Spenená, žltá nemusí byť prejavom žiadneho ochorenia, to je vyprázdnenie zbytku po vyprázdení tuhšej maltoferovej stolice.
  Iná otázka je, prečo je dieťa chudokrvné, ako zareagovala na zavádzanie rôznych druhov potravín do jedálníčka, hlavne lepku. Či niekto v rodine trpí celiakiou. A mnoho iných vecí zo stravovania a správania dieťatka treba vedieť, aby človek mohol vysloviť podozrenie na určité ochorenie a to potom ešte treba dovyšetrovať a až potom nasadiť liečbu, napríklad aj špeciálnu diétu s vylúčením niektorých zložiek potravín. Ale zaviesť diétu bez vyšetrenia je trestuhodné!!!!!

 • Nedostatok železa

  , Autor: IvanaT

  Dobrý deň. Mojej dcerke zistili nedostatok železa,má 2mesiace. Berie na to Maltofer kvapky,Cebion a Pyridoxin. Ale od kedy to berie je veľmi uplakana,doslava dostava záchvaty plaču,dovtedy to bolo spokojné dieťa. Neviete mi poradiť či by mohla to železo brať aj v inej forme? Ďakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Existuje ešte iný preparát, volá sa aktiferin, museli by ste to skonzultovať s jej lekárom.
  Skúste jej podávať probiotika, napríklad Swiss, možno to zlepší aj toleranciu maltoferu.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: