žltačka
, Autor: Registrovaný používateľDobrý večer.Máme doma 12 týždnové bábätko.Pred 2 týždňami bola u nás na návšteve kolegyňa.Teraz mi oznámila,že jej dcéra (14r.) má žltačku. Môže sa naše bábätko nakaziť?
Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.
Poradna uzavretá.
Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.
Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.
Dobrý večer.Máme doma 12 týždnové bábätko.Pred 2 týždňami bola u nás na návšteve kolegyňa.Teraz mi oznámila,že jej dcéra (14r.) má žltačku. Môže sa naše bábätko nakaziť?
Môžete sa nakaziť hlavne vy, ak nie ste očkovaná a žltačku ste neprekonali. Ale teraz si uvedomuje, že ak to bolo pred 14imi dňami, tak v tom čase ešte nemusela vylučovať vírus žltačky, tekže k nákaze pravdepodobne nedošlo. Ak však v tom čase neprekonávala ochorenie podobné chrípke alebo angíne. Ale to by snáď nešla navštíviť bábätko. Žltačka u tak malého dieťatka nebýva, nikdy som to nevidela, je pravdepodobne chránené nejakými protilátkami od matky. Buďte pokojná.
Dobrý deň, pani doktorka.
Obraciam sa na Vás s prosbou. Máme doma trojtýždňového syna. Synček mal novorodeneckú žltačku, z pôrodnice sme odišli na reverz s tým, že počas pobytu v nemocnici bol polohovaný v bilibede a hodnoty mu striedavo stúpali a klesali a na šiesty deň mal hodnotu 317, išli sme domov s tým, že spravíme všetko preto, aby mu to kleslo bez potreby fototerapie, čo sa aj podarilo, najvyššiu hodnotu vôbec mal 351, ale ku dnešnému dňu je synček v poriadku. Samozrejme, chodili sme na kontrolné odbery, celá táto situácia bola sledovaná. Chcem sa opýtať, či sa vo svojej praxi stretávate s tým, že mamičky odchádzajú z nemocnice na reverz aj kvôli žltačke, a či je v poriadku, že sme tú poslednú fototerapiu už neabsolvovali a synček sa s tým vysporiadal sám pod kontrolou lekárov, ale už mimo hospitalizácie.
Ďakujem veľmi pekne.
Neviem odpovedať. Nevidela som dieťatko.
Lekári v nemocnici sa snažia spraviť pre dieťa to najlepšie. Ak matka odíde na reverz je na jej zodpovednosti ako liečba a vývin dieťatka dopadne. lekári už na to dosah nemajú Vaše dieťa malo šťastie a všetko dobre dopadlo napriek tomu, že ste nevedeli výsledok a zvolili ste hazard
Dobrý večer pani doktorka. Pekne Vás prosím o radu a Váš názor k uvedenému problému. Môj syn ma práve dnes 4 týždne. Ešte v nemocnici mu začala žltačka, ale keďže jej hodnoty boli v 2. pásme (neviem koľko presne, ale MUDr. v nemocnici vravela, že je to 2. pásmo), tak ho nedávali pod svetlo, ani mu nič nedali, ale nás pustili domov. Včera sme boli na poradni, naša pediatrička mu vzala krv, keďže sa nám videl žltý a dnes mi oznámila, že síce hodnoty klesajú, ale pomaly, tak mu mám dávať rozdrvený carbosorb vo vode a tiež, keďže kojím, tak aspoň dva- tri krát mám odsať mlieko, prevariť a dať mu na fľašu. Prosím Vás je to všetko ozaj potrebné? Nie žeby sa mi to nechcelo robiť, ale mám doma ešte dalších dvoch chalanov, jeden má len rok a pol a je toho dosť, čo musím stihnúť.... Aký je Váš názor? A ten carbosorb mu mám ako dávať? Koľko - v akom množstve, ako často....Vravela, že o 2 týždne máme prísť na kontrolu..Čo môže spôsobiť tato žltačka u syna, ak by som nedávala nič a nechala tomu voľný priebeh? Ďakujem pekne za trpezlivosť a odpoveď.
To je ťažko odpovedať. Záleží na tom, akú krvnú skupinu máte vy, akú má manžel a akú má dieťa. okrem toho je dôležité aj to, či staršie deti mali tiež dlhšiu a výraznejšiu žltačku. Táto žltačka totiž nie je samozrejme infekčné ochorenie ale nedostatočné odbúravanie bilirubínu, žltého farbiva, ktoré sa uvolňuje z rozpadnutých červených krviniek po pôrode sa to totiž vo zvýšenej miere deje.
Ak bolo dieťatko donosené, malo primeranú hmotnosť, dobre pije , priberá, tak myslím, že žiadne nebezpečenstvo nehrozí.
Carbasorb asi pani doktorka dala na vychytávanie niektrých látok z čreva, túto metódu nepoužívam. Preváranie mlieka 48 hodín používam aj ja a dá sa povedať, že naozaj to pôsobí pozitívne na ústup žltačky. Rovnako dôležité je aj ukladanie dieťatka na biele svetlo alebo ak svieti aj na slnko, samozrejem môže byť cez sklo. Len sa nesmie prehriať. SAamozrejme odtiahnuť záclony aj žalúzie.
U zdravého donoseného dieťatka ustúpi žltačka aj bez liečby, pokiaľ nenastanú komplikácie s ešte väčším rozpadom krviniek a intenzívnejšou žltačkou.
Dobry den pani doktorka,
moj syn sa narodil a dostal na treti den novorodenecku zltacku, ktora mu klesla na normalne hodnoty do nijakych dvoch mesiacov, nakolko sa nemohol vykakat tak zltacka sa vylucovala pomalsie.Problem je ale v tom ze mu brali krv v novembri aj v decembri. V novembri mal gmt zvysene, v decembri mu uz klesa,co je dobre, ale ostatne hodnoty ALP,ALT,AST ma v decembri zvysene oproti novembru.Chcem sa spytat,ci je to nieco zavazne alebo je to normalne u babatiek? preco gmt klesa a ostatne hodnoty sa zvysili? moze to byt sposobene aj kvapkami,co sme davali na koliku alebo to nemoze mat s tym suvis.Moj doktor mi povedal ze je to normalne u babatiek,len neviem ci tomu mozem verit.dakujem
Pokles gmt vylučuje chronické ochorenie pečene. Podstatné je, či je dieťatko umelo živené alebo kojené. Kojené deti mávajú mierne zvýšenie uvedených parametrov a pokial sú zdravé, nie je to príznak ochorenia pečene. Aj umelo živené deti mávajú zvýšené pečeňové testy, hlavne ak mali dlhšie žltačku. DIeťa je pravidlene sledované v poradni, ak lekár neuvidí nejakú poruchu vývoja alebo príznaky ochorenia, nie je dôvod na obavy. Kvapky na koliku iste zvýšenie testov nespôsobili.
dobry den chcela bi som sa opytat moja sestra porodila predcasne v 34 tyzdni o dve dni dievcatku zistili novorodenecku zltacku zatial ju liecia za pomoci neakeho svetla a taktiez su jej podavane antibiotika mozu bit s tymto ochorenim spojene vazne komplikacie mame uz doma neterku ktora ma lahsiu formu autizmu a tiez sa narodila predcasne dakujem
Půrod v 34.týždni je vždy riziko pre dieta. Mávame však aj skor narodené deti a sú v poriadku. Všetko ukáže čas. Novorodenecká žltakča je bežná po narodení, nemusí znamenat v tomto gestačnom veku žiadne ohrozenie.
Dobrý deň!
Chcela by som sa spýtať, či je stále potrebné baliť bábätko na široko? Keď sme odchádzali z pôrodnice povedali nám, že nie je potrebné baliť synčeka na široko, pretože prvé sono bedrových kĺbikov, ktoré mu robili bolo v poriadku. Detská lekárka nám ale štandardne povedala v rámci prvej návštevy, že sa stále balí na široko. Čo by ste nám teda odporúčala?
Tiež by som sa chcela spýtať na screening novorodencov, ktorý na základe krvi z päty sleduje, či novorodenec nemá kongenitálnu hypotyreózu, fenylketonúriu, kongenitálnu adrenálnu hyperpláziu a cystickú fibrózu. Museli sme absolvovať opakovaný odber krvy, pretože mal malý zvýšené nejaké hodnoty. Lekárka ma informovala, že sa nemusíme hneď obávať, pretože občas sú výsledky ovplyvnené aj inými faktormi a reálne je dieťa v poriadku. Chcem sa teda spýtať, aké faktory môžu ovplyvniť výsledky pri týchto vyšetreniach? Malý sa narodil cisárskym rezom, mala som spinálku i celkovú anestézu, pretože mi spinálka nezabrala. Po pôrode mi dávali lieky proti bolesti a nejaké ďalšie, ktoré sa štandardne po cisárskom reze podávajú. Mohli napr. tieto ovplyvniť výsledky? Prípadne novorodenecká žltačka?
Za odpoveď vopred ďakujem.
Nebaliť na široko ale spraviť vyšetrenie kĺbov včítane ortopedického vyšetrenia skúseným ortopédom do jedného mesiaca veku.
Výsledky lieky ani cisársky rez neovplyvnili, ovplyvňuje to predčasné narodenie alebo skor ako do štyroch dní po porode spravený odber. Skríning može byt pozitívny z podstaty skíningovýcch vyšetrení. Skríningové vyšetrenie nie je diagnostické vyšetrenie. je to jednoduchá metóda / musí byt aj pomerne lacná/ ktorou sa zo všetkých detí vyberú tie, ktoré by mohli mať uvedené ochorenie. Potom sa test / ten jednoduchý/ zopakuje a ak by bol znova pozitívny / čo tiež neznamená ochorenie/ , tak sa pokračuje vo vyšetrení podrobnejšími testami, ktoré vedú buď k diagnostikovaniu skúmaného ochorenia alebo jeho vylúčeniu
Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: