Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
10,933 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Tekutiny

  , Autor:

  Dobrý deň,

  chcela by som sa opýtať, koľko vody má dieťatko vypiť po 1. roku života. Synčeka kojím plus má príkrmy, a dodržiavam pravidlo cca 180-200ml prevarenej ochladenej vody.
  Môže byť po roku toto množstvo vody väčšie? Aké je denné maximum?
  Ďakujem Vám veľmi pekne!

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Ak nie sú veľké horúčavy je to aj po roku tých 200 vody dostatočná dávka. Treba sledovať aj množstvo mokrých plienok, ak močí dostatočne nie je potrebné zvyšovať množstvo tekutiny. To zvyšujeme ak má dieťa horúčku alebo je naozaj nezvyklé teplo. Vtedy však aj dodržiavame režim, kedy sa v najväčšej horúčave zdržiavame v tieni.
  Hlavne nedávať deťom sladké nápoje, čaje. potom pijú nie preto, že sú smädné ale preto, že im chutí sladký nápoj,sú aj deti, ktoré stále vidíme s fľaškou a pijú neprimerane, niekedy tým zaháňa nudu, strach, frustáciu. Vtedy naozaj môže dôjsť až k otrave vodou.

Podobné otázky

 • odmietanie formuly/ umeleho mlieka

  , Autor:

  Dobry den,
  chcela by som sa poradit, mam 8 mesacneho drobca a prisla som o mlieko, skusala som drobcovi dat umele ale vsetky mozne znacky odmieta. Neviem ako ho uz presvedcit, aby ho vypil, len okostuje a nechce najnovsie sme v stadiu ze len uvidi flasu a place (nenutime ho nasilu pit).
  Tym padom sme len na prikrmoch, snazim sa mu aj zvysit prijem tekutin. Prosim kolko tekutiny by mal min vypit denne a ako dostat do neho formulu? resp da sa ju vynechat a ostat len na strave (na co sa v nej potom zamerat)?
  Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Predpokladám, že papá aj mliečnu kašu. Dajte mu denne dvakrát mliečnu kašu / napríklad ráno aj večer/ v tomto veku už môže / po deviatom mesiaci / začať konzumovať aj biley jogurt / ten zväčša na olovrant/. Ak má denne mäso, ovocie, zeleninu, obilniny je strava v poriadku a mlieko nemusí. Samozrejme môžete mu ho občas ponúknuť, možno sa nakoniec nechá presvedčiť.
  Má vypiť denne aj pri kojení a mliečnej strave cca 200 ml denne prevarenej ochladenej vody, takže ak nepije mlieko môžete to zvášiť aj na 400 ml denne ale v žiadnom prípade dieťa nenútiť. Tekutina je aj v príkrmoch.

 • Tekutiny

  , Autor:

  Dobrý deň, dieťa má 3 mesiace a je len na UM nutrilon. Chcem sa opýtať, či je potrebné podávať počas dňa prevarenu vodu alebo čajík bábätku. A ešte by som sa chcela opýtať, či na prípravu mlieka je vhodnejšie používať pre arénu vodu z vodovodu alebo radšej dojčensku vodu a ci ju treba prevarat. A koľko stupňov by malo mat mlieko pre bábätko. Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Mlieko má mať maximálne 37 st. C.
  Vodu je treba určite prevárať, či už z vodovodu alebo dojčeneckú.
  V tomto veku nepodávame žiadne iné tekutiny!!!!!!!!!Až keď nastanú letné horúčavy môžete ponúknuť prevarenú ochladenú vodu , žiadne čaje! Vodu z vodovodu: treba poznať jej zloženie, či je vhodná pre prípravu dojčeneckej výživy, ide hlavne o obsah dusičnanov.

 • Tekutiny pocas dna

  , Autor:

  Dobry den pani doktorka,

  chcela by som sa opytat ohladom prijmu tekutin mojej rocnej dcerky, vazi cca 9 kg. Este stale ju kojim, denne moze mat odo mna cca 150 ml materskeho mlieka, k tomu ma umele mlieko ci uz vo flasi na pitie alebo ako sucast prikrmov cca 550 ml. Viem, ze tekutiny ma aj v ovoci a zelenine.
  Kolko tekutin okrem tohto by mala denne prijat? Je vhodnejsia dojcenska balena voda alebo prevarena z vodovodu alebo detsky caj? Hlavne by som sa chcela opytat na ten objem vody alebo caju aky by mala vypit denne.
  Velmi pekne dakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Čaj jej netreba dávať vôbec!!!!! Odporúčam prevarenú ochladenú vodu, ja do roka aj dojčeneckú vodu preváram, nie je sterilná. Mala by vypiť cca 200 ml vody za deň. Ak jej vodu ponúkate, napije sa keď je smädná, ani do pitia nie je potrebné ju nútiť.

 • Oranzove skvrny na plence

  , Autor: Kelly

  Dobry den, muj 3mesicni syn mava obcas na plence male oranzove skvrny. Je to zpravidla vzdycky po delsi pauze od kojeni, kdyz spi a nepije treba 6 hodin. Vidim na plence, ze moc je jakoby jemne jemne naruzovela a obcas se vyskytne i drobna oranzova skvrna. V porodnici nam rikali, ze jde o vysrazene uratove soli. Je to normalni i u 3 mesicniho mimina? Dekuji.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Môžeto byť, niekedy je to preto, že má málo tekutiny a vyzrážané soli v plienke z moči. Častejšie kojte, určite mu nedávajte čaj ani vodu zatiaľ.

 • 6 mesacne dieta a tekutiny

  , Autor: stu

  Dobrý deň pani doktorka,
  Chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o o radu.
  Náš synček má 6 mesiacov, je na umelom mlieku a bol za posledné obdobie zvyknutý piť 240ml 5 krát denne, presne podľa návodu pre priemerné deti v jeho veku.Je väčší aj dĺžkou aj váhovo - má 11 kíl. Zaviedli sme postupne príkrmy tak že na obed už má nahradené mlieko jedlom.Moja otázka je : Koľko by prosím mal podľa Vás prijať denne tekutín? Bola som v tom že s príkrmom mám začať dávat aj iné tekutiny okrem mliečka, vodu alebo čaj. Keď som sa však našej pediatričky pýtala túto otázku odpovedala mi že má vypiť mlieka aj vody dokopy 800ml...Mám mu znížiť dávku mlieka a nedávať vodu napriek tomu že stále rastie a už konzumuje jedno jedlo denne? Mám v tom veľký zmätok, údajne viac ako liter by mu poškodilo obličky....no neberie sa do úvahy aj váha dieťaťka? Vopred srdečne ďakujem za odpoveď, veľmi sa bojím či mu nedávame nedostatok alebo prebytok tekutín...S pozdravom, Diana S.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Keď už má bez mliečne príkrmy, ktoré by do konca siedneho mesiaca mal mať tri: na desiatu ovocie, na obed mäsovo-zeeninový príkrm a večer mliečnu kašu, tak samozrejme množstvo mlieka pstupne znižujeme na tri porcie denne: ráno odpoludnia, prípadne pred spaním. Vodu / nie čaje a iné ekutiny/ mu treba ponúkať, dieťa si nevypýta ale ak je smädné, napije sa. Mala by vypiť cca 200 ml prevarenej ochladenej vody denne.Nie je to však nutné, aale treba mu ponúkať. V žiadnom prípade netreba dieťa prelievať veľkým množstvom vody, a už vôbec nie čaju.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: