Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
10,692 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Noštek

  , Autor:

  Dobrý deň pani doktorka,
  dcérka má 10 týždňov, dávala som ju odgrgnúť, začala sa prudšie hýbať tak som si jej hlávku pritlačila o hrudník, ale nevšimla som si, že je otočená ku mne tvárou a počula som ako jej niečo puklo v nošteku. Vôbec neplakala ani nič, ale bola rozospatá. Noštek vyzerá v poriadku, vo vrchole nošteka má akoby žilky, ale nie som si istá, či to má súvis a teraz neviem, či mohlo dôjsť k nejakému úrazu, poškodenie chrupavky? Myslíte, že je nutné vyšetrenie na ORL? Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Ak dieťatko normálne dýcha, neobjavila sa žiadna krv z nošteka určite sa nič nestalo, nešlo o žiaden závažný úraz. Nemusíte nikam chodiť.

Podobné otázky

 • Pučenie novorodenca

  , Autor:

  Dobrý deň,

  môžem Vás poprosiť o radu? Máme 5 týždňové dievčatko a posledné 2 týždne nám začalo počas spánku, ale aj v bdelom stave pučiť, tlačiť, červenať sa a niekedy aj trochu chrčať.
  - Jedná sa o koliky?
  - Vieme mu nejako uľaviť?
  - Môžeme tak malé dieťa odsávať z nošteka?

  Veľmi pekne ďakujem za odpovede.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Odsávať z nošteka, pokiaľ nemá nádchu, ktorá by bránila v dáchaní cez noštek nie je potrebné. Môžete noštek zvlhčiť fyziologickým roztokom libenar alebo sterimarom baby.
  Pučenie nie je ani kolika ani iné patologické správanie dieťatka. Má takmer stále plné brušku / čo počas pobytu vo vašom brušku nemala / niekedy môže mať pocit, akoby bola prejedená, tak sa snaží to nejako vyriešiť, nuž sa pučí, ochká, rada by si odgrgla ale vždy to nejde, alebo potrebuje sa vyprdkať alebo vykakať a nie vždy jej to ide. Sú to normálne prejavy zdravého dieťatka, je také hlučnejšie ale netreba to vôbec riešiť.

 • Kruhy pod ocami

  , Autor: Lucka

  Dobrý deň p. Doktorka, mam otázku, mojej 16 mes dcére sa objavili kruhy pod očami, asi ako 8 mes brala maltofer lebo mala malo železa, potom o tri mesiace kontrolný odber a ze sa to napravilo, chcela by som jej preventívne doplniť železo formou prípravku Just je na bylinej báze, bojím sa aby ho nemala malo a odber už nechcem s nou absolvovať, alebo ešte som čítala nejaká melasa že je bohatá na železo, môžem jej na mesiac skúsiť doplniť takouto formou? Papa hovädzie, jahňacie, teľacie, králicie, morčacie a občas aj kuracie mäso ale toho menej, aj špenát aj por, ďakujem krásne

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Železo ani melasu by som iste nedávala bez dôkazu, že má potrebu zvýšenej dodávky železa. Ak má pestrú stravu, nebýva často chorá nie je dôvod riešiť nedostatok železa.
  Kruhy pod očami môžu mať aj inú príčinu, napríklad nádchu a zápal dutín za noštekom, prípadne je to rodové, niektorí ľudia proste majú kruhy pod očami.

 • Stolica

  , Autor: Zuzana

  Dobrý deň, syn má mesiac ma biele riedke sopliky už 3 týždne. Pred týždňom užíval nasivin a teraz ma pauzu, pretože sa môže najviac 6 dní. Po akej dobe ich môže užívať znovu? Za posledné 4 dní je tiež nekludny pri dojčení a prsníky nemám už tak naliate ako predtým. Taktiež som včera spozorovala zmenu farby stolice, v ktorej má zelené čiastočky a taktiež konzistenciu na veľmi riedku. Syn je dojčení od narodenia. Ďakujem pekne za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Syna ďalej dojčite, prikladajte ho čo najčastejšie, v tomto veku prichádza prvá laktačná kríza a dá sa prekonať len tak, že budete znova často dojčiť, pokojne až 8 aj 20 x denne. Je to prechodné, po dvoch troch dňoch sa to znova upraví. Zelená stolica nie je problém, ani riedka stolica nie je problém. Upraví sa, keď bude zase viac mliečka, niekedy je zelená aj dlhodobo.
  Oddychujte, upokojte sa a dojčenie bude znova bezproblémové. Tým že ste nervoznejšia z toho či máte dosť mlieka, či nie je chorý, tak máte menej oxytocinu a neuvolnia sa mliekvody amlieko netečie, preto je nervózne aj babatko.
  Nasivin viac nepoužívajte, ani neodsávajte vysávačom. Zvlhčite sliznicu nošteka sterimarom aj viackrát denne a odsajte odsávačkou s balónikom alebo cez ústa.

 • Reflux

  , Autor:

  Dobrý deň.
  Máme doma 3,5 mesačnú dcérku. Už od narodenia je nespokojná a veľmi plačlivá. Grckala nám veľmi veľa (min. 20x denne, pri každom pohybe a dokonca aj ležmo, aj 3 hod po jedle), tak jej naordinovali UM antireflux. Grcká oveľa menej, ale plač je intenzívnejší. Po jedle sa začína odťahovať, krútiť hlávkou, pchá si pršteky do pusy až k hrdielku a neskutočne kričí. Uložiť na denný spánok je takmer nereálne, či doma alebo vonku v kočíku. Pospí tak max. 20 min a potom sa zobudí s plačom (niekedy počuť ako prehltne). Málokedy sa mi ju podarí zase po 20 min uspať,situácia sa aj tak zopakuje. Tým pádom, spánok nemáme dlhší ako 40min- 1 hod/ raz pri najlepšom dva krát denne. Čká niekoľko krát denne, na bruško si ju môžem dovoliť dať len 2,5 hodiny po jedle inak zase grcne. Kaká nepravidelne každý alebo každý druhý deň, ale stolica je pekná, riedka. Polohujeme, po jedle nechávame odgrgnúť (grgne 2-3 krát),nosíme ju vertikálne cca 15-30 min po každom jedle aj v noci (jeme 7x/denne), pravidelne jej vyplachujem noštek...je to naozaj všetko, čo môžeme urobiť? Naozaj sa to samé upraví? Je zrejmé, že ju to bolí + už je aj veľmi unavená, zíva mi v jednom kuse. Bojím sa, že jej tie kyselinky čo sa jej vracajú môžu nejako podráždiť orgány. Inak je veľmi aktívna (až príliš), zatiaľ priberá pekne. Prosím, ako jej ešte môžem pomôcť a hlavne ako naučím dieťatko s refluxom cez deň spávať? A naozaj za to všetko môže reflux? V noci je relatívne kľud, celý kolotoč nám začína nad ránom. Ďakujem za pomoc!

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Dieťa má reflux, ak sa k tomu nepriduží aj kašeľ a infekcie dýchacích ciest, nie je to choroba, je to len nedovretie hornej časti žalúdka, čo sa postupne upraví. Netreba s ňou hlavne po jedle veľmi hýbať, natriasať, hojdať ju, hajkať. Uložte ju do zvýšenej polohy: podložiť predné nohy postieľky tak, aby mala vyššie hlavičku.
  Je to dočasný stav, vekom sa upraví. Možno skúsiť po jedle podať gastrotuss.

 • Libenar

  , Autor: Marika

  Dobrý deň, v prenatalnom balíčku sme mali kvapky libenar. Začala som to malej od narodenia párkrát do týždňa kvapkat a následne som jej odsala hlieny odsávačku. Nie každý deň. Problém ale je, že som používala v priebehu mesiaca len jednu ampulku. Dnes Som sa Dočítala, že ampulka sa musí po 48hod vyhodiť. V pribalovom letáku bolo uvedené len, že sa nema používať, keď je ampulka otvorená alebo poškodená. Ja som to pochopila tak, že keď náhodou nájdem v škatuľke otvorenú alebo poškodenú ampulku, nesmiem ju používať. Teraz mam strach, že som mohla môjmu 6 tyzdno. bábätku ublížiť. Mam podniknúť nejaké kroky? Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Určite ste mu neublížili, to by sa už prejavilo. Ale pokiaľ dieťatko je zdravé, dýccha cez noštek, nemusí púšťať prsník pri pití, nie je dôvod odsávať hlieny!!! Libenar môžete použiť aj každý deň na zvlhčenie sliznice nošteka, následne jemne len z kraja odstrániť nosnou tyčinkou s vatičkou hustejší soplík a nič viac.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: