Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
10,724 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Bolesti bruška

  , Autor:

  Dobrý deň,
  Synček máva problém s bruškom. Dávame probiotiká a je to lepšie ale samozrejme občas sa problémy ešte prejavia. Má 7 týždňov. Od včera zase bojujeme ale stále má kyslý zápach z úst.. teda vzdy keď ho trápi bruško. Dnes sa ráno pekne vykakal, počujem ho prdkat ale aj tak sa stále "puči", nemôže poriadne spinkať. A akoby sa mu vracalo mliečko. Mám zájsť k lekárovi alebo to súvisí s tým jeho bruškom?

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Sú to normálne prejavy života dieťatka v tomto veku, Pučí sa, lebo máva plné bruško samozrejme, veď musí často papať. Snaží sa si grgnúť, možno sa vyprdkať a preto sa pučí, kopká, ochká, je jednoduch hlučné. Nie je to choroba, sú to životné prejavy babatka.

Podobné otázky

 • Problemi z nutrilonom

  , Autor:

  Dobrý deň chcem sa spýtať mám 2 mesačného synčeka a máme problemi z mlieckami už sme vyskúšali asi všetky teraz papa Nutrilon profutura1 malý sme problém z pronutra 1 môže ho zapekat aj profutura1 HiPP kombiotik mu robil celkom dobre ale bol z neho stále hladný

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Neviem prečo nie je kojený, ale je to asi jedno .Nebol z neho stále hladný, proste dieťa nevypije naraz veľa a aj živenie umelým mliekom sa prispôsobuje režimu kojenia. Takže papal často a pravdepodobne menej.
  Meniž mlieka je veľmi zlý spôsob riešenia problému. Sama vidíte, že to nepomáha. Dieťa určite nemá zápchu, deti v tomto veku kakajú proste len raz za 3 - 10 až 20 dní a pokiaľ nemajú enormné bolesti bruška, nevracajú prúdom, normálne prdkajú a nemajú krv v plienke nič sa nedeje a netreba to ani riešiť!!!!!!!!!!!Jediné, čo môžete spraviť podávať mu vodné probiotika, napríklad bio gaia.

 • Stolica a kolika, krce

  , Autor:

  Dobrý deň, mam 3 mesačne dievčatko, je od začiatku na UM a to na bebe, keďže mala kolíky, mliečko som po mesiaci zmenila na nutrilon. Myslím ze sa to zlepšilo, ale aj tak bojovala s kolikami a stolicu mala raz denne. Stolica bola zelená aj žltá, občas veľmi riedka, občas tuhá. Po porade s gastro logickou, ktorá okrem toho, že tam okrem nahromadenych plynov nič extra nevidela, zmenili sme mliečko na bezlaktozove a stolica je úplne tuhá ako plastelína a veľmi ťažko kaka. Myslela som, že na gastro mi vedia s určitosťou povedať, či dieťa je alebo nie je alergické na laktózu, ale vraj to vyšetrenie vraj častokrát neodhali, viete mi poradiť či je to naozaj tak. Menili sme mlieko preto, lebo moja 3 mesačná dcéra dostala záchvat spojený so zástavou dýchania na par sekúnd keď plakala keď ešte jedla bebu (mala mesiac) Strašne plakala a naraz zbordovela až prestala dýchať a ako keby ostala v nejakom krči (v priebehu 2 týždňov) , volali sme 2x RZP a usúdili, že to bola kolika. Teda mlieko sme vtedy zmenili na nutrilon, pred 4 dňami dcérka dostala ďalší záchvat hneď po najedení, ale ten bol úplne iný než tie 2 pred tým, večer sa najedla, nedojedla všetko a začala byť nervózna, vzala som ju na ruky ale nervózna bola ďalej tak som ju dala ľahnúť a rozbalila vtedy sa vždy ukludni. Keď som ju dala ľahnúť a rozbalila, neplakala, vymocila sa, rúčky sa jej začali triasť a nôžky stuhli, nedali sa ohnut, ockami začala pozerať na pravo a pomaly strácala vedomie, ako keby sa dostávala do fázy spánku ale s jemne otvorenými očami, ale dýchala, nereagovala na nič, ostala v akomsi krči a bola mimo, trvalo to cca 5 minut. Potom postupne to cele odznelo, začínala postupne reagovať. Volali sme RZP a povedali, že to boli febrilne kŕče, zmerali teplotu, mala 37,3 ale to ma často takúto teplotu, ale nič viac. Naša pediatricka a tiež neurológ usúdili, že febrilne kŕče to neboli, vraj teplota 37,3 je u bábätka ok, vraj do 37,5 je teplota u bábätiek v poriadku. Je to pravda? Preto sme zmenili na gastro to mliečko na bezlaktozove, či náhodou to nebude reakcia na laktózu. Aj keď na gastro nám vravela ze je to málo pravdepodobné. Boli sme na neurológia tam je všetko v poriadku, aj EEG, krv a moc ma tiež v poriadku. Vôbec nevieme co to mohlo byt. Prosím viete niečo poradit

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Mohol to byť aj v tomto veku afektívny záchvat aj pri intenzívnej bolesti bruška. Ak neurológ vylúčil epilepsiu, tak môžete byť pokojná.
  Alergia na laktózu nie je , je to neznášanlivosť laktózy z nedostatku enzýmu laktáza. Pokračujte v bezlat=ozovom mlieku a uvidíte ako bude dieťatko reagovať. Ak by ste prešli na bežné lakt=ozové kojenecké mlieko, odporúčam podávať coliprev.

 • 5tyzdnive bábätko nekaka

  , Autor:

  Dobrý deň,chcem sa spýtať.,náš malý užíval čierne uhlie na žltačku ,dovtedy mal stolicu každý deň , a teraz už tretí deň nemá ,vetri má ,je to v poriadku?

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Pravdepodobne to ani nie je spôsobené čiernym uhlím ale tým, že deti v tomto veku už nemávajú stolicu každý deň, hlavne ak sú kojené ale aj umelo živené. Všetko z mliečka využijú, nie sú tam zbytky, čo sa v organizme premení z toho odpad vycikajú. Takže ak má prdíky, nevracia prúdom, papá, ciká, nemá enormné bolesti bruška ani krv v stolici či na plienke, nemusí mať stolicu aj viac dní, niekedy aj desať.

 • Treba zmeniť UM?

  , Autor:

  Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať . Nakoľko mám materského mlieka už menej dávala som najprv nutrilon každý deň bez môjho mlieka povedala som si že moje jej nestačí tak jej budem dávať len Um. Dva dni dozadu strašne plakala asi mala kŕče a musela som jej pomôcť a vykakat a bola zapecena . To sa stalo už 2 krát behom 2 týždňov . Strašne mi vracala (nie grckala) tak sme prešli na Nutrilon AR ale už k tomu začínam dávať aj moje vytiahne si síce len 10-20 ale aj to je niečo . Ale stále mi nekaka každý deň . Dnes kakala sama ale vykakala len tvrdú guľu . Chcem sa spýtať či treba zmeniť mliecko alebo je to normálne ? Spinka už kľudne aj vetry jej odchádzajú akurát to kakanie je problém . Môže byt problém aj v tom že nedávam k UM vodu ani cajik?
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Vy ste nenapísali ako staré je dieťatko. Predpokladám, že do pol roka, vodu a čajík už vôbec nepotrebuje!!!!!! Ak máte menej materského mlieka treba často kojiť, oddychovať a produkcia sa zvýši! Umelé mlieko netreba meniť nie je príčinou toho, že dieťa nekaká. Niektoré deti nekakajú na mliečnej výžive / či už materské mlieko alebo formula, umelé lieko/ aj niekoľko dní. Je to normálne, netreba robiť paniku ani sa stresovať. Musí však platiť, že dobre papá, ciká, prdká, nevracia prúdom, nemá enormné bolesti bruška a nemá krv po stolici.

 • Harmančekovy čaj a mliečko

  , Autor:

  Dobrý deň. Mám dvojmesačnú dcérku a posledné dva týždne papa už len umele mliečko. Predtým tiež papala umelé ale dávala som jej aj materské no mala som ho veľmi málo. Postupne som svoje mlieko stracala a čím viac som ju dokrmovala tým mala väčší problém sa vykakať. Veľakrát som musela použiť rektalnu rúrku, cvičenie s nozkami a masáž bruška. Snažila som sa jej dávať harmančekovy čaj alebo vodičku ale to bol veľakrát veľký boj aby vypila aspoň 10 ml. Chcem sa teda opýtať či by som jej mohla rozrobiť sunar do harmančekoveho čaju. Babka mi spomínala že to tak sem tam robila ale ja sa bojím aby som jej nespôsobila nejaké ťažkosti a či by to vôbec malo nejaký efekt. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  HARMANčekový ani iný čaj v tomto veku dieťa nepotrebuje, nemá ho piť a nie je správne mu ho dávať!!!!
  Nepotrebuje ani žiadnu vodu!!!
  To, že nekaká každý deň nie je problém. Deti v tomto veku z mliečka všetko vstrebajú a nemajú veľa zbytkov, takže nekakajú bežne aj 4_5 dní, dokonca aj desať dní, extrémne niekdy aj viac. Nie je potrebné ani vhodné im s kakaním"pomáhať". To, že sa pučia, niekedy tlačia tiež nie je dôvod na vyvolávanie kakania. Musí však platiť, že dieťatko nemá extrémne silné bolesti bruška, nevracia prúdom, má prdíky, nemá v plienke alebo na stolici krv.
  Len na okraj, mliečko ste stratila práve preto, že ste dokrmovali a váš organizmus preto mieko prestal tvoriť. To len pre poučenie do budúcnosti.
  Takže na záver: žiadne čaje, žiadna voda, treba dieťatko nechť spontánne vykakakať!! Neviejmkorý Sunar dávate, veľmi dobrý aj čo sa týka kaknia / ale znova nemusí to byť každý deň/ je Sunar Premium.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: