Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
10,507 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Umelé mlieko

  , Autor: viki1307

  Dobrý večer pani doktorka, chcela by som sa poradiť ohľadom dcérky ktorá má 2 mesiace. Papá um Sunar AR lebo z klasického grckala. No ona grcká aj z ARkového. Naša dr. nám kázala dávať menšie dávky čo aj robím no ona grcká aj tak. Na gastro vyšetrenie sme neboli. Často sa jej aj čka. Kaká niekedy skoro po každom papaní, niekedy len 2x do dňa. Na váhe priberá, len to grckanie napriek tomu ar mliečku ma znepokojuje. Čo by ste nám poradili? Zmeniť značku mliečka? Čítala som aj o sirupe Gastrotuss, čo myslíte? Budem vám vďačná za každú vašu radu. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Netreba nič meniť ani dávať zatiaľ gastrotuss. Ak dieťa dobre priberá, papá, okrem grckania nemá iné ťažkosti / kašeľ, zápal ušiek/ tak nie je potrebné grckanie riešiť inak než tak, že ho po kojení necháte vo zvýšenej polohe, aby si odgrglo, niekdy to nespraví, tiež sa nič nedej. Nehojdajte ho, nenatriasajte popaní ale uložte do zvýšenej polohy, tak že hlavičku má vyššie asi v 30 stupňovom uhle, ideálne podložiť predné nohy postieľky. Nepotrebuje ani AR mlieko ani gastroenterologické vyšetrenie ani meniť mlieko. Malé deti grckajú, to je fakt.

Podobné otázky

 • Umele mlieko

  , Autor: Evelynne

  Dobry den, syncek ma 14 mesiacov, doteraz bol dojceny, ale uz citim, ze nemam moc mliecka, vobec sa mi uz nenalievaju prsia odkedy som prestala kojit cez den (na radu lekarky, lebo maly nepriberal, tak aby papal normalnu tuhu stravu). Kojim ho rano, pred spanim a v noci (max. 2x), ale on uz len tak parkrat rano a vecer potiahne a koniec, jedine v noci sa mi zda, ze vypije viac. Chcem sa spytat, je potrebne ak uz v blizkej buducnosti prestanem kojit nahradit to umelym mliekom? Lebo vsade citam, ze ak dieta prijima mliecne vyrobky, ze to staci a ziadne UM nepotrebuje. Nas maly zje kazdy den chlebik s maslom, cely biely jogurt a vecer ma mliecnu kasu. Staci to alebo mam davat aj UM? Nie je lepsie prijimat tie vitaminy v strave ako ich umelo davat v umelom mlieku? Dakujem.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Umelé mlieko nie je žiadna "umelotina", je to kravské mlieko uprvené pre konzumáciu detí v určitom veku. Takže nie je potrebné mať z neho obavy. ja odporúčam ako mliečnu porciu do troch rokov podávať toto umelé mlieko, hovoríme mu formula. Do varenia je možné samozrejme použiť bežné mlieko a smotanu.
  Ak má dieťa hodnotnú stravu, teda cca 200 až 250 gramov mäsa na týždeň, vajce, mliečne výrobky, mliečnu kašu, strukovinu, ovocie, zeleninu, nemusí mlieko ako samostatnú porciu konzumovať.

 • Umelé mlieko a grcanie

  , Autor: Veronika

  Dobrý deň. Malý ma skoro 5 mesiacov. Dávala som mu umelé mlieko Babylove no dosť mi grckal z neho aj 4 krát po papani no vyskúšala som Babylove bio a už grcne len raz po odgrgnuti. V minulosti som vyskúšala aj Nutrilon no mal z neho iné problémy. Nesadol mu ani ten prášok na zahustenie . Chcela by som vyskúšať HiPP alebo francúzske mlieko z lekárne.
  A ešte mám pocit niekedy že keď mu dávam Babylove bio teraz že akoby ho nechcel aj keď ho vypije . Musí byť moc hladný. Mám pocit že obyčajné Babylove je sladké oproti Babylove bio.
  Ďakujem moc za odpoveď. Už som vám písala a bohužiaľ ste mi neodpovedala

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Snažím sa aj keď neskôr odpovedať na vetky otázky. Keď mi to práca dovoľuje odpovedám čo najskôr.
  Nie je dobré čsto meniť mliečko pre dieťatko. Na druhej strane keď vidíte, že mliečko dieťtku nevyhovuje, nedá sa robiť nič iné. Ja nezvykne odporúčať konkétne mlieko. Ale predsa: keď vidíe, že dieťatko niektoré mlieko nevyhovuje, musíte nájsť to, ktoré znáša lepšie. Možno práve preto by ste sa mohli skúsiť vrátiť k pôvodnému babylove skôr ako meniť znova značku. Treba počítať aj s tým, že deti v tomto veku bežne vracajú. Ak to nie je vracanie prúdom , často a vracanie nevedie k znižovaniu hmotnosti alebo nedostatočnému priberaniu, ak pokojne podávajte aj mliečko, po ktorom dieťa síce trochu viac vracia ale chutí mu a nevedie k žiadnym vyšie uvedeným ťažkostiam.

 • Zubky a umele mlieko

  , Autor: Simona

  Dobry den, pani doktorka,
  chcem sa opytat ci je pravda, ze umele mliecko viacej kazi zubky ako kravske. Nasa 17 mesacna dcerka nevie vecer inak zaspat iba s flasou mliecka, doslova sa ududka, zrejme este pozostatok z dojcenia, hodi sa do perin a bum, okamzite zaspi. Zubky umyvame predtym ako sa ideme sprchovat, ale po tom mliecku uz nie, vzhladom na to, ze nie je kedy. Okrem toho, ked ma sem- tam horsiu noc, ze sa zobudi a nevie aj hodinu zaspat, dame mliecko a hned zaspi. Ked sme to skusili s vodou, bola o hodinu znovu hore. Chcem sa opytat ci je to naozaj problem. Davame mliecko babylove. Dakujem vopred za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  dieťa v tomto veku má piť mliečnu pociu vo forme umelého mlieka, formuly, tak ako to správne robíte. Samozejme, že dieťa by malo ísť spinkať s umytými zúbkami a už nič nekonzumovať. Je to ideálny stav, v omto veku je naozaj ťažké ho dodržať. Takže pre upokojenie dieťaťa často volíme tento postup.Mal by byť dočasný a postupne sa naučí spinkať až po mlieku a umytí zúbkov. Rôzne malé i väčšie prehreky vo výchove robíme občs všetci.
  Samozrejme, že kravské mlieko by malo presne ten istý nekgatívny vplyv na zuby, určite nie menší ako formula, ktorá je pre dieťa v tomto veku oveľa vhodnejšia ako kravské mlieko z potravín.

 • Kŕmenie, prebaľovanie a podávanie vitamíno

  , Autor: Zuzana123

  Dobrý deň p. doktorka,
  mám 9-dňového synčeka, narodil sa s pôrodnou hmotnosťou 4120 g. V pôrodnici sa mi spustilo mledzivo až na štvrtý deň, laktácia sa rozbieha len veľmi pomaly a preto ho na 4-tý deň v pôrodnici začali dokrmovať umelým mliekom Nutrilon HA, nakoľko manžel je astmatik a trpí alergiami. V pôrodnici mu dávali každé tri hodiny cez deň a každé štyri hodiny v noci umelé mlieko v množstve 50 ml. Samozrejme, že som si bábätko stále prikladala. Chcem sa Vás opýtať na Váš názor:
  1. na dávkovanie kanavitu, nakoľko synček nie je plne dojčený. Laktácia sa mi rozbieha veľmi pomaly, na jedno dojčenie odsaje približne 20-60 ml (množstvo udávam podľa toho, koľko sa mne podarilo odsať na 1x elektrickou odsávačkou, zakaždým je to rôzne) a keďže malému takéto množstvo nestačí, tak ho po dojčení dokrmujem umelým mliekom. Z umelého mlieka odsaje naraz aj 60-100 ml (posledné 2 dni odsaje rovných 100 ml),
  2. ďalej sa chcem opýtať na kŕmenie, v pôrodnici mi povedali, že by sa mal dojčiť aspoň 7x denne s odstupom 3 hodín cez deň a 4 hodín v noci. Snažím sa tieto intervaly zachovávať. Neviem či robím správne, že ak synček spí dlhšie ako tri hodiny, snažím sa ho zobudiť a nakŕmiť, aby tie intervaly medzi dojčeniami neboli dlhšie ako 3-4 hodiny. Alebo je lepšie počkať kým sa zobudí sám a bude si pýtať jesť?
  Keďže ako som písala mám málo mliečka, tak ho po dojčení dokrmujem. Chcem sa opýtať aké množstvo umelého mlieka môžem synčekovi podávať po každom dojčení, tak aby som to neprehnala, lebo už teraz mám pocit, že by synček vypil aj viac ako 100 ml (v nemocnici nám odporúčali dokŕmiť najviac 60-70 ml mlieka) po jednom dojčení (po dokŕmení si cmúľa palčeky a pästičku, preto som mu začala dávať cumlík).
  Ako mám podávané množstvo umelého mlieka zvyšovať, aby som mu neublížila? Mliečko toleruje dobre, bruško ho nebolí, stolicu má v poriadku (ani kašovitá ani príliš tvrdá, aspoň 2x denne), vetri odchádzajú, po kŕmení vždy zaspí.
  Lekár nám odporučil nasledovné dávkovanie:
  Kanavit - 3 kvapky 1x týždenne do veku 1 mesiaca, potom 3 kvapky 1x mesačne do veku 6 mesiacov,
  Vigantol - 1x1 kvapku do mlieka ráno minimálne do 1 roka,
  3. či je nutné baliť bábätko od narodenia naširoko do poštolkových nohavičiek, nakoľko sme zatiaľ nenavštívili ortopéda?


  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Široko baliť nie je potrebné, dávkovanie Kanavitu je veľmi zvlátne, my dávame jednu kvapku týždenne do veku troch mesiacov ak je dieťa dojčené, váš synček je momentálne viac živený umelo, takže teraz Kanaavit nemusíte dávať. Vigantol podávame od prvého dňa tretieho týždňa denne dve kvapky!!!
  Vae kojenie sa ani rozbehnúť zatiaľ nemohlo, pretože dieťatko vlastne pije veľmi málo: Ak by ste chceli, máte šancu kojenie rozbehnúť, ale museli by ste dodržiavať určité pravdlá: nneodsávať vaše mlieko, nie je na to dôvod, ak dieťatko dobre pije, treba ho prikladať k prsníku, nech si pije mliečo prirodzene a tým, že lizuje bradavku, odsáva mliečko, tak najviac stimuluje váš organizmus/ v podstate mozog/ aby tvoril dostatok hormónov potrebných na reguláciu tvorby mlieka a tým aj zvyšoval množstvo mlieka.
  Čo sa týka časového rozvrhu prikladania, žiaden nie je! Okrem jedného: dieťatko nemá byť nikdy, ani v nocic bez mlieka viac ako 4 hodiny. Keď mu dáte umelé mlieko, predpokladám, že prespí aj viac, ale tak sa nikdy k dostatočnému množstvu mlieka nedopracujete!!!! Takže platí: prikladať dieťatko 8 až 20 x denne na začiatku kojenia je normálne. vždy, ke'd dieťatko zaplače, prejavuje dkonfort nevôľu, treba ho priložiť. Nie je to samozrejme tak počas celého obdobia kojenia, len na začiatku, prvé dni až týždne, aby sa tvorba mlieka zvýšila. Kojete pri každom kojení z oboch prsníkov, nebráňte sa nočnému kojeniu, vtedy sa tvorí viac horm'pnu, zvyšujúceho produkciu mlieka. Samozrejme cez deň si potom musíte tiež pospať!!!! Kjete v polohe, ktoá je vám príjemná, nič vás pri tom nebolí, oddychujte v nej a ste relaxovaná. Dieťatko si po usadnutí alebo uľahnutí do takejto polohy priložte. Prsníky môžete počas jedného kojenia prestriedať aj viackrát, kým dieťatko pije a je spokojné, nech je pri vaom prsníku Samozrejme spočiatku nemusíte mať dosť mlieka na jeho zasýtenie, ale ponúknite mu ho až po dostatočnom saní z prsníkov. Nikdy neajte dieťtku len fľašu s umelým mliekom, vžey až po dostatočnom kojení!!!!
  Nepodávajte žiaden čaj ani vodu!!!!Znova opakujem neodsávajte mlieko, mech dieťatko pije z prsníka!!!!§ Môžete piť čaj na podporu kojenia: aníz, fenikel, majoránka ak dostanete aj koprové semeno, z každého jedna čaj lyžička a 3/4 litrom vriacej vod zaliať, vyluhovať a vlažné piť po kojení. Nie viac ako ten 3/4 liter za 24 hodín. Môžete užívať liek mother love z lekárne.
  Prajem veľa trpezlivosti pri vybojovaní kojenia, je to najlepia výživa pre vae dieťatko, ale nebudte v strese - stres sne najväčší nepriateľ kojenia- dieťatko vyrastie a bude zdravé šťastné a múde aj na umelej výžive. Oplatí sa však o ojenie zabojovať, tak ako som popísala. Nezabudnite, že prvých 8 týždňov by ste mali byť 24 hodín s dieťatkom, inak tento boj nevyhráte!

 • uplakané dieťa

  , Autor: Michaela

  Dobrý deň,
  mám 5.týždňovú dcérku (narodila sa koncom 36.týždňa- 44 cm a 2250 g) ... malinká je skoro stále nepokojná, plačlivá akoby tlačí až je celá červená. Plače veľmi intenzívne. Kakáme každý deň ale niekedy sa stane, že má tuhú stolicu (až taký šúlok). Sme na umelom mliečku Nutrilon. S papaním to tiež nie je bohviečo ... niekdy spapá málo niekedy viac a pučí sa aj pri papaní. Dávky máme ešte malé dr. povedala že keď zjeme každú dávku 80ml tak bude fajn. Chcela by som vedieť prečo je stále taká nepokojná. Nemôže to byť aj druhom mlieka? Prípadne čo robiť aby bola spokojná, lebo cez deň, keď veľa plače, tak ani poriadne nespí. Plače najviac doobeda a potom večer. Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Bábätká plačú, pučia sa, nevedia si začať kakanie, preto tiež niekedy plačú. Bolieva ich bruško, aj preto plačú.
  Neviem prečo nie je kojená, ale každé umelé mlieko je upravené tak, aby vyhovolalu dieťatku v danom veku. Nemyslím si, že to bude mliekom.
  Deti v tomto veku, aj keď sú kojené, pijú malé dávky a pomerne často. Preto 80 ml aj 8x denne je úplne v poriadku. Nemá možnosť vypiť viac, potrebuje piť často., Dieťatko v tomto veku si len tvorí režim. Je potrebné aj svoj režimprispôsobiť dieťatku. Pravidelne s ním ísť na prechádzku, veľa ho pestovať v náručí, prihovárať sa mu ale na druhej strane mu nechať aj pokoj, mrví sa pučí sa, poplačkáva, nevie si možno začať kakanie, tak je nespokojné netreba hneď riešiť , čo sa deje, treba ho nechať. Aj domácnosť sa musí prispôsobiť dieťatku: sú deti, ktorým nevadí ani hlučnejšie prostredie / zapnuté rádio, televízia, hovor v okolí/ ale niektoré deti vyžadujú tichšie prostredie. Hlavne sa nesmie v okolí dieťatka fajčiť!
  Tieto počiatočné ťažkosti sú dočasné, postupne si dieťatko vytvorí režim a bude pokojnejšie.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: