Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
10,692 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Rada

  , Autor:

  Dobry den..chcem sa opytat co to znamena ak mi 7 tyzdnove babatko vyplazuje jazyk a je trosku nespokojne... moze byt len hladne alebo ide o nieco one? Dakujem za odpoved"

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Deti majú rôzne prejavy a jedným z nich je aj vyplazovanie jazyka. Okrem toho si iste dáva ručičku do pusinky, čo je tiež normálne v tomto veku.
  Ak by to vyplazovanie bolo spojené s tým, že neraguje primerane, keď sa mu prihovoríte, bolo by akoby mimo, poraDte sa s lekárkou. Dnes je možné ho pri tomnahrať na mobil a poradiť sa potom s lekárkou.

Podobné otázky

 • Pučenie novorodenca

  , Autor:

  Dobrý deň,

  môžem Vás poprosiť o radu? Máme 5 týždňové dievčatko a posledné 2 týždne nám začalo počas spánku, ale aj v bdelom stave pučiť, tlačiť, červenať sa a niekedy aj trochu chrčať.
  - Jedná sa o koliky?
  - Vieme mu nejako uľaviť?
  - Môžeme tak malé dieťa odsávať z nošteka?

  Veľmi pekne ďakujem za odpovede.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Odsávať z nošteka, pokiaľ nemá nádchu, ktorá by bránila v dáchaní cez noštek nie je potrebné. Môžete noštek zvlhčiť fyziologickým roztokom libenar alebo sterimarom baby.
  Pučenie nie je ani kolika ani iné patologické správanie dieťatka. Má takmer stále plné brušku / čo počas pobytu vo vašom brušku nemala / niekedy môže mať pocit, akoby bola prejedená, tak sa snaží to nejako vyriešiť, nuž sa pučí, ochká, rada by si odgrgla ale vždy to nejde, alebo potrebuje sa vyprdkať alebo vykakať a nie vždy jej to ide. Sú to normálne prejavy zdravého dieťatka, je také hlučnejšie ale netreba to vôbec riešiť.

 • Škriabanie nohy a hrudníka

  , Autor:

  Dobrý deň, pani doktorka,
  mám otázku ohľadne bábätka, ktoré sa neustále škriabe na jednej nôžke a brušku, keď sa prebaľuje alebo keď ju prezliekam. Ona je celkovo dosť nepokojná, aspoň mi to príde, lebo stále trepe nožičkami, rukami, ale na brušku je veľmi nerada. Na konci mesiaca dovŕši 5 mesiacov a stále sa neotáča z chrbáta na bruško ani opačne. Vytočiť sa vie poriadne, keď je na chrbáte, ale pregúliť sa nepregúli. Jej nepokojnosť trochu pripisujem tomu, že som ju "naučila" na rukách, lebo pokiaľ sa nosí tak je spokojná až nadmieru, avšak v ohrádke nevydrží dlho sama.

  Taktiež si nie som istá ako je to so spánkom. Počas dňa si pospí ráno hodinu, na obed hodinu až dve ako kedy a po obede má ešte 2x hodinový spánok a v noci prespí zhruba od desiatej do šiestej s tým, že sa často počas noci mrví a musím ju pokolísať, aby znovu zaspala.

  Neviem, či sú tieto prejavy primerané veku alebo či je nutné konzultovať ich s odborníkom.

  Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Všetko, čo popisujete sú normálne prejavy dieťatka v tomto veku. pretáčať sa ešte nemusí. Určite ste ju ani nepokazili tým, že ste ju naučili na rukách, dieťa chce byť často v blízkosti a náručí matky.
  Spánok je tiež v poriadku, postupne prejde na dva spánky denne, teda každé druhé obdobie medzi papaním prespí.
  Škrabanie je len preto, že sa teší, že je zoblečená a objavuje kožu.

 • Hrcky

  , Autor: Lucka

  Dobrý deň, dnes som nahmatala mojej 14 mesačnej dcére na ľavom prsníku akoby pod bradavku takú hrcu zdureninu, má to aj na pravej strane ale tam je to menšie co to môže znamenať?
  Ešte stále kojím v noci, čítala som ze aj z kojenia? Mam sa obávať? Veľmi sa bojim
  Prosím odpovedzte, obsirnejsie
  Ďakujem Lucia

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Obšírnejšie nemôžem odpovedať, len tak, že to môže byť reakcia na hormóny v materskom mliekom, obzvlášť ak užívate aj antikoncepciu. Určite to nie je potrebné riešiť okamžite ale dohodnite si stretnutie u pani doktorky detskej, nech sa na to pozrie. Žiadne obavy nie sú na mieste. U detí tie vážne veci s prsníkmi, čoho sa iste obávate nebývajú.

 • Slabe priberanie

  , Autor: Veronika

  Dobrý deň, mám 3 mesačnú dcérku pôrodná váha bola 2940g , v druhom mesiaci vážila 4300g a o mesiac na kontrole 4780g. Pani doktorke sa to zdá málo a hned mi kazala po kazdom kojeni dokrmovat 50 ml UM. Nie som z toho nadsena , dcera dobre spinka cez den vacsinou vonku v kociku a v noci sa budi 1-2 krat . Nie je placliva smeje sa uz sa natahuje za hrazdickou a plienok ma denne pomocenych 8-10. Aky je prosim vas nazor? Nerada by som takto začala koniec dojcenia .

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Určite netreba prikrmovať!!!!!!Dieťa priberá svojim tempom a ak je všetko ako píšete, hlavne dostatok mokrých pleinok, správny vývin dieťatka, je proste drobnejšie, ale úplne zdravé a správne živené!!!!!

 • Bruško

  , Autor:

  Dobrý deň pani doktorka. Naše dievčatko má 3 mesiace a už tretí týždeň máme problém s vyprázdňovaním. Predtým šlo všetko ok, sem tam bolelo bruško, naša pani doktorka nám naordinovala Sab Simplex, malá nemala problém ani s prdkaním ani s kakaním. Najprv to bolo 10 dní, na jej odporúčanie sme použili rektálnu rúrku, potom 7 a teraz znova 5. Pučí sa ale úľava neprichádza. Ten Sab Simplex dávame stále, aspoň si poprdkáva. Večer kúpeme, masírujem bruško po každom prebaľovaní. Malá je plne dojčená, papať chce. Stravu sa snažím mať pestrú, potraviny, ktoré nafukuju nekonzumujem. Nerada by som ju vláčila po lekároch, keď je taká maličká. Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Ani ju po lekároch vláčiť netreba Deti v tomto veku bežne kakajú 1x za 7-10 extrémne som videla aj za 28 dní. Všetko z mliečka vstrebajú a zbytky metabolizmu vycikajú. ň
  Musí však platiť, že dieťatko je v zásade pokojné, nevracia prúdom, má prdíky a nemá krv v stolici prípadne len na plienke.
  Rektálnu rúrku netreba používať.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: