Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Antireflexný vankúš+ teplota

    , Autor: kamilaJ

    Dobrý deň.
    Prosím Vás mám 8dňového chlapčeka, ktorý často grcká a čikúta, mám mu zadovážiť antirefluxný vankúšik (teda mal by mať hlavičku v trošku zvýšenej polohe)? a ešte sa chcem spýtať, či to či je dieťatku zima alebo teplo sa určuje len na záhlaví, a podľa toho obliecť, vyzliecť, prikryť, či odokryť dieťatko (len dbať, aby nebolo v prievane?
    Ďakujem za odpoveď.
    KAmila

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    V prievane naozaj nemôže byť
    Teplo alebo chlad dieťatka nie je jednoznačné určiť. Iste by dieťatko, ktorému je zima alebo veľmi horúco nebolo pokojné, dávalo by najavo diskomfort. Deti sú radi zakryté, hoc len ľahkou dečkou, pretože termoregulácia u nich funguje ale tým, že ležkajú, tak teplo sa od nich stráca. Oblečené by mali mať radšej dve tenké vrstvy ako jednu hrubšiu.
    Antirefluxný vankúšik nebude potrebný, ak by viac grckal stačí podložiť predné nohy postieľky a dieťatko ložiť asi do 30 st. uhla so zvýšene uloženou hlavičkou. Štikútka tiež nie je dôvodom na zvýšenú polohu, keď sa znova napije alebo zaplače, štikútka prejde.