Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Zapach z ust

    , Autor: mireille

    Dobry den, pani doktorka, chcela by som Vas poprosit o radu. Vsimla som si, ze 21-mesacnej dcerke zapacha z ust, trva to asi 2 tyzdne. Je to najhorsie rano, ale v podstate kedykolvek na mna dychne citim to. Je to zapach ako mavaju aj dospeli rano, taky kyselinovy, resp. akoby az hnilobny. Je pravda, ze zapasime s umyvanim zubkov, je dost tvrdohlava a nechce si dat umyt ani za svet. Dbam na to kazdy vecer, niekedy sa podari vycistit lepsie, niekedy horsie. Moze byt toto pricinou? Inak papa, kaka, prdka normalne, brusko neboli, ziadny iny problem nepozorujem. Ako babatko dost ugrckavala po kojeni, ako zacala papat tak to do roka postupne ustalo. Pekne priberala, tak to lekarka neriesila. Teraz ma 12,5 kg. Treba navstivit pediatricku? Dakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Zápach z úst môže mať rôznu príčinu, v tomto veku to ešte s umývaním zúbkov a zúbkami nesúvisí. Mohol by to byť gastroesofageályn reflus, ale to by asi aj viac grckala. Môže to byť aj infekcia v dutine ústnej. Ak je zápach akoby odlakovač, mohla by to byť porucha metabolizmu cukru. Môže sa jednať aj o dysmikrobiu, hlavne ak predtým užívala antibiotiká. Pri tejto poslednej príčine by mohlo stačiť užívanie probiotík. Ak sa stav neupraví, odporúčam vyšetrenie u lekára.