Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Zadne hlieny?

    , Autor: gabi16

    Dcerka (10 týždňov) trpi pravdepodobne chronickou nadchou.Je plne dojčena. Najprv sme odsavali hlieny, neskor užívala Pamycon a stále (hlavne v noci, často ju svrbí noštek!!!!) počuť akoby mala hlieny..Toho casu už hlieny v odsavacke nie su, no tie zvuky neprestali..Lekárka nám povedala, že máme užívat Fenistil - 2x denne+robiť hygienu nosa- morksa voda Sterimar...To robievame, zlepšenie nenastalo..Odsavačku na vysavač používame už 7 týždnov- nemohli sme poškodiť slizniu nosa? Máme navštíviť ORL? alebo sa može jednať o alergiu, 2 týždne už má atopicky ekzem...
    Dakujem za radu.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Môže mať aj začiatkok alergickej nádchy ale je to v tomto veku veľmi vzácne. Dieťaťu najskôr vôbec nič nie je. Počujete také chrapčanie, ktoré je spôsobené tým,, že dieťatku sa samozrejme tvoria hlieny na ochranu sliznice dýchacích ciest. V suchom prostredí bytu hlienu vyschnú ale prúd vzduchu, ktorý trvale prechádza hornými dýchacími cestami ich rozkmitá a vzniká zvuk, ktorý sa v úzkych dýchacích cestách zosilňuje. Taktiež môžete na hrudníčku hmatať také vibrácie. Všetko je to fyzikálny jav / Dopplerov princíp/ a nie príznak ochorenia. Je potrebné zvlhčiť dýchacie cesty / sterimar do nošteka alebo ešte lepšie libenar/ a zvlhčiť aj prostredie v okolí dieťatka/ vlhká plachta nad postieľku alebo k postieľke/ nie je potrebné odsávať, vyšetrovať ani liečiť/už vôbec nie lokálnymi či celkovými antibitokami!!!!!!!!!!/ Dieťa nie je choré!!!!!!!!!!!!!!!