Očkovanie
, Autor: Registrovaný používateľ
Dobrý deň,
pani doktorka chcem sa opýtať, či môže povinné očkovanie vplyv na prospievanie dieťaťa .
Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.
Poradna uzavretá.
Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.
Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.
Dobrý deň,
pani doktorka chcem sa opýtať, či môže povinné očkovanie vplyv na prospievanie dieťaťa .
Veˇdho aj má, veľmi pozitívny: dieťa neochorie na ochorenia, proti ktorým je očkované. Asi pred dvoma mesiacmi som to videla v priamom prenose v mojej ambulancii: deti, ktoré boli očkované proti rotavírusom neochoreli a tie , ktoré neboli očkované ochoreli, mnohé skončili v nemocnici na infekčnom oddelení.
Dobrý deň,
Pri kojení som úplne nahodou objavila niečo ako malinku pohyblivú a mäkkú hrčku/guličku za uškom bábätka. Nie je to voľným okom viditeľné, zdá sa mi, že to má aj na druhej strane. Má 2 a pol mesiaca, ešte nie je očkovaný, len na rotavírus (čo nie je typické očkovanie) nemá teplotu ani nie je chorý, je to normálne ? Ani neviem či to je tak bežne alebo nie, kedy som náhodou neprešla prstom hlbšie poza uško synčeka ani by som to nenašla. Poradňu máme až 8.3.
Ďakujem
U detičiek je takýto nález častý , treba len sledovať, či sa hrčka nezväčšuje alebo sa nemení koža nad ňou, inak s tým netreba nič robiť.
Dobrý deň pani doktorka. Chcela by som sa opýtať aký máte názor na prvé očkovanie bábätká po prekonaní zápalu očka. Pred nedávnom malo moje bábätko-2 a pol mesačné slzavé len jedno očko preto sme sa šli ukázať na očné, kde nám pani doktorka predpísala kvapky Vigamox. Momentálne ich používame asi štvrtý deň a je vidieť mierne zlepšenie ale ešte to očko nie je úplne čisté. Zároveň nás o 2 týždne čaká prvé povinné očkovanie a očkovanie na rotavirusy. Je potrebné očkovanie o nejaký čas odložiť a ak áno po akom čase je možné bábätko očkovať?
Očká by mali byť zhojené do jedného týždňa. Očkovanie o dva týždne je, pokiaľ sa samozrejme neobjaví niečo iné, určite možné. Očkovanie proti rotavírusom by som neodkladala ani kvôli zapálenému očku. V každom prípade pred očkovaním dieťatko vyšetrí lekár a on rozhodne či je alebo nie je možné dieťatko očkovať
Dobrý deň pani doktorka,
Vaše rady z histórie mi boli inšpiráciou pri niektorých veciach, chcela by som vedieť Váš názor na tieto otázky:
1. Syn 6,5 mes. 8400g (pôr. 3600), 5 mes plne kojený ( s výnimkou pôrodnice, kde 3 dni jedol Beba HA + asi 2 dni doma + veľmi občasne okolo 2. mesiaca večer, kedy sme ho dokrmili ( asi mal špurt, nestačila som mu ). HA mlieko pretože v pôrodnici také dostal a nechcela som meniť než sa spustí laktácia a na ten občasný dokrm som tiež nešpekulovala s novým mliekom. Od začiatku 6M prikrm zeleninový, resp masovo-zeleninový 1x denne, ku koncu 6M kaše večer ( rôzne ), teraz cca týždeň doobeda ovocie. Problém je to, že prikrmy mu chutia tak, že odmieta prsník ( s výnimkou noci, počas dňa som úspešná max. 2x na max. 2 minuty ). Mlieka mám tým pádom aj pocitivo menej, skúsila som ponúknuť fľašu s Bebou, fľašu odmietol ( x druhov sosakov, saviciek ). Je to ok, AK BUDE LEN NA PRÍKRMOCH s minimom mlieka ? Je nejaká min. hranica, koľko mlieka by mal v tých 6,5-7M vypiť vrátane kaše, kde je Beba al. MM? Dodržiavam Vaše rady ( mäso cca 35-50g striedam druhy+ zemiak+ zelenina ; večer kaša s mliekom alebo s ovocím, príp. to čo obed, doobeda ovocie lokálne, občas mu tam rozmixujem uvarené vločky), všetko zavádzam postupne, lepok už papa.
2. Keďže menej pije ( aj keď tých 5 plienok má ), stolica je šulčeková, nie tvrdá, ale formovaná & pučí sa keď tlačí...doktor mi radil vodu, čaje, kamilkovy, ak má zápachu...dávam len vodu, odhad 0,5 dcl denne, čo je máličko...vy ste radili vodu nie do 10 M... čo by ste mi u mna poradili? Vodu, či Bebu ako nápoj?
3. Pokles mlieka u mna môže byť čiastočne spôsobený aj tým, že maly má atopicky ekzém ( mažeme podľa pokynu kožnej ), avšak mám diétu kvôli kojeniu, tiež od kožnej ( žiadny med, mak, orechy, kakao, rajčiny, cukríky, chlpaté ovocie, bobulové červene ovocie, údeniny, a x dalších ), do toho malému na základe prick testu zistili alergiu na BKM ( ale len 2 mm ), takze nejem nič mliečne v tomu...za 2M som mínus 3,5 kg, ak keď jem mäso, sacharidy a dovolené ovocie, sladkých piškot na kilá ...ekzém sa odvtedy 1x objavil, teraz už nie, avšak 2 dni posebe ( môj test po 2M diéte) som zjedla mozzarellu a maly nič...detto som mu do kaše dala 30 ml BEBA ha 1 ako test a zase ekzém nič...možno to má úplne z niečoho iného a zbytočne chudnem a pridávam pomalému odstaveniu...čo by ste na mojom mieste urobili?( mám testovať postupne potraviny, zaviesť mlieko, prip synovi dať len HA mlieko, nekupovať to úplne bez BKM? Či tvrdo ešte vydržať? ...
3. ja si totiž myslím, že ten ekzém bola reakcia organizmu na očkovanie ( 2x ekzém, 2 x očkovanie, vždy sa to objavilo tak 10 dni po vakcinácii )... variant B pitie kávy, ktorú mi nikto nezakázal...Stretli ste sa s tým, že ekzém bol len po očkovaní ako odpoveď organizmu?
Ďakujem N.
Ekzém po očkovaní ako reakciu som v poslednom čase nevidela ale môže dôjsť k zhoršeniu ekzému, ktoré tam už je, niekedy nie celkom zvýraznený. Očkovanie nie je príčinou ekzému.
Ak dobre papá príkrmy, kojenie 2 x denne a potom v noci je v tomto veku v poriadku. Prehodnotila som svoj názor na tekutinu, niekedy / hlavne ak sa menej kojí/ je vhodné podávať prevarenú ochladenú vodu po zavedení príkrmov ale nenútiť dieťa len mu ponúknuť, ak je smädné, napije sa.
Skúste zviesť do svojej stravy malé množstvo mlieka vo forme jogurtu alebo mlieka / nie tvaroh a syr/ a po cca týždni uvidíte ako dieťatko zareaguje.
Dobrý deň, mám 3mesacne dievčatko. Môjmu otcovi bola diagnostikovaná progresívna multifokalna leukoencefalopatia. Dočítala som sa, že ide o vírusové smrteľné ochorenie. Prosím vás, máme sa mu s malinkou vyhýbať, mohla to chytiť? Vobec neviem čo robiť, a čo si o tom mysliet. Plus ma byť v najbližšom čase očkovana..Ako mame postupovat? Dakujem
Rôzne neurologické ochoenia majú pôvod v infekčných ochoeniach, asto vírusových pôvodca, teda konkrétny vírus však nie je známy. jedná sa o vírusové ochoenie, koré daný jedinec prekonal dávno a toto sú jeho následky, takže teraz už infekčný nie je.
O očkovaní musí rozhodnúť lekár,ktorý má dieťa v starostlivosti, pozná rodinnú anamnézu a dieťatko a na základe vyšetrenia, znalosti všetkých faktov, sa rozhodne, či bude očkovať, niekedy si predtým vyžiada neurologické vyšetrenie.
Aj vírusové ochorenia, proti ktorým sa očkuje / konkrétne osýpky/ bývali a aj sú príčinou podobného ochorenia, ktoré postihuje deti vo veku okolo osem rokov aj skôr, ak predtým prekonali osýpky. Takže očkovanie proi takýmto niektorým ochorenia v odstate chráni.
Dobry den pani doktorka,
mam na Vas zopar otazociek ohladom troch tem:
1. zaciname s prvymi prikrmami, mame ukonceny 6ty mesiac a sme plne kojeny. dnes sme mali druhy krat (druhy den) zemiakovy prikrm (len zemiacik rozvareny v troche detskej vody a pomixovany) a maly papal velmi dobre, aj 7 lyziciek, az som ho stopla, bala som sa aby negrckal z toho. Kolko mu mozem takto na zaciatok z kazdej novej zeleninky dat ? mam to nechat na neho, alebo by mal ochutnavat len tak symbolicky - niekolko lyziciek?
2. prosim vedeli by ste mi povedat ako postupovat s prvymi prikrmami - cize kedy zacat s ovocim, dokedy davat len zeleninu, aku zeleninku a odkedy uz aj davat spolu rozne druhy zeleninky, kedy zacat s maskom, a kedy zacat s lepkom? maly pojde od 9teho mesiaca do jasliciek, ake mliecko zvolit? rada by som pokracovala v kojeni, ale vzhladom na pracu to pojde len rano a po navrate z prace okolo 5tej. aky mat optimalny jedalnicek v 9tom mesiaci?
3. otazka tykajuca sa starsieho syna - co vsetko treba preventivne kontrolovat v tretom roku dietata? a ako s predkozkou - treba ju trenovat stahovat trosku pri kupani - po natreti olejcekom?
dakujem, lydia
Al ke doeťa zdravé, nie je dôvod začínmať len zeleninkou, potrebuje hlavne mäso, to je mlieku aj oveľa bližšie a nebýva alergénom. Spočiatku mäsosozeneninový príkrm len mäso, zemiak mrkva, prvých 5 dní podať 5 lyžičiek, ak nemá negatívnu reakciu a spapl by viac, pokojne môžete podávať viac. Spočiatku po príkrme ponúdknite prsník, ale keď už spapá viac nie je treba. Do príkrmu pridávame aj 4 až 5 kvapiek olivového alebo slnenčnicového oleja.
Po zavedení hore uvedeného príkrmu, asi pod dvoch týždňoch môžete pridať do príkrmu lepok buď formou závarky z detskej krupice / nie zápražky, len krupicu ktorú sme predtým chvíľu namočili vo vode v príkrme uvaríme/ alebo bezmliečnu obilninovú kašu zamiešame do mäsosozelninového príkrmu. Po asi 10tich dňoch začneme podávať ovocie: len to, ktoré rastie u nás a nemá čevenú dužinu / jablko, hruška, marhuľa, broskyňa, neskôr slivka/. Spočiatku podusené, potom aj surové , nastrúhané na sklenom alebo umelohmotnom strúhadle, nie chuťovo výrazné ovocie. / hlavne nie kyslé/.
Zeleninku postupne pridávame rôzne druhy, keď zardíme niečo nové, počkáme štyri dni na reakciu. Môžete použiť aj komerčne pripravované konzervy pre daný vek.
Po asi 10tich dňoch po ovocí môžeme podávať mliečnu kašu: z umelého mlieka a obilniny dostať buď mliečne , ktoré sa rozrábajú s vodu/ ale tie mávajú príchute, pozor na alergiu/ alebo bezmliečnu kašu zamiešanú do bábätkovského mlieka, formuly. Od ôsmeho mesiaca dvakrát týždenne do mäsosozelninového príkrmu polovicu uvareného žĺtka / nevynechávame mäso/ a od deviateho mesiaca biley, jogurt s probiotickou flrou alebo jogurty od nestlé, hami, hipp a podobne / do roka nie termix, pribináčik, tvaroh/. Od desiateho mesiaca môže do obedného prkrmu dať šošovicu, červenú, lúpanú.
V treťom roku je preventívna prehliadka, jej súčasťou nie je očkovanie, dieťa sa váži, meria, zhodnotí sa psychomotorický vývoj a samozrejme sa skontroluje genitál. Predkožku budet riešiť podľa rady lekára. Pri kúpaní ju môžete pomaly otvárať.
Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: