Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
11,427 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Z dovodu cerpania DOVOLENKY
je poradna UZANKNUTA

 • sedenie

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deŇ.Mohla by som vás poprosiŤ o radu?Naša dcérka má 5 mesiacov.Nekojím od 2 mesiacov.Pred týždnom sme jej dali ocutnať prvú lyžičku varenej mrkvy.Najskôr ju napínalo,tak som pridala trošku zarobeného Nutrilonu,ale nepomohlo.Je to otázka času kedy si dieťa zvykne?Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Bezmliečne príkrmy zavádzame po dovršení piateho mesiaca ale je to , ako všetko individuálne. Ak to neakceptuje, počkajte týždeń a začnite znova. nevidím dôvod, nedať jej hneď od začiatku mäsovozeleninový príkrm, nie len mrkvu. V každom prípade potrebuje začať s bezmliečnym príkrmom po dovršení šiesteho mesiaca. To, že príkrm spočiatku nespapá neznmená, že jej nechutí, ale že ho nevie z lyžičky prehltnúť, musí sa to postupne naučiť, trpezlivo jej ho ponúkajte.

Podobné otázky

 • Prikrmovanie a sedenie

  , Autor: domcuriena

  Dobrý deň moja dcérka (4mesiace) chce strasne sedieť, pyta sa len do sedu... Neviem či to nie je moc skoro... Aj paoať príkrm začala v 3 a pol mesiaci, tiež mi vraveli že moc skoro... Chcem sa opýtať čo jej môžem dávať :) je na umelom mlieku

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Sedieť v tomto veku vôbec nesmie!!!! Žiadne ukladanie do sedu, hovoríme tomu pasívny sed a je to veľmi nebezpečné pre správny psychomotorický vývin dieťatka a pre jeho ďalšie zdravie, hlavne vývin a zdravie chrbtice!!!!!!
  Bezmliečne príkrmy má dieťa dostávať najskôr po dovŕšení štvrtého mesiaca, ideálne ja zavádzam príkrmy bez mlieka až po piatom mesiaci.
  Takže základom jej stravy je stále umelé mlieko, postupne zavediete po štvrtom alebo piatom mesiaci zeleninu, mäso, lepok / obilninovú kašu pridáte najprv v malom množstve do mäsovozeleninového príkrmu potom budete podávať vo forme mliečnej kaše, samozrejme z umelého mlieka alebo mliečnej kaše vhodnej pre daný vek. Po šiestom mesiaci veku zavediete ovocie, len to, ktoré rastie u nás a nemá červenú dužinu, respektíve nie je červené. Po ôsom mesiaci môžete odať žĺtok, cca pol žĺtka jeden až dvakrát týždenne, po deviatom mesiaci jogurt- len biely jogurt s probiotickou flórou. Po desiatom mesiaci aj celé vajce a červenú šošovicu. Do roka deťom nesolíme!!!!

 • obvod hlavicky

  , Autor: bernadet

  Dobry den, pani doktorka,
  chcela by som sa opytat: moj osemmesacny syn m aobvod hlavicky 42,5 cm (merala to tento tyzden pani doktorka, ale nevyjadrila sa k tomu). Je to vporiadku? Bojim sa, ci nema prilis malu hlavicku. Narodil sa presne na ocakavany datum porodu s normalnymi rozmermi (52 cm, 3800kg). Podla tabuliek, ktore som videla sa mi zda jeho obvod podpriemerny. Este by som poprosila jednu vec: je vporiadku, ze este nevie sediet? Sam si nesadne ale aj ked ho dame do sedu my, kymaca sa a neudrzi sa. (Na styri sa vsak uz stavia a snazi sa o posun vpred). Vopred dakujem za odpoved.
  Daniela

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Dieťa začne stabilne sedieť aj sa posadí, až keď začne liezť a bude to robiť samo. Takže to ako popisujete jeho "sedenie" nie je žiaden problém.
  Obvod hlavičky je síce menší ako je priemer v tomto veku. Je však potrebné zhodnotiť veľkosť veľkej fontanely, či správne podávate vitamín D a samozrejme zhodnotiť psychomotorický vývoj. Veľkú rolu zohráva aj dedičnosť, či vo vašej alebo manželovej rodine nie sú jedinci s menšou hlavou.

 • Sedenie a pavúk

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, podľa súčasných trendov má bábätko sedieť, až keď si samé sadne. Naša čerstvo 4-mesačná dcéra sa však vkuse ťahá do sedu, ležať už takmer vôbec nechce, aj hrať iba v polohe sedu na rukách. Keď jej dáme prsty, sama sa vytiahne do sedu a vtedy je najšťastnejšia. Je ozaj také nebezpečné podporovať ju v tom?? Od ktorého mesiaca odporúčate pavúka? Lebo ona by aj chodiť chcela, keby vládala. Keď ju držíme vzpriamene, nohy má vystreté jak klinec a žiari šťastím. Ležať je už nuda, len ja sa bojím, keď všade čítam a počujem, že skoré sedenie a chodenie môžu poškodiť chrbticu. Ďakujem za odpovede.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Skoré sedenie a chodenie naozaj zásadne poškodia chrbticu a neprejaví sa to hneď ale zväčša až v dospelom veku. Na pavúka, chodítko úplne zabudnite, nie je to vôbec vohdná pomôcka pre dieťa. Dieťa nie je potrebné podporovať vo vzpriamovaní ani učiť chodiť. *Prirodzeným vývojom k tomu dospeje. To, že sa zaprie do nožičiek je normálne, ale nie je potrebné ju v tom podporovať, kým sa nepostaví sama. Podobne je to so sedením, pritihanut ť ju do sedu, nechať ju sedieť opretú o vás je normálne, ale nie je potrebnú ju posadzovať do rôznych sedačiek ani obkladať vankúšmi. Dieťa vydrží všeličo , aj celý deň v pavúku, dokonca sa mu tam bude páčiť ale nie je to vhodné pre jeho správny vývoj !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • sedenie

  , Autor: lubov

  Dobrý deň, chcem sa opýtať kedy môže babetko sediet? čo chvíla budeme mat 5 mesiacov a dokazeme sa už dvihnut do sedu samozrejme za pomoci , ale snaží sa dvihat už aj sama. Od kedy sa dieta može podopierať zahlavkami, aby sa nevykyvovalo pri sede? Je to vobec dobré, aby takto sedelo? Nezničí si chrbticu? Kedy budeme vediet, že už može sedieť opreta? Dakujem.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Dieťa má sedieť vtedy, kedy sa samo posadíl čo býva okolo ôsmeho mesiaca, kedy už lezie. Niektoré deti to urbia neskôr, ale to nevadí.
  Určite nie je vhodné dieťa posadzovať v tomto veku a už vôbec nie obložené vankúšmi. Okolo šiesteho mesiaca, kedy papá príkrmy môže krátku dobu, kým papá sedieť v detskej stoličke alebo matke na rukách,

 • modrinka nad zadočkom

  , Autor: eliz

  Dobrý deň pani doktorka. máme 8 týždňového synčeka,ktorému som nad tesne zadočkom zbadala akoby modrinku sfarbenú do fialova ,ale nie je až taká tmavo fialová ako bežná modrina u mňa napríklad. môže to mať od dlhého sedenia v autosedačke? v nedeľu sme boli autom na výlete a sedel v nej 3 hodiny,večer som si modrinku všimla,no dnes je stále rovnaká,nemizne. ak sa jej pri masírovaní dotknem,synček nijako nereaguje. je to niečo vážne,s čím by sme mali navštíviť lekára? dakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Takáto modrinka môže byť niečo ako materské znamienko, vyskytuje sa u určitej skupiny ľudí. Tento znak nikdy nezmizne.
  Sedenie tri hodiny v autosedačke je pre takto staré dieťa naozaj veľmi dlho, mali by ste sa tomu vyhýbať, ale modrinku z toho nemá.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: