Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
19,164 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
  • Pityriasis Rosea

    , Autor: moni.ka12345

    Dobrý deň pán doktor, som aktuálne v 33. týždni tehotenstva a dnes som si objavila červenú škvrnu na bruchu - zo skúseností z minulosti, kedy sa mi na koži už takéto niečo vyhodilo, som si na 90% istá, že ide o pityriasis rosea (pleseň) - aktuálne o veľkosti zhruba 1 cm. Znepokojilo ma to a neviem sa dopátrať, či je to v tehotenstve nebezpečné a ani či na to existuje nejaký vhodný krém počas tehotenstva, hlavne keď je to na bruchu. Poradňu u mojej pani gyn. mám až budúci týždeň. Vopred ďakujem.

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, pityriasis rosea je obzvlášť nebezpečná v skorom štádiu tehotenstva, kedy môže dôjsť k potratu, či poruchám vývoja plodu. V neskorom tehotenstve nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo pre plod a celkovo pre tehotenstvo. Toto je však otázka pre dermatológa, ktorý na základe lokálneho nálezu stanoví, či potvrdí diagnózu a určí ďalší postup, prípadne nasadí potrebnú liečbu. Lokálne antimykotiká však nemajú na tehotenstvo negatívny vplyv.