Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
18,771 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Prvý týždeň tehotenstva

  , Autor: Mima111211

  Som v prvom týždni tehotenstva nebýva mi nevoľno ako pri prvom dieťati len mám časté bolesti v podbrušku týždeň a jeden deň mi mešká menštruácia a mám aj bolesti v prsníkoch je to v tehotenstve normálne

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, celkom nerozumiem, odkiaľ viete, že ste v prvom týždni tehotenstva, keďže sa v tomto týždni tehotenstvo potvrdiť nedá. Tehotenský test má zmysel realizovať najskôr na 14. deň meškajúcej menštruácie. Odsledujte si to.

Podobné otázky

 • Sauna

  , Autor: jeny1983

  Dobrý deň.
  Chcem Vás poprosiť o Váš názor na saunovanie počas tehotenstva. Som v 16 týždni tehotenstva. Včera som bola na kontrole a všetko je v poriadku, nemám žiadne problémy. Pred tehotenstvom som do sauny chodila pravidelne ešte v prvý týždeň tehotenstva sme boli s manželom na pobyte, kde som v saune strávila 2 dni. Moja lekárka je zásadne proti pričom argumentuje prehrievaním organizmu. Na základe odborných článkov ktoré som prečítala tak v saune dochádza k zvýšeniu teploty len o 1 stupeň aj to krátkodobo pričom pre dieťa je nebezpečná teplota nad 40 stupňov. Nemám ani cukrovku ani problémy s krvným tlakom, pri ktorých sa sauna neodporúča. Mám sedavé zamestnanie a mierne problémy s krčnou chrbticou pri ktorých mi sauna robila dobre. Veľmi mi to chýba.
  V žiadnom prípade nechcem ohroziť dieťatko ale čo som sa dočítala tak v tehotenstve je sauna dobrá na zadržiavanie vody aj na celkovú očistu organizmu.
  Môžete mi povedať Váš názor na saunovanie?
  Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň,
  názory na saunovanie sa veľmi líšia a naozaj sa stretnete s absolútne protichodnými názormi. Neexistuje relevantná klinická štúdia ohľadne saunovania počas gravidity, preto sa väčšina lekárov prikláňa k názoru, čo nie je overené tak sa tomu radšej treba vyhnúť. Osobne si myslím, ak ste na saunu zvyknutá a dlhodobo ste sa saunovaniu venovali, nemali ste v saune žiadne problémy, ani kolapsové stavy a teda teplo dobre tolerujete nepredpokladám, že by sauna dieťatku ublížila. Avšak neodporúčam ženám, ktoré saunu pred tehotenstvom netolerovali, taktiež neodporúčam v prvom trimestri.