Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
18,788 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Menzes

  , Autor: Bozena833

  Dobrý deň môžem sa spýtať, vyšli mi dva pozitivne testy , mešká mi to 5 dní no dnes má pobolieva pod brucho ako pri ms môžem byť tehotná? Keď začnem krvácať mám to brat tak že som potratila?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, tehotenský test má zmysel realizovať najskôr na 14. deň meškajúcej menštruácie. Ak Vám vyšli dva pozitívne tehotenské testy, s s najväčšou pravdepodobnosťou ste naozaj tehotná. AK dôjde ku špineniu, či zakrvácaniu, nemusí sa jednať o potrat. Špinenie, najčastejšie hnedou krvou, či krvácanie sa môže vyskytovať do 16. týždňa tehotenstva ako dôsledok tvorby cievnych prepojení medzi stenou maternice a choriónom, teda budúcou placentou. Pre jednoznačné potvrdenie alebo vylúčenie tehotenstva navštívte Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • Atb a snaha o bábätko

  , Autor: Anomis 9

  Dobrý večer, chcela by som sa informovať či môžu mať ATB niaky vplyv na počatie. Nakoľko som 2 dni užívala ATB augmentin 1g potom som však zistila že sa jedná o covid na ktory sú tieto ATB zbytočné a po dohode z lekárkou som ATB vysadila a covid zvládla na prírodnej báze so Sinupret akut a vysokou dávkou vitamínu c. Pri ukončení liečby covidu my skončil aj menzes a tak mi momentálne vychádzajú plodné dni. No a tak sa konečne dostávam k otázke či môžme v pokoji a bez obáv pokúšať šťastie. dakujem za vašu odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nejde ani tak o antibiotiká, ako o celkovo zníženú imunitu vplyvom ochorenia. Rozhodnutie je na Vás, ale ak Vám to neponáhľa, počkal by som so snažením a nechal to na ďalší cyklus. Dovtedy sa plne zregenerujete a organizmus bude zdravší a pripravenejší na tehotenstvo. Začať môžete užívať kyselinu listovú v dávke 400ug denne, prípadne komplex vitamínov pre tehotné, ktoré už kyselinu listovú obsahujú.

 • Tehotenstvo

  , Autor: Lucinka1411

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, v pondelok mi skončil menzes a dnes sme mali s manželom chránený styk s kondómom, ale ten praskol. Podľa aplikácie mi začína plodné obdobie zajtra. Je možné že budem tehotná? Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, áno, za týchto okolností sa tehotenstvo vylúčiť jednoznačne nedá. Vhodné je v prípade nechceného tehotenstva zvážiť užitie tabletky núdzovej antikoncepcie oddiaľujúcej ovuláciu.

 • Vyššia NT hodnota

  , Autor: Sahulka

  Dobrý deň pán doktor,
  dnes som bola na USG a pán doktor zmeral hodnotu NT 4,14 mm. Povedal mi, že je hraničná, že mám prísť o 2 týždne na kontrolné USG. Aktuálne som 10+3 podľa menzesu, 10+5 podľa veľkosti plodu. Prítomná bola akcia srdiečka aj pohyby. Prosím vás je možné, že by sa tekutina vstrebala a hodnota sa znížila? Máme doma 1 zdravé dievčatko a druhé tehotenstvo skončilo MA v januári 2023 v 7. tt.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, spomínaný postup je pomerne častý. Neznepokojujte sa, hodnota NT nie je u Vás až tak dramatická. Hranicu predstavuje hodnota 3,5 mm. Je logické, že hodnoty namerané z rozostupom jedného až dvoch týždňov musia byť odlišné, plod sa vyvíja. Treba tiež povedať, že aj keby robili USG dvaja lekári v jeden deň za sebou, výjdu im mierne odlišné hodnoty. Hovoríme tu o cca pol milimetri. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.

 • Bolest

  , Autor: Patiik

  Dobrý deň , dňa 18.5 ma dcéra buchla hlavou tak nie do stredu ani veľmi nie do boli do brucha . Potom som mala fyzickynagicny víkend s dcerou . A dnes cítim keď si prejdem tam kde ma asi buchla tak na dotyk jemne boli aj ma tam niečo zvnútra akoby ťahá že keď sa prejdem tak to ústupu. Cítila som tam aj dosť kopance od dieťaťa . Môže to byt tým alebo je niečo vážne? Ak pohyby cítim . A na kontrolu ku gyn mám ísť 25.5 . Nechcem chodiť pre somariny na pohotovosť . A plus od dnes ma pobolieva jemne brucho ako keby som mala dostať menzes

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nemusí sa jednať o nič závažné, ale takto, bez vyšetrenia, sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť.Odsledujte si to. Pri pretrvávaní ťažkostí, ako aj v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa, keď si to bude stav vyžadovať, aj skôr, ako ste objednaná.

 • Bolest

  , Autor: Janik81

  Dobrý deň , som 28+4 a chcem sa opýtať čo môže byt ak ma na ľavej strane pri pupku akoby niečo ťahalo pri chôdzi je to také nepríjemne . Môže to byt babetko? A ak ma pobolieva brucho ako ma menzes?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, príčin pobolievania môže byť naozaj viacero. Môže sa jednať o tlak plodu na stenu maternice, prípadne o pociťovanie zväčšovania maternice naťahovaním väzov závesného aparátu maternice. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Nemusí sa jednať o nič vážne. Odsledujte si to. Pri pretrvávaní ťažkostí alebo v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.