• Akútna vaginitida

    , Autor: Michaelita

    Dobrý deň pán doktor,
    Písala som Vám nedávno ohľadom vplyvu liekov na tehotenstvo. Zistila som, že išlo o ampicilin injekčné liekovky, z ktorých boli čapíky vyrobené. Zostali mi ešte 2 čapíky a keďže som zistila, že som tehotná, neviem či ich dobrat.
    Vopred ďakujem za odpoveď.

    Pôvodná správa:
    Chcem sa spýtať, mala som predpísané lieky proti streptokokovi po pozitívnej kultivacii, žiaľ názov neviem, pretože boli to čapíky, ktoré sa vyrábali v lekárni deň po vystavení receptu (Individ. vyrábany liečivý prípravok). Zistila som, že v čase ich použitia som bola už tehotná. Mohlo to nejako uškodiť plodu?

    Dobrý deň, ampicilin sa v tehotenstve môže v nevyhnutnom prípade užívať. Niektoré antibiotiká sa v tehotenstve môžu užívať, aj keď krátkodobo a lokálne. Zvyšné čapíky si už neaplikujte. Je potrebné tehotenstvo potvrdiť na USG, následne po potvrdení vitálneho vnútromaternicového tehotenstva sa založí tehotenský preukaz, urobia sa vstupné odbery. Odporúčam potom realizovať PTS (prvotrimestrálny screening) v 11.- 14. týždni tehotenstva. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.