Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
17,268 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Termín

  , Autor: Mia1826

  Dobrý deň prajem pán doktor
  Som aktuálne 33tt+5 a moja lekárka ma dala na kontrolu k nej aj na pasy až 2.9 to už budem 37tt+4
  Termín pôrodu mám 17.9
  Nerobila mi výter ešte ani na streptokoka
  Do nemocnice potom kedy pôjdem
  Vôbec tomu nerozumiem som prvorodička

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, celkom tomu nerozumiem ani ja. Podľa našej schémy by ste kontrolu mali mať o týžden až dedať dní, kedy by sa realizoval aj výter z pošvy. Následne by ste mali na ďalší týždeň zapísané výsledky a od ukončeného 36. týždňa tehotenstva (36+1 tg a vyššie) by ste sa už hlásili v zdravotníckom zariadení, kde plánujete rodiť. Pri nejasnotiach je vhodné pýtať sa priamo Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • Tehotenstvo

  , Autor: Patiik

  Dobrý deň , chcem sa opýtať dokedy je najvyššia sanca že babetku v bruchu prestane byt srdiečko? Dá sa to sj po 12 týždni ? Z akých dôvodov? A kedy by ss ti už stať nemalo? Pýtam sa lebo trochu sa obavám termín pôrodu mám 10.08 a ešte necítim zisdne pohyby. Na poradni som bola už 2x . Zaaciatkom a koncom januára kde srdiečko bilo pravidelne . Avšak pri poslednej kontrole mi povedala že mám krvnú zrazeninu ktorá sa buď vstrebe alebo vyjde von . Preto sa bojim. Som sledovaná na hematologii pichat si clexane 0,4. Štítna žľaza a z predchádzajúceho tehotenstva toxoplazmoza (kde dr na infekčnom uzavrela že v tomto tehu ss nemusím báť)

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, zastavenie vývinu zárodku je najčastejšie do 10. týždňa tehotenstva. Stať sa to však môže aj vo vyššom štádiu tehotenstva. Príčin môže byť viacero. Čo sa týka cítenia pohybov, v 17. týždni tehotenstva, pohyby plodu cítiť ešte nebudete, je to priskoro. Keď budete v 25. týždni tehotenstva, je predpoklad, že už nejaké pohyby plodu cítiť budete môcť. Možno ani nebudete vedieť, že cítite pohyby plodu, môže to byť žblnkanie v podbrušku. Ak je navyše placenta na prednej stene, môže to do istej miery ovplyvňovať pociťovanie pohybov plodu a môžete ich začať cítiť ešte neskôr. Ak boli všetky vyšetrenia v poriadku, nemusíte sa obávať. Pri nejasnostiach alebo ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Je pôrod blízko?

  , Autor: Michi2930

  Dobrý deň pán doktor. Dnes som absolvovala prvú poradňu v pôrodnici, kde budem rodiť. Som 35+5tt, nález po usg podľa veľkosti bábätka 37+3tt.
  Hrdlo centrované, dĺžky 1,5 CM, vonk.bránka pre prst, vnút.uzavretá, DS distendovaný hlavičkou plodu.
  Denne mávam občasné tonizácie.
  Magnézium beriem už cca od 24 tt, 3krát denne, plus som užívala utrogestan a carsaxu.
  Magnézium mám postupne do týždňa vysadiť.
  Moja otázka teda znie, či môžem očakávať pôrod skôr ako mám termín v polke marca, alebo byť kľudná, že to dovtedy dám. Prvý pôrod som mala predčasný, tak preto takéto obavy. Budem veľmi vďačná za Vašu odpoveď.
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, aj keď nález na pôrodných, ani týždeň tehotenstva nenasvedčuje tomu, že by ste mali rodiť, pôrodnica je nevyspytateľná, preto Vám nikto dopredu nepovie, kedy budete rodiť. Na druhorodičku máte primeraný nález. Po ukončenom 36. týždni tehotenstva sa už nejedná o predčasný pôrod. Carsaxu už máte mať vysadenú a prípadne nahradenú nízkomolekularnym heparínom. Tvrdnutie bruška, najmä vo večerných hodinách, je už v tomto týždni pomerne časté. Odsledujte si to. Magnézium znižujete postupne po jednej tabletke. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov zdravotníckeho zariadenia, kde plánujete rodiť.

 • Bolesti v krížoch

  , Autor: JePaTa

  Dobrý večer pán doktor,
  mávam posledné dva dni bolesti, ktoré vyrážajú z drieku az ku análnemu otvoru, a nasledne do celých nôh, až po chodidlá. Sem tam aj také menšie bolesti v podbrušku, ale je to skôr len taká slabosť /pobolievanie.
  Som v 33tt
  Pohyby cítim počas dňa keď si sadnem ale nie tak intenzívne, od rána do večera, skôr v takých fázach.
  Termín ku lekárovi mám v stredu, a viem že mi neviete povedať na diaľku, čo mi je, len sa chcem informovať, či je to v tomto štádiu bežné keď párkrát cítim pohyby, či je normálna táto bolesť v krížoch až po chodidlá, alebo to nie je normálne a mám ísť k lekárovi hneď.
  Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, pobolievanie krížov je so zväčšovaním sa maternice spôsobené zmenou zakrivenia chrbtice, čo sa v tehotenstve vyskytuje, hlavne vo vyššom štádiu tehotenstva, bežne. Predpokladám, že sa u Vás vyskytuje problém s chrbticou, ktorý ste však nemuseli mimo tehotenstva pri normálnom fungovaní pociťovať. Môže sa jednať o neurologický problém. Ako ste správne spomenuli, takto sa Vám naozaj neviem bližšie objektívne vyjadriť. Určite však odporúčam neurologické, prípadne aj ortopedické vyšetrenie. Čo sa týka cítenia pohybov plodu, v III. trimestri má plod v maternici menej miesta, ako v II. trimestri, takže aj intenzita pohybov plodu sa mení. Odsledujte si to.

 • Termin

  , Autor: Hanka46

  Dobrý deň,
  Je možné aby lekár na ultrazvuku nevidel že dieťa je staršie? Moja posledná menstruacia trvala len 3 dni Dr. Mi vypočítal ze som v 20 týždni od poslednej menštruácie ale mohla som byt tehotná už aj pred tou 3 dňovou menštruáciou. Vždy som mala menštruáciu 7-8 dni tak ma zaujíma či nemôžem mať zle vypočítaný termín.
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, termín pôrodu sa štandardne stanovuje podľa dvoch termínov. Podľa poslednej menštruácie, za predpokladu, že bola pravidelná a podľa prvotrimestrálneho USG vyšetrenia v 12. týždni tehotenstva. Ak bol u Vás neskorý záchyt tehotenstva a navyše menštruačný cyklus nebol pravidelný, najobjektívnejšie je stanoviť termín pôrodu podľa veľkosti plodu. Nepoznám žiadne bližšie informácie, ani okolnosti, takže sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.

 • Veľkosť plodu

  , Autor: Cakambabatko

  Dobrý deň, práve som prišla od doktora a až teraz som si všimla, že v správe je napísané EFW: 1479g, USGA: 30+4gt.
  No ďalej je napísané USG: 29+1tt (takto by to malo byt, cele tehotenstvo takto vychádza) a teraz som ostala v pomykove, prečo sú tam dva rozdielne údaje, neviem, čím sa teraz riadiť. Keby som si to všimla hneď vtedy, opýtala som sa ale to čakanie na ďalšiu poradňu, bude mi to vŕtať hlavou.. ďakujem za odpoved :)

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, aj napriek odhadovanej hmotnosti plodu a k tomu prepočítanému kompozitnému veku plodu sa termín pôrodu nemení. Ten sa stanoví na začiatku tehotenstva podľa poslednej menštruácie a podľa PTS (prvotrimestrálneho screeningu). Podľa opisovaných výsledkov USG vyšetrenia je plod o týždeň väčší, čo však neznamená automaticky patológiu. Ak nemáte cukrovku, či už tehotenskú alebo I. typu, stačia pravidelné kontroly. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa, ktorého kontaktujte v prípade ťažkostí alebo nejasností.