Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
15,638 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
  • Skutočný týždeň tehotenstva

    , Autor: Katarína_24

    Dobrý deň, pán doktor. Podľa dátumu poslednej menštruácie 17.1. by som mala byť v 20tt tehotenstva. Ultrazvuk však ukázal, že som v 18tt + 6d. Podobne to dopadlo aj počas ultrazvuku pri šijovom prejasnení, vraj dieťatko je o vyše týždeň "mladšie" ako tvrdí tehotenská kalkulačka. Môžete mi, prosím, vysvetliť, ako je to možné? Pýtala som sa na to všetkých troch zainteresovaných pánov doktorov, ale všetci to elegantne zahovorili, akoby to, pri všetkej úcte, nevedeli. :D Srdečná vďaka, K.S.

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

    Dobrý deň, existuje jednoduché vysvetlenie. Mali ste alebo nepravidelný menštruačný cyklus, alebo posunutú ovuláciu. Jedná sa o pomerne častý prípad. 20. týždeň tehotenstva začína 19+1 a končí 20+0. Dnes ste podľa PM 20+3 (termín pôrodu 24.10.2022) a podľa USG 18+6 (termín pôrodu 03.11.2022), takže rozdiel termínov máte 10 dní. Za daných okolností je presnejší termín pôrodu podľa USG, 03.11.2022, podľa ktorého sa bude datovať tehotenstvo. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.