Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,910 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Magnezium

  , Autor: NatalAnet

  Prosím vás, doktor mi odporučil proti tvrdnutiu brucha 5xdenne mg laktikum.. Ten som dom a rýchlo nemala, na obrázku som našla ze je to 500mg..taks osm si dala 3x400mg sypane magnézium príchuť mango od vitaru...cim som s teda predavkovala ako som zistila.. Dúfam že sa nič nemôže stať bábätku. Som v 21tt. Ďakujem za radu co robiť

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, štandardne sa odporúča užívať pri tvrdnutí magnézium v dávke 2 - 3 tabletky denne. Spomínaným užitím magnézia ste plodu neublížili. S magnéziom v tehotenstve to však netreba preháňať. Pri nejasnostiach alebo ťažkostiach sa nebojte pýtať Vášho obvodného gynekológa, ktorý pozná všetky výsledky vyšetrení, nálezy, ako aj okolnosti a najobjektívnejšie sa V8m vie vyjadriť.

Podobné otázky

 • Svrbenie v pošve po pohlavnom styku

  , Autor: JePaTa

  Dobrý večer
  Mám problém, po rizikovom tehotenstve a zákazanom pohl.styky, ktorý trval 15 týždňov nám bol nakoniec opatrný pohlavný styk dovolený.
  Nastal ale taký problém, že partner do mňa nevedel vniknúť, bola som úplne stiahnutá, a po pár pokusoch sa u mňa vyskytlo cca 15 minútové svrbenie v pošve. Rýchlo som sa osprchovala vlažnou vodou a prešlo to, ale trápi ma to, nakoľko každý v mojom okolí, kto je v takomto stave tvrdí, že pohlavný styk im nerobí žiadny problém.
  Na prehliadkach mám moč vždy v poriadku.
  Beriem 3 krát denne magnezium (magnerot) olus na obed k jednému magnerotu aj magnosol.
  Takto mi to gynekológ predpísal.
  Nemohli sme týmto ublížiť dieťatku? Ďakujem vopred za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nasilu pohlavný styk nepraktizujte. Ak boli výsledky všetkých vyšetrení v poriadku, nemusíte sa obávať. Nevidím dôvod, prečo by ste plodu ublížili. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Skrátený kŕčok

  , Autor: Lenka1994

  Dobrý deň, som 16tt6den a včera som bola prepustená z nemocnice, kde som bola hospitalizovaná kvôli silným menštruačným bolestiam a bolestiam v krížoch a podľa lekárov skracujúcemu sa kŕčku. V stredu 7.12. mi moja gynekologička namerala kŕčok ultrazvukom 3.5cm a pri prepúšťaní primár 2.5cm palpačne. Kŕčok je tuhý a uzavretý mám nasadenú liečbu 200mg prostenalle ráno a večer plus magnézium a kľudový režim. V prvom tehotenstve som mala rovnaké ťažkosti ale až od 28tt myslíte, že mi hrozí potrat alebo predčasný pôrod s takýmto nálezom? Plus v odporúčaní od primára mám uvedené: emisia čo to znamená?
  Lekári sa vyjadrili, že sa mám hlavne šetriť asi ma nechceli strašiť ale ja by som rada vedieť na čom som, keďže mám doma ešte 14mesačného syna tak sa úplne oddychovať nedá. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, podľa opisu máte nález na krčku primeraný, nemusíte sa obávať. Určite odporúčam neporovnávať tehotenstvá. Emisia v tomto zmysle znamená prepustenie z nemocnice. Dodržujte kľudový režim a pokračujte v nasadenej liečbe podľa odporúčaní lekárov. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Vitamíny

  , Autor: NBi

  Dobrý deň, je pravda, že sa z väčšieho množstva vitamínov rodia väčšie bábätká? Som v 32tt a pravidelne beriem každý deň -Euthyrox 25, magne B6 2 tablety denne, femibion 2, rozpustné calcium a Dopegyt 2x denne. Všetko mám odporúčané od lekárov. Mám pokračovať v užívaní všetkého do konca tehotenstva? Nechcem to preháňať, hlavne aby malo dieťatko čo potrebuje a neškodilo mu to. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nie je to celkom pravda. Veľkosť plodu je za normálnych okolností daná geneticky. Na veľkosť plodu však môže mať vplyv dekompenzovaná cukrovka, ale väčší novorodenci sa zvyknú rodiť aj pri prenášaní po temíne pôrodu, kedy plod najviac rastie. Užívajte lieky podľa odporúčaní. Magnezium užívajte do 36. týždňa, dôvod na užívanie kalcia tiež nevidím. Užívate tehotenské vitamíny Femibion, ktoré už majú v sebe obsiahnuté množstvo vitamínov, takže je zbytočné dvojité užívanie vitamínov.

 • Skrátený krčok

  , Autor: Lienocka2405

  Dobrý deň pán doktor. Chcem sa spýtať či je možné keď dvaja rôzny lekári robia cervikometriu na dvoch odlišných sonách. Či môže byt rozdiel v meraní? Minulý týždeň mi doktorka namerala krčok 3,9 cm plus funneling v tvare V. Poslala ma na rizikovú ambulanciu+ nasadila liečbu magnezium, kludovy režim a progestenalle 2 tabletky denne do posvy. Dnes po 6 dňoch liečby mi iná doktorka na inom sone namerala krčok 3.1 cm bez funnelingu. Nejde mi do hlavy že by sa mi skrátil až o toľko v priebehu 6 dní. Nakoľko v 11 týždni mi doktorka robila cervikometriu tá bola 5 cm, a bez opatrení a ležania a liekov sa mi skrátil na 3.9 cm za 11 týždňov. Čo mi namerala prvá a tá istá lekárka. A že by sa mi skrátil o skoro 1 cm za 6 dní a nevidela ani funneling sa mi nezdá. O týždeň mám kontrolu a až sa mi zase skrátil krčok tak sa bude zvažovať serkláž nakoľko som ešte len 22+1 TG.

  Ďakujem pekne za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, pri meraní DCK a realizácie cervikometrie je veľmi dôležité rozlišovať, čo je krčok maternice a čo už rozvíjajúci sa dolný segment maternice, čo niekedy môže byť aj falošne merané ako krčok maternice. Samozrejme, vplyv na hodnotenie nálezu má aj kvalita USG prístroja. Nález DCK 31 mm bez funnelingu v 23. týždni tehotenstva nie je indikáciou na cerclage. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.

 • Agolutin na konci 6. mesiaca

  , Autor: Lub1a

  Dobrý deň, som v 27. týždni tehotenstva a musela som dnes navštíviť pohotovosť. Už druhý deň ma bolí a výrazne ťahá podbruško, pričom bolesti prechádzajú do boku a v krížoch cítim bolesť podobnú tým menštruačným. Zároveň som mala pocit, že dieťa cítim príliš nízko. Na pohotovosti som narazila na dosť nepríjemný personál, doktorka skonštatovala, že podľa sona je všetko ok, akurát bábätko je moc živé a naťahujú sa svaly a väzy, a preto sa bolesť stupňuje. Pichla mi Agolutin 240, prekvapilo ma to, lebo som si myslela, že je to injekcia, ktorá sa dáva na vyvolanie menštruácie. Chcem sa opýtať, nemôže táto injekcia nejako ublížiť dieťaťu? Je to bezpečné? Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, podanie Agolutinu je v tomto prípade nie úplne štandardné, ale na tehotenstvo to nebude mať negatívny vplyv. Agolutin sa používa aj pri hroziacom potrate, najmä v prípade habituálnych (opakujúcich sa) potratov v anamnéze väčšinou do 16. týždňa tehotenstva, alebo i dlhšie, podľa výsledku priameho či nepriameho sledovania hladiny progesterónu v organizme. Odsledujte si to. Pri tvrdnutí podbruška môžete užívať magnézium v dávke 3x1 tabletka. Pri pretrvávaní ťažkostí alebo v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.