Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,919 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Mäso

  , Autor: Naty2510

  Dobrý deň , chcem sa spýtať som v 18tyzdni tehotenstva , zatiaľ všetky výsledky dobre vďaka bohu , na kontroly chodím pravidelne .
  Včera som varila a krajala som surové kuracie maso , o pár hodín keď som si krajala pomaranč aby som si ho vyšťavila a vypila s vodou som si neuvedomila že s tým istým nožíkom som pred pár hodinami krajala to surové kuracie maso . Vodu v pohári som si premiešala tým istým nožikom a vypila som trosku a potom po uvedomeni som to celé vyliala a nedopila
  Myslite že je tam nejaké riziko prenosu nejakej baktérie ? Ďakujem za odpoved vopred .

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, podľa mňa sa nemusíte obávať. Baktérie sa normálne nachádzajú všade, na koži, na kuchynskej linke, na nožíku, ... Organizmus by si s tým mal vedieť poradiť. Špeciálnej nákazy ohrozujúcej tehotenstvo by som sa nebál.

Podobné otázky

 • Tehotenstvo

  , Autor: Patiik

  Dobrý deň kramy som mala dostať 5.12 ktoré neprišli , snažili sme sa o dieta tak SIM si urobila test včera (6.12)vysiel pozitívny a dnes (7.12)keď SIM sa zobudila tiež vysiel pozit. Objednala ma až na 2.1 na vstupné testy , idem na vyšetrenie na štítnu žľazu a hematologiu , takto som chodila aj pri dcérke . Pri Dcere mi bola zistená toxoplazmoza chodila som na infekčné , brala antb , bola na veľkom ultrazvuku a dcéra je zdravá vraj a iba protilátky,. Pondelok som ochutnala surové maso či je dobre dochutené a utorok mi vysiel pozit test. Myslite že mám niekde ísť? Alebo keď by SIM mala toxoplazmozu zas tak to nevadí az tak lebo mám v tele protilátky kvôli tomu že som už raz mala ?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, tehotenský test má zmysel realizovať najskôr na 14. deň meškajúcej menštruácie. Skôr realizovaný tehotenský test môže byť aj falošne pozitívny, prípadne sa ešte môže všeličo udiať. Prekonaná toxoplazmóza znamená doživotné protilátky, takže si myslím, že sa nemusíte obávať, aj keby v spomínanom minimálnom množstve ochutnávaného mäsa bola prítomná toxoplazma.

 • Toxoplazma

  , Autor: Luna22

  Dobrý deň, môžem sa opýtať ak som mala negatívne výsledky krvné na infekčné ochorenia počas prvého trimestra, usg, morfologické vyšetrenie dieťaťa je v poriadku a ide tak ako má ísť tak či by malo byť nejaké riziko,že či náhodou som neprekonala toxoplazmu. V druhom trimestri, asi tak v 17 tt som jedla Burger kde zrejme nebol stred mäsa úplne spracované, mäso bolo hovädzie, samozrejmé som si to všimla až po konzumácii . Nemala som žiadne ťažkosti ako prejavy chrípky, tráviace ale teraz keď ma postrehlo prechladnutie pred minulý týždeň,už som zdravá,tak uvažujem nad tým.
  Teraz som v 31 ukončenie týždňa. Na poslednom morfologickom ( v 30tt) neboli žiadne abnormality a doteraz aj kontrola prebiehala, že je všetko v poriadku.
  Môžem sa opýtať ešte v 32 tt sa aké krvné testy vykonávajú? Len na rh Faktor, syfilis, chlamýdie, krvný obraz? Ďakujem .

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, štandardne sa v III. trimestri nerealizujú testy na pohlavne prenosné ochorenia. To sa realizuje na začiatku tehotenstva vrámci vstupných vyšetrení. Počas tehotenstva sa sleduje hladina IgG a IgM Rubeoly a Toxoplazmózy. Okrem toho sa sleduje krvný obraz a protilátky krvnej skupiny. Ak boli výsledky všetkých vyšetrení v poriadku, nemusíte sa obávať.

 • Nedopeceny pstruh dúhový

  , Autor: Mamicka10

  Dobrý deň pán doktor,
  Som v 22tt. Boli sme na večeri v reštaurácii, dala som si pstruha dúhoveho na masle. Po konzumacii polovice ryby som si všimla, že ryba bola pravdepodobne nie dostatočne upečená. Mäso bolo spravené, ale pri chrbtici som si všimla jemne krvavé fliačiky, ktoré sa mi nezdali byť uvarené. Mäso pod chrbticou som už ďalej nejedla ale mäsko nad chrbticou som zjedla keďže až potom som si tu krv všimla. Hrozí mne alebo bábätku niečo? Odporúčate nejaké vyšetrenie aby som zistila ci som sa niečím nakazila. Vopred ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, osobne si myslím, že Vám ani plodu nič nehrozí. Nemusíte sa zbytočne obávať.

 • Jahňacie kotlety

  , Autor: Baxira

  Dobrý deň,

  som v 28. týždni tehotenstva. Včera som si v reštaurácii objednala jahňacie kotlety a až v priebehu konzumácie som si všimla, že v strede sú menej prepečené a dokonca mierne krvavé. Dala som ich dojesť manželovi, ale je pravdepodobné, že som z tejto časti mäsa tiež niečo zjedla.
  Reštaurácia bola kvalitná, ale mám strach, keďže viem, že v tehotenstve sa treba takému mäsu vyhýbať. Myslíte, že by som mala mať obavy a požiadať môjho lekára o testy na listeriózu a pod.?
  Ďakujem Vám za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, automaticky každé mäso nie je nakazené listeriózou. Je veľmi málo pravdepodobné, že by došlo k infekcii, ak sa nejednalo o nekvalitné mäso alebo povrchne a rýchlo pripravený pokrm. Neodporúča sa konzumovať vyslovene surové mäso. Ak mäso bolo tepelne opracované, hoci aj nie prepečené, navyše, ak ste nezjedli veľké množstvo, nemusíte sa obávať.

 • Konzumácia nedopečeného mäsa

  , Autor: kammmka

  Dobrý deň, včera sme si domov objednali hovädzí burger z reštaurácie avšak po chvíľke jedenia som zistila že mäso je nedopecene.. z masa som odjedla len maly kúsok skraja, zvyšok som vybrala a vyhodila. Reštaurácia garantuje odber hovädzieho masa z lokálnej farmy, teda žiaden “pochybný” zdroj.. mám mat obavy z možného nakazenia listériou/toxoplazmozou a ohrozenia bábätka? Som v 38tt a budúci týždeň 18.12. mám plánovaný pôrod. Ďakujem za Vašu odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, myslím si, že sa nemusíte obávať. Ak by ste jedli surové rizikové potraviny, najmä v začiatkoch tehotenstva, obavy by mohli byť na mieste, takto je riziko minimálne.