Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,413 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Ibalgin

  , Autor: Matuška ❤️

  Dobrý deň , mi že sa užívať Ibalgin pri prvom trimestri ? .. čo nemôžem užívať v tehotenstve ? Za pochopenie dákujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, Ibalgin je kontraindikovaný v treťom trimestri tehotenstva. Počas prvého a druhého trimestra sa liek nemá podávať, pokiaľ to nie je jednoznačne nevyhnutné. V prípade potreby užitia sa majú užívať nízke dávky a liečba má byť čo najkratšia.

Podobné otázky

 • Lieky v tehotenstve

  , Autor: Kajíí

  Dobrý deň, som v 19+2tt a chcem sa opýtať ohľadom liekov v tehotenstve. Mám sakroileitidu pozit HLA B27. Po zistení tehotenstva som lieky vysadila pred tým som brala Movalis a Sulfasalazin. Po vysadení sa mi za mesiac stav zhoršil, preto mi doktorka naordinovala sulfasalazin 1-0-1 a Ibalgin 400mg 1-0-1 alebo p.p. Výsledky sa potom nezlepšili a pridala mi Medrol 4 mg 1-0-0, prosím vás sú tieto lieky bezpečne pre plod ? Bezpečne pre užívanie v tehotenstve ? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, treba si uvedomiť priority. Spomínané preparáty by sa, najmä v I. trimestri, nemali užívať. Ich užívanie v II. a III. trimestri je na zvážení prínosu a rizík. Pri každom preparáte budete mať uvedené, že sa ich užívanie neodporúča počas tehotenstva, pretože nie sú realizované žiadne štúdie na tehotných, ktoré by poukazovali na škodlivosť daných preparátov.

 • Covid v 20 týždni

  , Autor: Zuzana_Kocakova_0118063333

  Dobrý deň,

  práve som prekonala covid, bohužial, nestihla som sa zaočkovať, nakoľko mi bolo odporúčané očkovanie po 20tt z hľadiska vývoja plodu a 2.dávku som mala 6/21.

  Prvé 2 dni som mala priebeh ako silnú chrípku, následne 2dni silný zápal dutín a ukončené kašľom. Klasicky mi boli odporúčané 2 verzie liečiv - podľa gym môžem čokoľvek, podľa všeobecnej veľmi opatrne a vôbec mi nepredpísala ATB. Prežila som s ibalginom a olynthom (len v prípade núdze, čiže s mierou), nakoľko predpokladám, že spánok a dýchanie v tehotenstve sú dôležité :)

  Týždeň po mám už len klasický "alergický soplík", avšak stále mám pozitívny AG test. Máte prosím skúsenosť, čím to môže byť spôsobené? Zníženou imunitou v tehotenstve? Mám akt. nízke protilátky (lym) v KO, môže to byť tým?

  Ďakujem,
  Zuzana

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, zvýšená zahlienenosť po COVIDe je pomerne častá. Ak máte pozitívny Ag test, ste pravdepodobne ešte infekčná, takže u Vás infekcia ešte pravdepodobne prebieha. Priebeh infekcie, ako aj miera infekčnosti, či dĺžka infekcie je u každého človeka individuálna. Samozrejme, imunitný systém má vplyv na priebeh infekcie.

 • Bolesť hlavy

  , Autor: Mia1826

  Dobrý deň pán doktor
  Som v 10 týždni, strašne ma dnes boli hlava neviem nič mi už nepomáha asi od chrbtice. Môžem užiť nejakú tabletku od bolesti? Už som si dávala aj obklady na čelo aj pijem veľa vody.
  Ďakujem za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, môžete užiť Paralen 500mg , kľudne aj dve tabletky každých 6 hodín. alebo Ibalgin 400mg môžete užívať každých 8 hodín. Príležitostne si môžete dať aj No Spu. Skúsiť si môžete dať aj silnejšiu kávu. Dôležité je piť veľa tekutín, 2 - 3 litre tekutín denne.

 • Choroba

  , Autor: Zuzka223

  Dobrý deň chcem sa spitat už 4 dní mám horúčky najvisiu 38,5 a používala som lieky ako sú Ibalgin brufedol coldrex teraflu acilpirin a nakoniec som dostala akútnu hnisavu angínu a doktorka mi nakazalq brat antibiotiká vpnc 750 každých 8 hodín 1 tabletku a jox do hrdla plus probiotiká floraliv a moja otázka znie som v 8 tt a bojím sa že by to mohlo niako bábätku ublížiť ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, penicilínové antibiotiká sa počas tehotenstva užívať môžu. Čo sa týka liekov proti horúčke, užívanie niektorých z vymenovaných sa počas tehotenstva neodporúča. Rovnako tak si dávajte pozor na kombinovanie týchto liekov. Mnohé obsahujú rovnakú účinnú látku, dávajte pozor, aby ste sa nepredávkovali, čo by mohlo mať negatívny vplyv. Odporúčam čítať príbalové letáky. Probiotiká určite odporúčam, najvhodnejšie medzi dávkami antibiotík.

 • Ibalgin v tehotenstve

  , Autor: Alicaaa

  Dobrý deň pán doktor, v desiatom týždni tehotenstva som nerozvazne užila tabletku ibalginu na bolesť hlavy. Chcem sa spýtať ci práve v tomto klucovom prvom trimestri môže takáto tabletka spôsobiť nejaké poškodenie plodu?Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nemyslím si, že jedna tabletka spôsobí poškodenie plodu, nemusíte sa obávať.