Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
17,772 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Problém

  , Autor: Vejka182

  Dobrý deň chcela by som sa informovať o hodnote Dawn syndrómu. Doktorka mi napísala že test vyšiel negatívny a však hodnota je 1:350. Neviem čo to znamená. Mam sa obávať?
  Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, interpretácia závisí od viacerých okolností a faktorov. Hlavnú úlohu zohráva aj vek. Nejedná sa o hodnotu ale o pravdepodobnosť. U žien nás 35 rokov je pravdepodobnosť 1:350 normálna. Ak bol test negatívny, nemusíte sa obávať. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Najvhodnejšie je sa pýtať vyšetrujúcich lekárov, ktorí poznajú všetky bližšie informácie, ako aj úplne výsledky vyšetrení.

Podobné otázky

 • Šanca

  , Autor: Patiik

  Dobrý deň TP mám 10.08.2023 čiže mala by som byt v nejakom 25tt. Problémy zatiaľ žiadne niesu , ale pre svoju zaujímavosť a možno aj pokoj . Od akého týždňa ma šancu babetko reálnu šancu prežiť sk by sa náhodou niečo skomplikovalo. Viem že čím dlhšie v maternici tým lepšie , ale aj tak

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, legislatívne sa za predčasný pôrod považuje pôrod, ktorý prebehne medzi ukončeným 24. (24+0) a 36. (36+0) týždňom tehotenstva, alebo do 259 dní od prvého dňa poslednej menštruácie alebo do 245 dní od oplodnenia a narodí sa pri ňom dieťa s hmotnosťou nižšou ako 2500g. Plod má už všetky orgány vyvinuté v 18. týždni tehotenstva, problém je však najmä s nezrelosťou pľúc, chýbaním tzv. surfaktantu. Popôrodná adaptácia je však veľmi individuálna u každého novorodenca. Niekedy sa lepšie adaptuje predčasne narodené dieťa v 34. týždni tehotenstva, ako prenosené dieťa nad 4000g. Ak prebieha Vaše tehotenstvo bez komplikácií a výsledky všetkých vyšetrení sú v poriadku, netrápte sa zbytočne nad tým.

 • Tehotenstvo problém s konečníkom

  , Autor: Vierka

  Dobrý deň, som v 17 týždni tehotenstva a z ničoho nič mi začalo brnenie, cukanie v konečníku. Trvá to už týždeň žiadne bolesti ani výtok nemám. Stolicu mám pravidelne bez žiadnych problémov a bolesti. Čo to môže byť? Mám to riešiť so svojím gynekológom alebo obvodným lekárom. Môže to ohroziť bábätko? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, na základe opisu sa Vám neviem vôbec vyjadriť k Vašim ťažkostiam, ako aj ich príčinám. Pri pretrvávaní ťažkostí bude vhodné realizovať chirurgické vyšetrenie, keďže konečník spadá do kompetencie chirurga.

 • Tehotenstvo a Duphaston

  , Autor:

  Pan doktor.
  Mam 40 rokov. S manželom sa vyše 10 mesiacov snažíme o dieťa. Doktor mi nasadil Duphaston a povedal že nakoľko z gynekologickeho hľadiska som zdrava a moju dcéru som počala uplne bez problemu myslím na 1x, nemala by som mať problem mat ešte dieťa. Chcem sa však opýtať ako je to s tým Duphastonom. Na mnohých stránkach sa píše ze zabraňuje počatiu tak ja neviem. Prosím poraďte mi. Mam ho síce brat na 14den ale čo ak mám ovulaciu posunutu a mam ju skôr ako na 14 den. Je to možné že by bola aj skôr pri mojom veku? Cyklus mam 28dni a uple pravidelný. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, pri snahe otehotnieť sa odporúča praktizovať nechránený pohlavný styk 2 až 3 krát týždenne počas celého cyklu, okrem obdobia menštruácie. Na potvrdenie ovulácie, ako aj bližšieho zistenia, ako ste na tom po hormonálnej stránke, ako aj so zásobou vajíčok je potrebné realizovať hormonálny profil a odber na AMH. Ak sa Vám aj napriek pravidelnému nechránenému pohlavnému styku, aj za predpokladu, že výsledky AMH, ako aj hormonálneho profilu budú v norme, bude vhodnejšie rozmýšľať aj nad návštevou Centra asistovanej reprodukcie. Nepoznám však žiadne bližšie informácie, výsledky vyšetrení, USG nález, ani ďalšie okolnosti, preto sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť.

 • Fraxiparin

  , Autor: PrimaT

  Dobrý deň,
  Som v 18 týždni a včera mi na hematologii predpísala lekarka fraxiparin. Môžem si ho do 20 týždňa aplikovať do brušného tuku ? Je to bezpečné, alebo si ho aplikovať na iné miesto?
  Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, vo všeobecnosti nie je problém v tomto týždni tehotenstva s aplikáciou podkožných injekcií. Na tehotenstvo to nebude mať vplyv. Väčšinou sa však tehotné ženy boja aplikácie podkožných injekcií do brucha. Môžete si injekcie aplikovať aj do oblasti stehien alebo Vám ich môžu aplikovať aj do oblasti ramien. Tieto miesta by som si však šetril do vyšších štádií tehotenstva.

 • Ide naozaj o tehotenskú cukrovku?

  , Autor: Deja23

  Dobrý večer,
  v 27 tt + 6 dní mi na diabetologii robili test na tehotenskú cukrovku (bez predošlých odberov u gynekológa, tie som naposledy absolvovala v 12. týždni, kedy som mala výsledok glukózy 4,0).

  Výsledok z testu vyšiel nasledovne:
  S-glukóza nalačno 3,47 mmol/l
  S-glukóza po 2 hodinách 8,27 mmol/l
  U-O GTT - Acetón nalačno Negatívny
  U-O GTT - Glukóza nalačno 0,93 mmol/l
  U-O GTT - Acetón po 2 hodinách stopy
  U-O GTT - Glukóza po 2 hodinách 29,0000 mmol/l

  Chcela by som podotknúť, že krv mi sestrička vzala po hodine a štyridsiatich minútach (čo bolo bráne po 2 hodinách), a rovnako vzhľadom k tomu, že sa mi skracoval krčok beriem Utrogestan.

  Diabetológ mi teda oznámil, že mi vyšla tehotenská cukrovka, podľa parametra glukózy 8,27mmol/l. Nariadil mi prísnu diétu, tzn. absolútne nič sladké, žiadne ovocie (a to mám problém so zápchou), zeleninu ako je mrkva, hrašok a podobne rovnako nie, lebo obsahujú cukor, sladené nápoje už v žiadnom prípade, biele pečivo takisto nie a mliečne výrobky obmedzene. Rovnako mám mať dostatok pohybu, čo sa vylučuje s odporúčaním gynekológa, ktorý mi nariadil pokoj na lôžkkeďže som sa v 20 týždni začala otvárať a skracoval sa mi krčok. Vzhľadom na problémy so zápchou mi predpísal Duphalac. Hodnotu cukru si mám merať glukomerom. Najskôr som skúsila jesť tak ako doteraz, to znamená dala som si aj ovocie, aj niečo sladké a po 2 hodinách mi vyšiel výsledok na glukomere 5,7 s tým, že som nevykonávala žiadnu fyzickú aktivitu, keďže mám nariadený pokoj na lôžku. Niekoľko dní po sebe som skúšala rôzne jedlá, aj čisto sladké, pričom zakaždým mi po 2 hodinách cukor nevystúpil nad 6,3. Dokonca som si cukor merala aj v kratšich intervaloch, napr. po pol hodine alebo hodine a cukor mi nevystúpil nad spomínanú hodnotu. A samozrejme s tým, že viac menej len oddychujem, prípadne sa trochu poprechádzať po byte, ako mi to nariadil môj gynekológ. Nerozumiem tomu, nemohli byť moje hodnoty skreslené kvôli skoršiemu odberu krvi?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nemyslím si, že rozdiel 20 minút by ukázal až tak skreslený výsledok. K záverom diabetológa, ani k jeho vyšetreniam, sa Vám vyjadriť neviem. Čo sa týka zápchy, skúsiť môžete užívať vlákninu, napríklad Psyllium. Pri nejasnostiach týkajúcich sa hodnôt glykémie kontaktujte Vášho ošetrujúceho diabetológa, ktorý sa Vám bude vedieť najobjektívnejšie vyjadriť.